پیکسل به پیکسل (مقایسه سه نمایشگر HD موبایل)

هنگامی‌که یک گوشی گران قیمت می‌خرید به چه چیزی در آن بیشتر از همه توجه می‌کنید؟ جیب خالی خود!! نه، منظور ما این است که در تلفن همراهی که صاحب شده‌اید چه چیزی بیش از همه توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. احتمالا جواب‌ها بسیار است اما یکی از محتمل‌ترین این گزینه‌ها کیفیت نمایشگر گوشی شماست، چیزی که بیش از هر چیزی در طول زندگی مشترک و پر بار با گوشی خود، با آن سر و کار خواهید داشت.
این همه قصه به هم بافتیم تا برایتان سه نمایشگر گوشی موبایل که از وضوح تصویر HD برخوردار هستند و هر کدام از سازندگان آن‌ها ادعای زیادی در برتر بودن خود دارند را در کنار یکدیگر قرار داده و یک مقایسه پیکسلی برایتان انجام دهیم.
در این مقاله قصد نداریم که امکانات سخت افزاری و یا ظاهری این رقبا را به رخ یکدیگر بکشیم و فقط هدف یک مبارزه بسیار سالم در بخش نمایشگر است (مگر غیر سالم هم داریم؟!).
بدین منظور ما از سه گوشی توانمند جهت این پیکار دعوت کردیم تا در عمل توانایی خود را نشان بدهند. گوشی خوش چهره سونی با نام اکسپریا اس (مقاله بررسی کامل این گوشی)، مدل پر آوازه سامسونگ یعنی گلکسی اس ۳ (مقاله بررسی کامل این گوشی) و گوشی توانمند ال‌جی با لقب ۴ ایکس اچ‌دی مهمانان برنامه ما بودند که هر کدام با کلی دنگ و فنگ در مقابل دوربین Canon 550D حاضر شدند و به نمایش توانایی‌های خود پرداختند. اجازه بدهید قبل از ورود به این مقایسه پیکسلی کمی اطلاعات درباره نمایشگرهای این مدل‌ها به شما بدهیم.

سونی اکسپریا اس (Sony Xperia S)
نخستین گوشی پس از جدایی تراژیک سونی از اریکسون، یک محصول شکیل و با امکانات از آب در آمد که سونی در نمایشگر 4.3 اینچی آن بیش از 920 هزار پیکسل به‌کار برد. چگالی یا ppi در اکسپریا برابر با ۳۴۲ پیکسل در هر اینچ است که از این لحاظ بالاتر از دو رقیب دیگرش می‌ایستد. سونی در این نمایشگر از موتور براویا نیز بهره گرفته که به لطف آن تصاویر دارای شارپنس (Sharpness) بهتر و کنتراست بالاتری هستند و همچنین میزان دیجیتال نویز نیز بدین خاطر کمتر خواهد بود. بایستی ببینیم این نمایشگر در مواجهه با دو غول دیگر فناوری یعنی ال‌جی و سامسونگ که هر دو مانند سونی از برترین سازندگان نمایشگر در دنیا نیز هستند، چه چیزی در چنته دارد.

ال‌جی اپتیموس ۴ ایکس اچ‌دی (LG Optimus 4X HD)
ال‌جی پس از آنکه از نمایشگر با فناوری Nova در برخی از گوشی‌های خود بهره گرفت و بدین خاطر ثابت کرد حرف‌های زیادی در این رده دارد، این بار روی به فناوری‌ای تحت عنوان IPS True HD آورده است که ادعای زیادی بر نمایش کاملا طبیعی تصاویر و رنگ‌ها در آن دارد. نمایشگر ۴ ایکس اچ‌دی یک نمونه 4.7 اینچی با وضوح تصویر 720×1280 پیکسل است که دارای چگالی ۳۱۲ پیکسل در هر اینچ می‌باشد. از آنجایی‌که نمایشگر با کیفیتی چون رتینا در آی‌فون توسط ال‌جی برای اپل ساخته شده بود، پس بایستی انتظارات زیادی از بزرگ‌ترین شاهکار این کمپانی تا به امروز نیز داشت. مدل چهار هسته‌ای ال‌جی را دست کم نگیرید، بی‌شک توانمندی‌های ویژه‌ای دارد.

سامسونگ گلکسی اس ۳ (Samsung Galaxy S3)
شاید این گوشی دیگر نیازی به معرفی نداشته باشد، گلکسی اس ۳ که در یک روند رو به صعود پس از گلکسی اس و اس ۲ معرفی شد، نخستین نمونه از سری اس است که دارای نمایشگر HD بوده و همچون دو نمونه قبلی از فناوری Super AMOLED استفاده می‌کند. البته از آنجایی که نسبت به گلکسی اس ۲ تعداد ساب پیکسل آن کاهش یافته است، برخی در بالا بودن کیفیت آن همچون گذشته دارای تردید هستند. این گوشی با نمایشگر 4.8 اینچی بزرگ‌ترین اندازه را دارد و به همین خاطر چگالی پیکسل آن ۳۰۶ در هر اینچ است که کمترین رقم می‌باشد. از آنجایی هم که بسیاری نمایشگرهای AMOLED را دارای حالت اشباع رنگ زیادی می‌دانند که سبب می‌شود تا رنگ‌ها کمی غیر طبیعی باشند، سامسونگ قابلیت تنظیم حالت کلی رنگ را نیز برای آن در نظر گرفته است.

آزمون پیکسلی آغاز می‌شود
همان طور که در ابتدا گفتیم، برای ثبت تصاویر از دوربین Canon 550D استفاده کردیم و برای آنکه تصاویر در شرایط مساوی قرار داشته باشند نور همه نمایشگرها را در بالاترین حالت خود قرار داده و در محیطی کاملا تاریک مشغول عکاسی شدیم (چون رقابت سالم بود تاریک و روشن فرقی نداشت!). تصاویر را تلاش کردیم تا با طیف‌های رنگی مختلف انتخاب کنیم و در سه زاویه مختلف نیز از نمایشگرها عکس گرفتیم تا متوجه شوید با عوض کردتن زاویه نگاه، چه تغییراتی به وجود خواهد آمد. البته انتخاب بهترین حالت در بسیاری از موارد به سلیقه افراد نیز مربوط است و بدین خاطر نمی‌توان نظر نویسنده را به طور ۱۰۰ درصد درست تلقی کرد (البته شما تلقی کنید!).
نکته کنکوری: در تمامی تصاویر، گوشی سمت راست ال‌جی اپتیموس ۴ ایکس اچ‌دی (Optimus 4X HD)، مدل وسط سامسونگ گلکسی اس ۳ (Galaxy S3) و گوشی سمت چپ سونی اکسپریا اس (Xperia S) است. از آنجایی هم که ما با گوشی‌ها خیلی صمیمی هستیم، آن‌ها را فقط اپتیموس و گلکسی و اکسپریا صدا می‌زنیم!

پیکسل اول: مداد رنگی
در اینجا تقریبا ترکیبی از تمام رنگ‌ها را داریم و از آنجایی که مداد رنگی ساخته بشر است، پس رنگ‌ها را نمی‌توان کاملا طبیعی قلمداد کرد اما مقایسه کردن آن‌ها با یکدیگر می‌تواند قدرت نمایشگر را در نشان دادن طیف‌های رنگی متفاوت به خوبی نشان دهد.
در نگاه از زاویه روبه‌رو (که نقش مهم‌ترین زاویه را دارد) مشخص است که تصویر گلکسی دارای رنگ‌های پر تری بوده و تمایز بین آن‌ها نیز به خوبی صورت گرفته، اگرچه همین پر بودن سبب شده رنگ‌ها بیش از حد یک دست دیده شوند و اشباعی رنگ نیز مشخصا بالاست. اکسپریا رنگ‌ها را روشن‌تر نشان داده و اپتیموس تقریبا در حد وسط قرار می‌گیرد.
با افزایش زاویه دید (حالت دوم)، اپتیموس بهتر از سایرین کیفیت رنگ‌ها را حفظ می‌کند و در حالت سوم (بیشترین زاویه)، رنگ‌های اکسپریا بیش از حد روشن شده اما دو مدل دیگر همچنان رنگ‌ها را به خوبی نشان می‌دهند.


پیکسل دوم: برگ سبز
در حالت نخست (زاویه روبه‌رو)، کاملا مشخص است که رنگ سبز گلکسی پر رنگ‌تر بوده و دو مدل دیگر این سبزی را با کمی تمایل به زردی نشان می‌دهند (تابش نور به برگ دلیل اصلی این امر است). در حالت دوم بیشترین تغییر در تصویر گلکسی دیده می‌شود که رنگ سبز آن تا حد زیادی تغییر می‌یابد اما در حالت سوم تصویر اکسپریا تقریبا سفید شده (همچون یک مرده!) و دو گوشی دیگر هم روشنایی بیش از حد در نمایش آن‌ها کاملا مشهود است.


پیکسل سوم: کسوف خورشید
در این تصویر ملاک نمایش رنگ آبی تیره و عمق مشکی است. در حالت نخست یک هاله بنفش در نمایشگر اکسپریا دیده می‌شود و به دلیل نمایشگر AMOLED عمق مشکی در گلکسی بیشتر است. با افزایش زاویه (حالت دوم)، رنگ بنفش به اپتیموس نیز سرایت می‌کند (اکسپریا که دیگه مرخص شده!) و در حالت سوم نیز کاملا مشخص است که گلکسی از بیشترین مقاومت و بالاترین کیفیت در این بخش برخوردار است.


پیکسل چهارم: گل آفتابگردان
در این تصویر بیشتر از همه به سراغ رنگ زرد رفته‌ایم. به نظر می‌رسد اکسپریا در نمایش رنگ زرد تبحر خوبی دارد و گلکسی کمی تیره‌تر نشان می‌دهد. اپتیموس نیز به خوبی حالت طبیعی عکس را حفظ کرده است. با افزایش زاویه دید باز هم سفیدی بیشتر از همه به سراغ اکسپریا می‌رود و در حالت سوم این امر مشهودتر است. اگر به رنگ برگ‌ها هم دقت کنید، به نظر می‌رسد اپتیموس در همه حالات (به خصوص حالت سوم) طبیعی بودن رنگ را بیشتر حفظ کرده، در صورتی‌که گلکسی سبز را کمی مصنوعی نشان می‌دهد (شاید هم فکر کرده این گل‌ها پلاستیکی هستند!).


پیکسل پنجم: کیک خامه‌ای
اگر بخواهیم رنگ سفید را در نمایش ملاک قرار دهیم، گلکسی کمی در نمایش این رنگ مشکل دارد و هاله آبی رنگ خیلی ضعیفی همیشه در کنار آن است. با افزایش زاویه دید، اپتیموس به خوبی توازن بین رنگ سفید و قرمز را حفظ می‌کند و مطابق معمول این اکسپریا است که یک پرده سفید بر روی نمایشگرش دیده می‌شود.


پیکسل ششم: سبد میوه
در این بخش نیز تنوع رنگی به خوبی دیده می‌شود، تنها با این تفاوت که بر خلاف قسمت مداد رنگی، می‌توان طبیعی بودن رنگ‌ها را به خوبی تشخیص داد. شاید در ابتدا بگویید نمایشگر گلکسی بهترین عملکرد را دارد اما با کمی توجه و مقایسه، متوجه خواهید شد که به طور معمول کیوی چنین رنگی ندارد و حتی پرتغال نیز انقدر خوش رنگ نیست! در این بخش به خوبی اشباع رنگ گلکسی مشخص است و به نظر می‌رسد عملکرد اکسپریا در طبیعی نشان دادن میوه‌ها بهتر است و اپتیموس هم البته کیفیت بالایی دارد. با افزایش زاویه دید ظاهرا عملکرد اپتیموس بهتر از سایرین به نظر می‌رسد و این بار یک پرده تیره بر روی اکسپریا قرار می‌گیرد! در حالت سوم هم اپتیموس برترین عملکرد را دارد، اکسپریا که طبق معمول به مرخصی رفته! و با یک نگاه به تصویر کیوی در نمایشگر گلکسی می‌توان فهمید این میوه با چنین رنگی حتی در کره مریخ هم پرورش نمی‌یابد!


پیکسل هفتم: هندوانه
رنگ قرمز و البته طبیعی نشان دادن آن، هدف ما از به تصویر کشیدن این هندوانه‌های خوشمزه است! قضاوت کمی دشوار است اما به نظر می‌رسد هندوانه گلکسی بایستی شیرین‌تر باشد و نمایشگر اکسپریا با یک دست کردن سطح، سعی در کاهش پیکسل نویز داشته (به خاطر عملکرد موتور براویا) که البته در این بخش به نظر چندان سازگار و مفید نمی‌رسد. با کمی افزایش زاویه دید، اپتیموس به خوبی خود را نشان می‌دهد و در حالت سوم هم بایستی اذعان کرد که قرمزی رنگ برای اپتیموس بیشتر حفظ شده و گلکسی به سوی نارنجی رفته است.


پیکسل هشتم: زوم
در این بخش تلاش کردیم بر روی نمایشگر تا حد امکان زوم کنیم و رنگ‌ها را در حالت زوم شده و فقط از زاویه روبه‌رو نگاه کنیم. همان‌گونه که دیده می‌شود، اشباع رنگ در گلکسی امر مشهودی است و در مقابل تصویر اپتیموس از سایرین کم رنگ‌تر است و اکسپریا در نقطه وسط می‌ایستد.

پیکسل آخر
شاید تصمیم برای آنکه بهترین نمایشگر را انتخاب کنیم کمی دشوار باشد. به طور یقین هر سه مدل دارای بهترین نمایشگرهای موجود در بازار هستند و نمی‌توان به صورت ۱۰۰ درصد یکی را برتر نسبت به دیگری دانست. به این نکته نیز توجه داشته باشید مهم‌ترین ملاک قضاوت در کیفیت نمایشگر مشاهده از زاویه روبه‌رو است و معمولا کسی گوشی خود را کج نمی‌گیرد تا بخواهد به آن نگاه کند! پس بدین خاطر عملکرد ضعیف اکسپریا در زوایای زیاد را خیلی ملاک قرار ندهید، موردی که تقریبا در همه نمایشگرهای ساخت سونی (و سونی اریکسون) امری مشهود و همه‌گیر است. ال‌جی تلاش زیادی کرده تا با متوازن سازی رنگ‌ها و حفظ حالت طبیعی آن‌ها، کاربر را با دنیای واقعی‌تری روبه‌رو کند و سامسونگ با آنکه از میزان اشباعی رنگ‌ها تا حد زیادی نسبت به گذشته کاسته، اما همچنان نسبت به دو مدل دیگر پر رنگ‌ترین تصاویر را دارد، موردی که بسیاری از کاربران آن‌را دوست دارند.
بگذارید نظر نهایی را شما بدهید، پس به دور از هرگونه تعصب و تنها با اتکا به قدرت چشمان خود، یکی از این مدل‌های اچ‌دی را انتخاب کنید و به ما بگویید کدام پیکسل، نمایش رنگ واقعی‌تری (و شاید هم زیباتری) دارد؟!

[box type=”info”][poll id=”8″][/box]

نمایش نظرات (17)