اپراتورهای

حکایت تماس 700 هزار تومانی و تخریب اپراتورها با یک گزارش تلویزیونی چیست؟

“عزیزانی گلایه داشتند و می‌دانیم که در چند وقت اخیر سرویس‌های اینترنتی عراق دچار مشکل شده و تقریبا اینترنت از دسترس خارج شده. همه دوست دارند با خانواده‌هایشان به نوعی ارتباط داشته باشند و این فضای ملکوتی را در قالب پیام رسان‌های اینترنتی به آنها منتقل نمایند. اما با مشکل افزایش قیمت بسیار بالا مواجه شدند و از این نظر گلایه داشتند چرا که یک گیگابایت اینترنت را با قیمت 150 هزار تومان خریداری کردیم. برای خود بنده چیزی در حدود 700 هزار تومان هزینه نیم ساعت تماس از تهران با من ارسال شده و پیامک شده است. دوستانی می‌گفتند که ای کاش مسئولین اپراتورها رسیدگی کنند تا هر چه سریعتر این مشکل حل بشود ….”

این چند جمله‌ای بود که جناب مجید اخوان، گزارشگر واحد مرکزی خبر در حین اخبار ساعت 13 این شبکه بیان کرد که حاوی اطلاعات و جزئیات عجیبی بود. طبیعتا از یک سو تاسف بسیاری از مردم را از بابت گرانی بسته‌های اینترنتی در عراق بر می‌انگیخت و از سوی دیگر تعجب همه را بابت قبض 700 هزار تومانی برای تماس از ایران به عراق را به همراه داشت که با یک حساب سرانگشتی از هزینه 23 هزار تومانی در هر دقیقه خبر می‌داد.

ادعای مجری شبکه خبر در حالی است که اپراتورها همانند سال‌های گذشته برای ایام اربعین تعرفه‌های اختصاصی تدوین کرده‌اند و در این مناسبت صرفا با این نرخ‌نامه اقدام به محاسبه کارکرد مشترکین‌شان می‌نمایند. تعرفه اپراتورها هم برای تماس از ایران دقیقه‌ای ۲۵۰۰ تومان است.

 تعرفه مکالمه مشترکین اپراتورها دقیقه ای ٣٢٠٠ تا ۳۵۰۰ تومان، مکالمه دریافتی و تماس با شماره عراقی دقیقه‌ای ۲۵۰۰ تومان، ارسال پیامک ٩٠٠ تا ۱۰۰۰ تومان و هر مگابایت اینترنت با تعرفه آزاد ۹۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان محاسبه می‌شود. گفتنی است روشن کردن گوشی تلفن همراه هزینه نداشته و دریافت پیامک نیز رایگان است.

برای مشخص شدن ماجرا سراغ وزیر جوان کابینه دولت رفتیم که البته هنوز پاسخی از سوی ایشان دریافت نکردیم ولی رئیس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات در توییتی پیرامون این اتفاق اعلام کرد:

برای مشخص شدن جزئیات ماجرا مستقیما سراغ مجید اخوان، مجری شبکه خبر رفتیم تا حداقل مستندات خود را پیرامون هزینه 700 هزار تومانی برای 30 دقیقه تماس از ایران ارائه نماید و تا به این لحظه که گزارش فعلی در حال نگارش است، مدارکی از ایشان دریافت نکردیم. قابل ذکر است ایشان اعلام کردند که به محض دریافت جزئیات مربوطه این مستندات را برای آی‌تی‌رسان ارسال خواهند کرد.

جدا از این اتفاقات و بحث‌هایی که این روزها پررنگ شده در ادامه به مساله‌ای می‌پردازیم که شاید شفافیت بهتری نسبت به عملکرد اپراتورها و انتظارات این‌چنینی ایجاد نماید.

 • سوال اصلی این‌جاست که آیا اپراتورها امکان ارائه سرویس‌های رایگان را دارند؟
 • آیا در صورت دارا بودن این امکان، اصولا اجازه این بذل و بخشش در دستشان هست؟
 • و یا یک سوال کلی‌تر اینکه آیا اپراتورها به گمان بعضی‌ها در حوزه اربعین و خدمت به زائران حسینی کم کاری کرده‌اند و فقط به فکر سودجویی خودشان بوده‌اند؟
 • سوالی که به صورت ضمنی در صحبت‌های جناب اخوان، مجری شبکه خبر نیز بود که اتفاقا واکنش‌های زیادی را نیز به همراه داشت.

تعرفه اینترنت بر اساس نرخ آزاد در ایام اربعین 900 تا 1000 تومان به ازای هر مگابایت است که این هزینه در تعرفه روزهای عادی 2300 تومان لحاظ شده است. این بدین معنی است که هزینه یک گیگابایت در ایام عادی به چیزی در حدود 2 میلیون و 500 هزار تومان می‌رسد و حتی با تعرفه ایام اربعین نیز هزینه 900 هزار تومانی برای مشترکین به همراه خواهد داشت.

حال آن‌که اپراتورها تعرفه 150 هزار تومانی برای بسته یک گیگابایتی اربعین حسینی در نظر گرفته‌اند که حتی مقایسه این عدد با تعرفه آزاد این ایام نیز نشان‌دهنده صرفه بسیار بالای آن است. این هزینه‌ها طبیعتا در مقایسه با بسته‌های اینترنت داخل کشور به شدت بالا به نظر می‌رسد ولی باید توجه داشت که اپراتورها در بخش رومینگ با هزینه‌های دلاری و شرکت‌های خارجی روبرو هستند. از سوی دیگر اینکه در همه جای دنیا این موضوع قبول شده است که رومینگ یک سرویس گران‌قیمت بوده و هزینه‌های آن بسیار بالاست.

شاید از جمله دلایلی که باعث شده تا بعضی از افراد دچار سوتفاهم شده و اپراتورهای کشورمان را تلویحا به گران‌فروشی متهم کنند، مقایسه تعرفه‌های مربوط به اینترنت اپراتورهای کشورمان با اپراتورهای کشور عراق است ولی نکته به طرز عجیبی ساده است!  تعرفه آنها به صورت داخلی محاسبه می‌شود و ردی از سرویس رومینگ در آنها وجود ندارد!

با یک محاسبه سرانگشتی از هزینه تماس آسیاسل عراق با ایران می‌توان متوجه شد که این ارزانی در بحث اینترنت دارای دلیل فنی بوده و تقصیری بر عهده هیچ کدام از شرکت‌های ایرانی یا مسئولین داخلی نمی‌توان گذاشت. هزینه هر دقیقه تماس از آسیاسل به ایران 280 دینار بوده و با احتساب قیمت 9.5 تا 10 تومانی دینار می‌توان به هزینه 2660 یا 2800 تومانی هر دقیقه تماس از عراق به ایران رسید.

اپراتورهای ترابرد سیم کارت شاخص‌های ارتباطی

در مقابل اپراتورهای کشورمان برای هر دقیقه تماس از عراق به ایران هزینه 3200 تا 3500 تومانی در نظر گرفتند که با اضافه کردن هزینه‌های مربوط به خرید سیم کارت عراقی و از بین رفتن این هزینه‌کرد پس از مدت مشخص، عملا تفاوت آن‌چنان نیست که خرید سیم کارت عراقی را توجیه کند. حالا همین محاسبه در مورد ارسال پیامک از عراق به ایران با سیم کارت آسیاسل نشان می‌دهد که تعرفه همراه اول، ایرانسل و رایتل چیزی در حدود 500 تومان کمتر از هزینه آسیاسل و دیگر اپراتورهای عراقی است!

نکته دیگر در مورد اپراتورهای کشورمان این است که آیا آنها به همین راحتی امکان رایگان کردن هزینه‌ها را دارند؟ اینکه مجری شبکه خبر مسئولین مربوطه را به حل مشکل هزینه‌ها دعوت می‌کند، چقدر منطقی بوده و چقدر امکان عملی شدن دارد؟

اپراتورهای

به بیان دیگر اینکه به طور کلی پای دولت برای دو اپراتور اول کشور در میان نیست که انتظار رایگان شدن هزینه‌ها را داشته باشیم. همچنین قطعا بسیاری از زائرین حسینی راضی به تضییع حقوق هزاران سهامدار همراه اول و یا تضییع حقوق مالکان ایرانسل و حتی رایتل نیستند و صد البته که امکانات فعلی نیز با گفته‌های بالا اقدام بزرگی است که این شرکت‌ها انجام داده‌اند (تمام هزینه‌ها از مشترکین دریافت شده) و با افزایش هزینه‌های ارزی از نرخ ارز 4200 تومانی سال قبل به حوالی 11 هزار تومان فعلی،  این افزایش قیمت‌ها منطقی بوده و حتی کاهش قابل توجهی نیز به همراه داشته است.

امیدواریم خبرنگاران که سردمداران شفافیت و ارائه اطلاعات صحیح هستند و مردم نیز چیزی جز این از ایشان انتظار دارند، به این آرمان بزرگ پایبند باشند و در حماسه‌های بزرگی مانند اربعین که تحسین هر آزاده‌ای را برمی‌انگیزد، کام مردم را با خبرهای غلط تلخ نکنند. لازم به ذکر است که آی‌تی‌رسان این گزارش را با جوابیه وزارت ارتباطات، اپراتورها و مسئولین واحد مرکزی خبر به‌روز خواهد کرد.

3 در مورد “حکایت تماس 700 هزار تومانی و تخریب اپراتورها با یک گزارش تلویزیونی چیست؟”

 1. شما که این متن رو نوشتی حتما به عراق سفر نکردی وگرنه میدیدی برای یه دقیقه تماس ده هزار تومن شارژت میرفت اذری جهرمی خون ملت رو توی شیشه کرده بود

  2
  7
  1. با سلام
   به عنوان نگارنده متن و خبرنگار آی تی رسان اعلام می کنم اگر سندی به ما بدید در رابطه با گرانفروشی در گزارشی کامل این موضوع رو رسانه ای می کنیم.
   منتهی بسیاری از این اشکالات متاسفانه از عدم آشنایی و اطلاع مشترکین هست نه تخلف اپراتور.

   2
   2
 2. سلام چرا پشت اپراتورها وای میستید
  این همه زوار ببینید چی میگن
  همه ناراضی
  من خودم ۷.۸ دقیقه صحبت کردن برام ۷۵هزار تومان اب خورد عزیزم
  رفیقامم مثل من بودن
  اونایی که اغتباری بودن ۲۰ هزارتومن شارژ میگرفتن ۵.۴دقیقه صحبت میکردن تموم میشد

  2
  6

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا