ویروس کرونا

ویروس کرونا چیست و بیماری آن چه علایمی دارد؟

ویروس کرونا چیست و علامت‌های این بیماری مهلک و کشنده چه چیزهایی است؟ این مهم‌ترین سوالی است که این روزها در کل دنیا دست به دست می‌شود و افراد زیادی به دنبال یافتن پاسخ‌های آن هستند. در این مقاله قصد داریم خلاصه‌ای از آن چیزی که تا به حال مشخص شده را تقدیم شما بکنیم.

این ویروس تازه وارد که حالا به یک غول ترسناک برای کل دنیا تبدیل شده، تا به حال چیزی در حدود 30 نفر را به کام مرگ کشانده و موارد مشکوک مبتلا به این بیماری، در بسیاری از کشورهای دنیا مشاهده شده است. مسئولین کشور چین به شدت در حال پیگیری موضوع هستند و پا را فراتر از توصیه گذاشته، مردم شهر ووهان را قرنطینه کرده‌اند.

شاید قرنطینه کردن یک شهر کوچک در بسیاری از کشورهای دنیا یک اتفاق آن چنان بزرگ محسوب نشود ولی اگر بدانیم در حال حاضر چیزی در حدود 40 میلیون نفر به دلیل احتمال شیوع این بیماری در قرنطینه هستند، بهت‌زده خواهید شد!

ویروس کرونا

تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، استرالیا، آمریکا و چند کشور دیگر از جمله عربستان سعودی میزبان مبتلایان به این بیماری بوده‌اند و سرعت گسترش این بیماری و همچنین قدرت نفوذ آن به گونه‌ایست که در صورت عدم کنترل لازم، به زودی شاهد رواج آن در همه کشورهای دنیا خواهیم بود.

ویروس کرونا

اقدامات انجام شده برای جلوگیری از ویروس کرونا

از جمله اقداماتی که تا به حال برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا انجام شده، منع کامل رفت و آمد به شهرهایی مثل ووهان بوده و کلیه مبادی رفت و آمدی این شهر بسته شده است. هیچ پروازی از این شهر صورت نمی‌گیرد و کلیه اتوبان‌های منتهی به آن بسته شده است.

تصاویر منتشر شده از ووهان نشان می‌دهد که اتفاقات در حال رخ داد این شهر، مانند اتفاقات آخرالزمانی است که در فیلم‌های هالیوودی شاهد آن بودیم. به مردم شهر ووهان توصیه شده که از حضور در مراکز پرجمعیت پرهیز کنند و تا حد لزوم از منازل خود خارج نشوند.

ویروس کرونا

درباره ویروس کرونا چه می‌دانیم؟

بررسی‌های علمی زیادی بر روی موارد شناخته شده از این ویروس انجام شده و متخصصین آزمایشگاهی و پزشکی اعلام کرده‌اند که ویروس جدید از خانواده “کرونا ویروس” بوده و این هفتمین نوع از خانواده شناخته شده این ویروس است.

نکته قابل توجه در مورد این ویروس، گستردگی آن است که حتی یک ویروس سرماخوردگی ساده را شامل شده و نوعی از آن، همین ویروسی است که به تازگی در کشور چین شیوع پیدا کرده است. البته گفتنی است که ویروس سارس نیز از جمله ویروس‌های این خانواده بوده که سال 2002 در چین شیوع پیدا کرد و جان حدود 8 هزار نفر را گرفت.

ویروس کرونا

علائم ویروس کرونا چیست؟

این ویروس در حالت عادی باعث سرماخوردگی می‌شود و همان ویژگی‌های معمولی را دارد ولی در صورت عدم توجه و ابتلا به انواع پیشرفته آن، می‌توان شاهد نوع قدرتمندی از سارس باشیم. از جمله نشانه‌های این ویروس کشنده تب، سرفه، نفس نفس زدن و تنگی نفس است که در صورت مشاهده بایستی سریعا به مراکز بهداشتی مراجعه نمایید.

قابل ذکر است که تب به عنوان اصلی‌ترین نشانه ویروس کرونا بوده و به همین دلیل در فرودگاه‌های چین و حتی کشور ما، با استفاده از دستگاه‌های مربوطه اقدام به پالایش مسافران می‌نمایند. به بیان دیگر افرادی که در حالت عادی دچار تب هستند، مظنونین اصلی پزشکان برای ابتلا به این ویروس خواهند بود.

ویروس کرونا

چقدر این ویروس خطرناک است؟

ابتلای چیزی در حدود 600 نفر از مردم دنیا به این ویروس نشان می‌دهد که این بیماری به مراحل خطرناک نرسیده ولی طولانی بودن درمان عفونت ناشی از این ویروس به قدری است که احتمالا بایستی شاهد کشته شدگان بیشتری برای ویروس کرونا باشیم.

چیزی که فعلا می‌دانیم این است که این ویروس جزو خطرناک‌ترین ویروس‌های شناخته شده بوده اما بدیهی است که بشر به حدی از پیشرفت رسیده که بتواند با اقدامات متناسب، جلوی پیشرفت این بیماری را بگیرد.

ویروس کرونا

این ویروس از کجا آمده است؟

چیزی که متخصصین می‌گویند این است که ویروس‌های تازه کشف شده اکثرا منبع حیوانی دارند و عملا از طریق تغذیه انسانی این حیوانات منتقل شده‌اند. به طور کلی منشا تمامی ویروس‌های کشنده از خانواده “کرونا ویروس” حیوانی بوده و هیچ شکی در این موضوع نیست.

به طور مثال ویروس سارس اولیه از خفاش‌ها به گربه‌ها منتقل شد و به هر طریقی به انسان منتقل شد. ویروس مرس از دیگر ویروس‌های خانواده کرونا نیز از طریق شتر به انسان منتقل شد و منجر به مرگ چیزی در حدود 900 انسان شد.

محققان می‌گویند که مبادی زیادی برای این ویروس جدید می‌توان مطرح کرد ولی به احتمال زیادی منبع انتقال ویروس کرونا که در حال حاضر شهر ووهان را به چالش کشیده، حیواناتی مثل مرغ، خفاش، خرگوش و مار بوده است.

ویروس کرونا

سرایت این ویروس بین انسان‌ها چقدر آسان است؟

در ماه دسامبر سال گذشته اولین مورد از این ویروس در چین گزارش شد ولی مسئولین چینی مدعی شدند که این ویروس از انسان به انسان منتقل نمی‌شود اما شواهد امر نشان می‌دهد این ادعا غلط بوده و انتقال انسانی صورت می‌گیرد.

پیتر هوربی، استاد دانشگاه آکسفورد نیز این موضوع را تایید کرده و صرفا در میزان آسان بودن این انتقال تشکیک کرده است. این تشکیک از آن‌جایی است که سارس به راحتی بین انسان‌ها منتقل می‌شود ولی مرس صرفا با تماس مستقیم قابل انتقال بود و حالا ویروس جدید با دنیای از ابهام به پیشرفت خود ادامه می‌دهد.

ویروس کرونا با عفونت ریه پیش‌روی می‌کند و نشانه‌هایی هم‌چون سرفه و عطسه دارد که احتمالا همین موارد، ابزار انتقال این ویروس جدید به شمار می‌روند.

ویروس کرونا

آیا احتمال دارد که ویروس جهش پیدا کند؟

هنوز چیزی معلوم نیست ولی خانواده “کرونا ویروس” معمولا برای بهبود وضعیت خود تکامل و از گونه‌ای به گونه دیگر جهش می‌کنند! همه چیز به بررسی‌های بیشتر محققین بستگی دارد!

این ویروس چطور متوقف می‌شود؟

متاسفانه باید بگوییم که واکسنی برای این ویروس هنوز ساخته نشده و به همین دلیل تنها راه جلوگیری از آن، جلوگیری از شیوع این ویروس کشنده است که به خوبی در چین در حال انجام است. ایجاد محدودیت‌های مسافری و نظارت‌های بیشتر روی مبادی کشورهای در ارتباط با کشورهای آلوده، مهم‌ترین راهی است که بایستی انجام شود.

36 در مورد “ویروس کرونا چیست و بیماری آن چه علایمی دارد؟”

 1. من که هنگ کردم ،، ده تا دکتر رفتم نصفشون گفتن داری بقیشون گفتن برو خونه استراحت کن خوب میشی ،، الان هشت روزه که گلو درد و تنگی نفس دارم ،، واقعا واسه خودم متاسفم که تو سن سی و یک سالگی باید منتظر بدترین اتفاقات باشم ،، البته تا امروز هنوز حالم خیلی حاد و بد نشده و امیدوارم کرونا خفیف داشته باشم و بتونم این گرفتاری رو پشت سر بزارم ،، باور کنید ساعاتی که نگران نیستم و حواسم از بیماری پرته حالم خیلی بهتر میشه ،، پس بیخیال بیماری و پیش بسوی فیلم های آبکی و تکراری تلویزیون

 2. بنام خداوند قوی تر از ویروس کرونا… کاش به جای ترس از کرونا فقط یه ذره از خدا می ترسیدیم.

 3. همش تقصیر خود ایرانه..ایران راحت میتونست جلوی این فاجعه رو بگیره ک وارد ایران نشه…ولی متاسفانه ما مردم با جور گندکاریاشونو بکشیم?کاش بیدار بشیم و همه ی اینا خواب باشه..البته خود ما مردم هم بهم دیگه رحم نمیکنیم

 4. حسین کاظمی

  اگر بنا باشه مسعولان باز هم بی توجه باشند وبه مردم خبر ندهند مشکلات این مردم باز هم بیشتر میشه.پس فقط خدا به داد ما ایرانیان برسه_

 5. من یک ماه پیش دقیقا این علائم رو داشتم. دوبار رفتم دکتر و حدود ۴۰۰ تومن هزینه کردم. اول مث سرماخوردگی ساده بود… اما بعدش مشکلات تنفسی به سراعم اومد. فشار خوتم مدام افت میکرد و حالم بد میشد. بعد از سه هفته مشکلات تنفسی و سرفه های وقت و بی وقت کمی بهتر شدم! الان در حال بهبود کامل هستم. باور کنید که کرونا داشتم رد کردم…. عاخه خیلی سخت بود. !

 6. این چینی ها از اولشم برای دنیا مخصوصا ایران خیر نداشتند . از وسایلاشون گرفته تا بیماری هاشون

  1
  9
 7. نمیخام شلوغش کنم ولی به نظر میاد این کار توسط صهیونیسم جهانی طراحی شده حتی نماد
  بیماری کرونا با بیماری بازی رزیدنت اویل تطابق
  دارد. این صهیونیسم کثیف قبل از اینکه برنامه های جهانی شو پیاده کنه فیلم یا بازی مربوط به اون طرح ها تولید میکنه که ذهن ها مردم اماده شه

  2
  6
 8. اونایی که فکر و تصورشان اینه که از یک حیوان به نام خفاش و مار به آدم انتقال یافته و در طول ۳ روز میکشد، پس باید تا الان با نخوردن آن حیوان ها و کشته شدن مبتلایان در ۳ روز اول جلوی افزایش آن ویروس گرفته میشد ، بلکه برعکس همچنان درحال گسترش است لذا از باورهای ساده لوحانه دست بکشید و به بررسی و تحقیق دقیق علمی و مرکز تولید این ویروس های ساخت بشر بپردازید.

  2
  11
 9. خداییش چرته. فقط واسه بازار داغیه. سرماخوردگی با اسم های جدید. من ۵ ساله یه دونه انتی بیوتیک مصرف نکردم و نه داروی گیاهی. ماسک معمولی میزنم رطوبت تنفس باعث میشه بدون هیچ هزینه یا دارویی خوب بشید. فقط نکته اینکه همون لحظه ای که احساس سرماخورگی کردی باید ماسک بزنی تا خود شب که میری زیر پتو و اینکه ماسکت خیس هم شد ور نداری. دقیقا اونجا که خیس میشه ماسک شروع میکنه به از بین بردن میکروب. امیدوارم اجرا کنید و بدون هیچ نگرانی و هزینه خوب بشید

  3
  12
 10. ازار و اذیتی که بعضی از مردم چین با حیوانات زنده میکنند که در نهایت این حیوونای مظلوم و بخورن ،حقشون که بمیرن ،لیاقت همچین کثافتهایی از اینم کمتره.کارایی که با حیوونات زنده میکنند انسان رو بیمار روحی میکند.برای این گروه از چینیها این چیز کمی است.

  11
  26
 11. کوروش کاوندی

  آمریکای عوض می خواد چین رو نابود کنه ولی کور خونده
  دکترای … ما که به اندازه نصب یک کارتخوان سواد ندارد
  به نظرم استاد تبریزیان به چین برند و به مردمشون با طب ایرانی کمک کنند
  در ضمن می خواستم قبلا توهین بعضی از افراد زیر این کامنت به آیت الله تبریزیان بگم چند وقت پیش توی اروپا کتاب بوعلی سینا رو آتیش زدند

  32
  16
 12. ای ملت عزیز و ستم کش ایران ،
  ما که کسی را نداریم ،
  خودمان هستیم و خودمان و…
  بنابراین بیاید خود پیشگیری کنیم ،
  تا زمانیکه بیرون منزلیم ماسک سوپاپ دار را از صورتمان جدا نکنیم و بقیه مسائل
  اگر خدای ناکرده خدای ناکرده خدای ناکرده گرفتار این عزرائیل کرونا شدیم
  اولین قدمتان این باشد
  وارد منزل و جمع خانواده نشویم تا بقیه را با خود به جهنم یا بهشت ببریم
  وارد منزل و جمع خانواده نشویم تا بقیه را با خود به جهنم یا بهشت ببریم
  وارد منزل و جمع خانواده نشویم تا بقیه را با خود به جهنم یا بهشت ببریم ،
  توجه کنید ، خـــــــــــــــیلی مهم است

  4
  52
 13. از قدیم و ندیم چینی ها از سگ تا مامولک و سوسک را میخوردن ، ، حالا باید تاوان بدن و متوجه بشن
  البته جنگ قدرتها در عصر تکنولوژی سنگر و تفنگ و تانک نیست ،
  ابزار جنگ هواپیماهای بدون سرنشین و جنگ الکترونیک و بجای بمب های شیمیایی هم جنگ های ویروسی شده ، ، بعضی مواقع هم عمدن این ویروسها از دستشون در میره تا ثروتی بابت جمع و جور کردنش بدست بیارن ، ،
  خندارش اینه که کشورهای ثروتمند و سیری ناپذیر از این گو? …..میکنند

  8
  30
 14. سلام. از اطاعات مفید تان در اختیار مان گذاشتی و همچنین از علائم بیماری کرونا مطلب خوبی کسب کردم. بسیار تشکر می کنم.

  5
  20
 15. احتمالا چینی ها چشماشون تنگه دید خوبی ندارن احتمالا با تخمه ای چیزی اشتباهی خوردنش، ولی دمشون گرم سیرک بی بی سی رو گرم کردن

  25
  26
 16. میلاد خوش‌خلقت

  پول و ثروت شیرین‌تر از جان انسان برای قدرت‌های سیاه است، طبیعت را چه سرزنش.
  جهان به گیجی و بردگی افتاده ولی گمان بر ارزش دارد. رخداد بد تنها بد است برای آنکه بد پنداردش، ولی، جدا از اندیشه، هوای جان خود را داشته باشید، ای ایرانیان عزیز.

  سپاس.

  5
  45
 17. خدا خودش میدونه چیکار میکنه همین کارای که دارن میکنن داره ملک خدا رو فر ومیپاشه باید تغازشم پس بدن.

  18
  35
 18. وقتی اسلام توصیه میکنه به خوردن غذای پاک وحلال و میگه از خوردن چیزهای حرام نخورید به همین دلیل.

  36
  224
  1. اون قسمت درمورد شتر رو نخوندی مثل اینکه…در ضمن خوردن مار و مارمولک مشکلی از نظر اسلام نداره

   45
   46
  2. اگه مقاله رو خوندین نوشتن که ی مورد از این ویروس از گوشت شتر منتقل شده،پس ربطی به حلال و حروم نداره

   22
   19
 19. وااای خدا اخرالزمان شده..استرالیا اتش سوزی .ترکیه زلزله.ایران سیل و زلزله و همه موارد…برزیلم سیل اومده.چینم ک ویروس همه گیر.یا خود خدا

  11
  109
   1. جواد گرامی

    باز ما ایرانی ها فلسفی صحبت کردیم / اگه چینی ها هم طرز فکر مارو داشتن کل دنیا ویروس کرونا رو میگرفت!!!!!

    4
    27

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
کسری پارس