Bluetooth LE Audio

Bluetooth LE Audio چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

پیش از این نیز هدفون‌های بی‌سیم ارزش خرید داشته و به‌زودی این گجت‌ها ارزشمندتر نیز خواهند شد. Bluetooth LE Audio نوید کدک‌های جدیدی را می‌دهد که قدرتی بالا را ارائه داده و در عین حال نیز انرژی کمتری را مصرف می‌کنند. شما می‌توانید انتظار عمر باتری طولانی‌تر، بحش همزمان محتوا در چندین هدفون و … را نیز داشته باشید.

Bluetooth LE Audio چیست؟

Bluetooth Low Energy (LE) Audio استانداردی جدید برای انتقال کم مصرف صوت از طریق بلوتوث است. این استاندارد از بلوتوث 5 و 5.1 جدا است. گروه Special Interest Group که جامعه‌ای مشتمل بر 34000 شرکت فعال در زمینه تولید محصولات بی‌سیم بوده، در جریان نمایشگاه CES 2020 استاندارد Bluetooth LE را معرفی کرد.

Bluetooth LE Audio

علاوه بر مصرف انرژی پایین، کدک ارتباطات کمتر پیچیده (LC3) که توسط مؤسسه Fraunhofer Institute برای شرکت‌های Integrated Circuits و Ericsson توسعه داده شده، بهبودهایی را در زمینه کیفیت صدا نسبت به کدک‌های موجود SBC Bluetooth ارائه می‌دهد.

مانفرد لوتزکی (Manfred Lutzky) از Fraunhofer IIS می‌گوید: ” تست‌های شنیداری گسترده نشان می‌دهند که LC3 بهبودهایی را در زمینه کیفیت صدا نسبت به کدک‌های SBC که در Classic Audio استفاده می‌شوند، به ارمغان می‌آورند. این در حالی است که نرخ بیت‌ها 50 درصد پایین‌تر از استاندارد پیشین است.”

Bluetooth LE Audio

Bluetooth LE Audio همچنین قابلیت‌های جدیدی را نیز معرفی کرده است. این ویژگی‌ها شامل: پخش چندگانه صدا، توانایی پخش صدا در چندین دستگاه‌ از طریق بلوتوث و همچنین ادغام با سمعک‌های آینده جهت راحتی بیشتر کاربران می‌شوند.

آیا Low Energy Bluetooth یک فناوری جدید است؟

Bluetooth Low Energy یک فناوری جدید نبوده، اما Bluetooth Low Energy Audio یک فناوری نوظهور است. مدارهای کم‌مصرف یکپارچه در سال 2009 پدیدار شده‌اند، اما غلبه بر موانع ناشی از ملزومات مجهز به پهنای باند وسیع، حدود یک دهه دیگر به طول انجامید.

بسیاری از محصولات حال حاضر بازار مانند: پوشیدنی‌ها، گوشی‌های هوشمند و تجهیزات پزشکی در حال حاضر از Bluetooth LE بهره می‌برند. به‌هرحال، این دستگاه‌ها نسبتا داده‌های کمی را منتقل کرده و همچنین پیچیدگی اضافی مربوط به تأخیر و فشرده‌سازی صدا را به همراه ندارند.

کدک LC3 در قلب فناوری Bluetooth LE Audio جای دارد. حال فناوری Low Energy Audio توسط جامعه Bluetooth SIG استاندارسازی شده است. باید انتظار داشته باشیم که تولیدکنندگان در آینده این فناوری را در محصولات خود به‌کار گیرند.

قابلیت‌های جدیدی که از طریق Bluetooth LE Audio به‌دست می‌آیند

Bluetooth LE Audio فقط به کارایی بهتر انرژی ختم نمی‌شود. این فناوری قابلیت‌های جدیدی را نیز به ارمغان می‌آورد و این در حالی است که استانداردهای فعلی Bluetooth audio را نیز بهبود می‌بخشد.

می‌توانید به‌صورت همزمان به چندین منبع متصل شوید

با بهره‌گیری از Bluetooth LE Audio شما می‌توانید یک هدفون را به‌صورت همزمان به چندین دستگاه متصل کنید. این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید صدا را از چندین منبع به‌صورت همزمان دریافت کنید، بدون اینکه مجبور باشید بین دستگاه‌‌ها جابه‌جا شوید.

این مهم به لطف شیوه اجرای چندین جریان صوتی در استاندارد جدید LE Audio امکان‌پذیر است. در حال‌ حاضر، تولیدکنندگان هدفون‌ها در هنگام طراحی محصولات خود باید با محدودیت‌های جریان‌های صوتی تکی دست‌و‌پنجه نرم کنند. به‌عنوان‌مثال، در زمینه ایربادهای بی‌سیم تنها یکی از اسپیکرها به‌صورت مستقیم می‌تواند به منبع صدا متصل شود.

این موضوع می‌تواند به افزایش تأخیر، صدایی ناپیوسته و همچنین حذفیات صدا نیز منجر شود، زیرا هر دو اسپیکر ایربادها باید به یک کانال متصل شوند. به لطف جریان‌های صوتی چندگانه، بسیاری از ترفندهای مربوط به دستیارهای صوتی و ارتباطات صوتی دوکاناله دیگر موردنیاز نخواهند بود. در عمل با استفاده از این قابلیت می‌توانید فقط با یک هدفون بلوتوثی، به مراقب کودک و تماس‌های تلفنی گوشی داده و همزمان از دستیارهای صوتی مانند الکسای آمازون نیز استفاده کنید.

می‌توانید یک منبع صوتی را به چندین دستگاه بلوتوثی متصل کنید

Bluetooth LE Audio

همچنین در تئوری، شما می‌توانید یک منبع صوتی را به بی‌‎نهایت دستگاه‌ متصل کنید. این ویژگی مشابه (البته بهتر از) قابلیت جدید اپل یعنی Share Audio است. Share Audio به دارندگان ایرپادها و هدست‌های Beats اجازه می‌دهد تا صدا را با دو عدد هدفون به اشتراک بگذارند. 

به دلیل شیوه طراحی این استاندارد، در هنگام وصل کردن یک دستگاه جدید، منبع صوتی قطع نمی‌شود. این قابلیت باعث می‌شود تا شنوندگان به میل خود تعداد دستگاه‌ها را افزایش یا کاهش دهند. اگر می‌خواهید در یک مهمانی همگان از یک موسیقی واحد لذت ببرند و در عین حال سروصدای زیادی نیز ایجاد نشود، Bluetooth LE Audio این کار را برای شما راحت‌تر می‌کند.

می‌توانید Bluetooth Audio را همانند وای‌فای، بخش و در اختیار سایرین قرار دهید

می‌توانید منبع صدا را با دستگاه‌های گیرنده مختلفی به اشتراک بگذارید. می‌توان این ویژگی را با شبکه وای‌فای مقایسه کرد. همان‌طور که در مکان‌های عمومی مانند فرودگاه‌ها به دنبال شبکه‌های عمومی وای‌فای می‌گردید، در آینده با استفاده از Bluetooth LE Audio قادر خواهید بود تا به‌صورتی مشابه به جریان‌های صوتی گوش فرا دهید. شما می‌توانید جریان صوتی خود را رمزنگاری کرده و آن را در حالت شخصی نگه دارید، یا اینکه آن را در اختیار عموم قرار دهید.

از طریق این فناوری جدید می‌توان صداهای مربوط به چندین زبان را در سالن‌های سینما پخش کرد و یا اینکه به مسافران این توانایی را داد که در سالن فرودگاه از طریق هدفون‌های خود به صدای یک تلویزیون بی‌صدا گوش فرا دهند. همچنین اگر موزه‌ها نیز از این فناوری استفاده کنند، آنگاه بازدیدکنندگان هم می‌توانند از طریق هدفون‌های خود به صدای راهنما گوش داده و بازدیدی جذاب‌تر را تجربه کنند.

دسترسی بهتر برای کسانی که مشکلات شنوایی دارند

Bluetooth LE Audio به‌صورت کامل از استاندارهای توسعه سمعک‌ها پشتیبانی کرده و می‌تواند مستقیما صدا را از یک منبع صوتی به تعداد زیادی از سمعک‌های شنوایی منتقل کند. در طول یک دهه آتی، بسیاری از تلویزیون‌ها به‌صورت سرخود به تجهیزات کمک‌شنوایی مدرن مجهز بوده و این موضوع می‌تواند این دستگاه‌ها را برای میلیون‌ها نفری که مشکلات شنوایی دارند، تبدیل به گزینه‌‌هایی ایدئال کند.

Bluetooth LE Audio برای دستگاه‌ها به چه معنی است؟

ازآنجایی‌که Bluetooth LE Audio از کدک LC3 استفاده کرده و حدود دو برابر استاندارهای بلوتوثی که از کدک‌های زیرمجموعه‌ای (SBC) استفاده می‌کنند، انرژی کمتری را نیز مصرف می‌کند، دستگاه‌های بهره‌گیرنده از این فناوری می‌توانند دو مزیت را در خود جای دهند:

  • اول اینکه، دستگاه‌ها بدون قربانی کردن زمان اجرا، می‌توانند اندازه‌ای کوچک‌تر داشته باشند.
  • دوم اینکه عمر باتری بدون افزایش اندازه و یا وزن، می‌تواند افزایش یابد.

به‌هرحال، Bluetooth LE Audio در کنار استاندارد Classic Audio به کار خود ادامه می‌دهد. این به تولیدکنندگان بستگی دارد که کدام فناوری را در محصولات خود به‌کار می‌گیرند.

Bluetooth LE Audio

هرچند که به‌نظر می‌رسد صداهایی که از نرخ بیت (bitrate) بالاتر استفاده می‌کنند، نسبت به Classic Audio SBC عملکرد بهتری را از خود نشان دهند، اما نباید انتظار داشت که تمامی هدفون‌های گران‌قیمت از این استاندارد جدید بهره ببرند.

چه زمانی سخت‌افزارهای مجهز به Bluetooth LE Audio روانه بازار می‌شوند؟

ازآنجایی‌که این استاندارد در اوایل دی‌ماه (ژانویه) معرفی شده، هیچ دستگاهی در بازار از این فناوری پشتیبانی نمی‌کند. جامعه Bluetooth SIG می‌گوید که در سال 2020 و هنگامی‌که تولیدکنندگان دستگاه‌های خود را به این فناوری مجهز کنند، این قضیه نغییر خواهد کرد.

چند سالی نیز نباید منتظر به‌کارگیری قابلیت پخش (Broadcast) استاندارد LE Audio در مکان‌های عمومی مختلف باشیم. انتظار نمی‌رود که این فناوری تا سال 2021 به‌صورت کامل روانه بازار شود. تا هنگامی‌که سالن‌های مختلف به این فناوری مجهز شوند، دستگاه‌های سازگار با این استاندارد به‌صورت وسیع در دسترس کاربران قرار خواهند گرفت.

این استاندارد جدید می‌تواند دنیای بازی را متحول سازد

Bluetooth Low Energy Audio جهشی را در زمینه فناوری‌های استریم صدا ایجاد کرده و می‌تواند شیوه تعامل ما با جهان را نیز دستخوش تغییر کند. همان‌طور که فناوری‌هایی مانند LE Audio بیشتر در بازار فراگیر می‌شوند، باید انتظار داشته باشیم که گوشی‌های هوشمند کمتری نیز از ورودی جک هدفون استفاده کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH