ویروس کرونا چیست و بیماری آن چه علایمی دارد؟

ویروس کرونا چیست و علامت‌های این بیماری مهلک و کشنده چه چیزهایی است؟ این مهم‌ترین سوالی است که این روزها در کل دنیا دست به دست می‌شود و افراد زیادی به دنبال یافتن پاسخ‌های آن هستند. در این مقاله قصد داریم خلاصه‌ای از آن چیزی که تا به حال مشخص شده را تقدیم شما بکنیم.

این ویروس تازه وارد که حالا به یک غول ترسناک برای کل دنیا تبدیل شده، تا به حال چیزی در حدود 30 نفر را به کام مرگ کشانده و موارد مشکوک مبتلا به این بیماری، در بسیاری از کشورهای دنیا مشاهده شده است. مسئولین کشور چین به شدت در حال پیگیری موضوع هستند و پا را فراتر از توصیه گذاشته، مردم شهر ووهان را قرنطینه کرده‌اند.

شاید قرنطینه کردن یک شهر کوچک در بسیاری از کشورهای دنیا یک اتفاق آن چنان بزرگ محسوب نشود ولی اگر بدانیم در حال حاضر چیزی در حدود 40 میلیون نفر به دلیل احتمال شیوع این بیماری در قرنطینه هستند، بهت‌زده خواهید شد!

ویروس کرونا

تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، استرالیا، آمریکا و چند کشور دیگر از جمله عربستان سعودی میزبان مبتلایان به این بیماری بوده‌اند و سرعت گسترش این بیماری و همچنین قدرت نفوذ آن به گونه‌ایست که در صورت عدم کنترل لازم، به زودی شاهد رواج آن در همه کشورهای دنیا خواهیم بود.

ویروس کرونا

اقدامات انجام شده برای جلوگیری از ویروس کرونا

از جمله اقداماتی که تا به حال برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا انجام شده، منع کامل رفت و آمد به شهرهایی مثل ووهان بوده و کلیه مبادی رفت و آمدی این شهر بسته شده است. هیچ پروازی از این شهر صورت نمی‌گیرد و کلیه اتوبان‌های منتهی به آن بسته شده است.

تصاویر منتشر شده از ووهان نشان می‌دهد که اتفاقات در حال رخ داد این شهر، مانند اتفاقات آخرالزمانی است که در فیلم‌های هالیوودی شاهد آن بودیم. به مردم شهر ووهان توصیه شده که از حضور در مراکز پرجمعیت پرهیز کنند و تا حد لزوم از منازل خود خارج نشوند.

ویروس کرونا

درباره ویروس کرونا چه می‌دانیم؟

بررسی‌های علمی زیادی بر روی موارد شناخته شده از این ویروس انجام شده و متخصصین آزمایشگاهی و پزشکی اعلام کرده‌اند که ویروس جدید از خانواده “کرونا ویروس” بوده و این هفتمین نوع از خانواده شناخته شده این ویروس است.

نکته قابل توجه در مورد این ویروس، گستردگی آن است که حتی یک ویروس سرماخوردگی ساده را شامل شده و نوعی از آن، همین ویروسی است که به تازگی در کشور چین شیوع پیدا کرده است. البته گفتنی است که ویروس سارس نیز از جمله ویروس‌های این خانواده بوده که سال 2002 در چین شیوع پیدا کرد و جان حدود 8 هزار نفر را گرفت.

ویروس کرونا

علائم ویروس کرونا چیست؟

این ویروس در حالت عادی باعث سرماخوردگی می‌شود و همان ویژگی‌های معمولی را دارد ولی در صورت عدم توجه و ابتلا به انواع پیشرفته آن، می‌توان شاهد نوع قدرتمندی از سارس باشیم. از جمله نشانه‌های این ویروس کشنده تب، سرفه، نفس نفس زدن و تنگی نفس است که در صورت مشاهده بایستی سریعا به مراکز بهداشتی مراجعه نمایید.

قابل ذکر است که تب به عنوان اصلی‌ترین نشانه ویروس کرونا بوده و به همین دلیل در فرودگاه‌های چین و حتی کشور ما، با استفاده از دستگاه‌های مربوطه اقدام به پالایش مسافران می‌نمایند. به بیان دیگر افرادی که در حالت عادی دچار تب هستند، مظنونین اصلی پزشکان برای ابتلا به این ویروس خواهند بود.

ویروس کرونا

چقدر این ویروس خطرناک است؟

ابتلای چیزی در حدود 600 نفر از مردم دنیا به این ویروس نشان می‌دهد که این بیماری به مراحل خطرناک نرسیده ولی طولانی بودن درمان عفونت ناشی از این ویروس به قدری است که احتمالا بایستی شاهد کشته شدگان بیشتری برای ویروس کرونا باشیم.

چیزی که فعلا می‌دانیم این است که این ویروس جزو خطرناک‌ترین ویروس‌های شناخته شده بوده اما بدیهی است که بشر به حدی از پیشرفت رسیده که بتواند با اقدامات متناسب، جلوی پیشرفت این بیماری را بگیرد.

ویروس کرونا

این ویروس از کجا آمده است؟

چیزی که متخصصین می‌گویند این است که ویروس‌های تازه کشف شده اکثرا منبع حیوانی دارند و عملا از طریق تغذیه انسانی این حیوانات منتقل شده‌اند. به طور کلی منشا تمامی ویروس‌های کشنده از خانواده “کرونا ویروس” حیوانی بوده و هیچ شکی در این موضوع نیست.

به طور مثال ویروس سارس اولیه از خفاش‌ها به گربه‌ها منتقل شد و به هر طریقی به انسان منتقل شد. ویروس مرس از دیگر ویروس‌های خانواده کرونا نیز از طریق شتر به انسان منتقل شد و منجر به مرگ چیزی در حدود 900 انسان شد.

محققان می‌گویند که مبادی زیادی برای این ویروس جدید می‌توان مطرح کرد ولی به احتمال زیادی منبع انتقال ویروس کرونا که در حال حاضر شهر ووهان را به چالش کشیده، حیواناتی مثل مرغ، خفاش، خرگوش و مار بوده است.

ویروس کرونا

سرایت این ویروس بین انسان‌ها چقدر آسان است؟

در ماه دسامبر سال گذشته اولین مورد از این ویروس در چین گزارش شد ولی مسئولین چینی مدعی شدند که این ویروس از انسان به انسان منتقل نمی‌شود اما شواهد امر نشان می‌دهد این ادعا غلط بوده و انتقال انسانی صورت می‌گیرد.

پیتر هوربی، استاد دانشگاه آکسفورد نیز این موضوع را تایید کرده و صرفا در میزان آسان بودن این انتقال تشکیک کرده است. این تشکیک از آن‌جایی است که سارس به راحتی بین انسان‌ها منتقل می‌شود ولی مرس صرفا با تماس مستقیم قابل انتقال بود و حالا ویروس جدید با دنیای از ابهام به پیشرفت خود ادامه می‌دهد.

ویروس کرونا با عفونت ریه پیش‌روی می‌کند و نشانه‌هایی هم‌چون سرفه و عطسه دارد که احتمالا همین موارد، ابزار انتقال این ویروس جدید به شمار می‌روند.

ویروس کرونا

آیا احتمال دارد که ویروس جهش پیدا کند؟

هنوز چیزی معلوم نیست ولی خانواده “کرونا ویروس” معمولا برای بهبود وضعیت خود تکامل و از گونه‌ای به گونه دیگر جهش می‌کنند! همه چیز به بررسی‌های بیشتر محققین بستگی دارد!

این ویروس چطور متوقف می‌شود؟

متاسفانه باید بگوییم که واکسنی برای این ویروس هنوز ساخته نشده و به همین دلیل تنها راه جلوگیری از آن، جلوگیری از شیوع این ویروس کشنده است که به خوبی در چین در حال انجام است. ایجاد محدودیت‌های مسافری و نظارت‌های بیشتر روی مبادی کشورهای در ارتباط با کشورهای آلوده، مهم‌ترین راهی است که بایستی انجام شود.

نمایش نظرات (36)