مشاهده لحظه‌ای میزان شیوع جهانی ویروس کرونا بر روی نقشه

آمار تلفات ویروس کرونا که از شهر ووهان چین شیوع پیدا کرده بود حالا به دست‌کم ۸۰ نفر رسیده و تعداد مبتلایان به آن بیش از ۲۸۰۰ نفر گزارش شده است.

محققان دانشگاه جان هاپکینز آمریکا با استفاده از آمار مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها (CDCP)، سازمان سلامت جهانی (WHO)، مرکز کنترل بیماری‌های کشور چین (CDC) و سایر منابع، گزارش‌های مربوط به شیوع این ویروس خطرناک را ردیابی و آن را به صورت یک نقشه درآورده‌اند.

این نقشه، با انتشار گزارش‌ها، همه موردهای تاییدشده، کل تلفات و کل بهبودیافته‌ها را ردیابی می‌کند. هر نقطه قرمز نشان‌دهنده شیوع بیماری بوده و بزرگی آن بیانگر میزان نسبی شیوع است. با کلیک بر روی هر نقطه، اطلاعات مربوط به آن منطقه نمایش داده می‌شود.

اما نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که در میان ترس و نگرانی ناشی از شیوع بیماری، اطلاعات غلط نیز می‌توانند به‌سرعت پخش شوند. ظاهرا به همین‌خاطر است که دولت چین تصمیم گرفته تا جلوی انتشار آمار غیررسمی درباره بیماری را بگیرد.

به‌تازگی هشت نفر در چین به اتهام انتشار اطلاعات غلط درباره ویروس کرونا در شبکه‌های مجازی دستگیر شده‌اند. همچنین خبرنگارانی که درباره بیماری گزارش تهیه کرده بودند تهدید یا بازداشت شده‌اند.

نقشه تهیه‌شده توسط محققان دانشگاه جان هاپکینز نشان می‌دهد که ویروس جدید با چه سرعت زیادی در کشور چین، در مقایسه با سایر نقاط دنیا، شیوع پیدا کرده است.

ویروس کرونا در حال‌حاضر به بیش از ۱۳ کشور دیگر انتقال یافته که شامل کشورهای آمریکا، فرانسه، استرالیا و ژاپن می‌شوند. متخصصان حدس می‌زنند که تعداد افراد مبتلاشده بسیار بیش‌تر از آمار رسمی است.

در حالیکه گفته می‌شود این ویروس به‌اندازه ویروس SARS خطرناک نیست، شهر ووهان چین قرنطینه شده و حداقل ۱۲ شهر دیگر محدودیت‌های حمل‌ونقل اعمال کرده‌اند، ضمن اینکه تقریبا ۳۳ میلیون نفر تحت‌تاثیر آن قرار گرفته‌اند.

منبع sciencealert

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم