تراشه‌های جدید کوالکام برای ایربادهای بی‌سیم مجهز به قابلیت حذف نویز یکپارچه خواهند بود

کوالکام یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان تراشه برای اسمارت‌فون‌های اندرویدی به‌شمار می‌رود. اما هنگام بررسی برخی اکسسوری‌ها نظیر ایربادهای بی‌سیم، غالبا پیرامون تراشه‌های مورد استفاده در آن‌ها هیچ‌گونه توضیحی ارائه نمی‌شود. با این‌حال چنین اظهاراتی به‌معنای عدم حضور کوالکام در این فضا نیست؛ چرا که امروز کمپانی آمریکایی از چندین تراشه جدید برای ایربادهای بی‌سیم واقعی رونمایی کرد. این تراشه‌ها شامل سری ممتاز QCC514x و خانواده ارزان‌قیمت‌تر QCC304x هستند. این تراشه‌ها با هدف ارائه امکانات برتر در بازه‌های قیمتی متنوع‌تر روانه بازار خواهند شد.

اولین و احتمالا شاخص‌ترین قابلیت این تراشه‌ها، مشخصه حذف نویز فعال (ANC) است که به کاهش یا حتی حذف صداهای خارجی مزاحم حین استفاده از ایربادها و هدفون‌ها کمک می‌کند. در حال حاضر تعداد انگشت‌شماری از هدست‌ها از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند؛ اما اکثر هدست‌ها فاقد چنین مشخصه‌ای هستند. بعلاوه ایرفون‌های مجهز به قابلیت حذف نویز فعال نظیر ایرپاد پرو اپل با قیمت‌گذاری بسیار گران روانه بازار می‌شوند؛ لذا کمپانی‌های مختلف بایستی به‌دنبال پیاده‌سازی ایده‌های اختصاصی خود باشند.

تراشه‌های جدید کوالکام به‌صورت یکپارچه از مشخصه حذف نویز فعال پشتیبانی می‌کنند. همچنین مشخصه نشت خفیف صداها (Leak-through) به کاربران امکان می‌دهد تا در مواقع لزوم قادر به شنیدن برخی اصوات محیط پیرامون خود باشند؛ موضوعی که احتمالا دسترسی به چنین امکاناتی در ایربادهای ارزان‌تر را تسهیل می‌کند.

یکی دیگر از پیشرفت‌های بزرگ این 2 تراشه قابلیتی است که کوالکام آن‌را TrueWireless Mirroring نامگذاری نموده است. بدین‌ترتیب در ایربادهای بی‌سیم واقعی با اتصال یکی از ایربادها به گوشی، ایرباد دیگر نیز به آن متصل خواهد شد. با این‌حال چنین قابلیتی احتمالا برقراری ارتباط بلوتوث قابل اطمینان را دشوار می‌کند. با وجود این قابلیت چنان‌چه فاصله گوشی از ایرباد اصلی در مقایسه با فاصله آن با ایرباد ثانویه بیش‌تر باشد؛ در این‌صورت تنها یکی از ایربادها به گوشی متصل شده و این ارتباط به ایرباد دیگر و گوشی (یا هر منبع صوتی دیگر) منعکس (Mirror) می‌شود. بدین‌ترتیب به منظور برقراری پایدارترین ارتباط، اتصال میان ایربادها و منبع صوتی به‌صورت یکپارچه قابل جا‌به‌جایی است. همچنین کاربران در صورت تمایل می‌توانند از تنها یک ایرباد به شکلی آسان‌تر استفاده نمایند؛ چرا که ارتباط میان هر 2 گوشی همواره برقرار خواهد شد.

نهایتا هر 2 تراشه جدید از دستیارهای صوتی تعریف شده به‌صورت یکپارچه پشتیبانی می‌کنند. لذا کاربران بدون اعمال تنظیمات سفارشی می‌توانند از تمامی دستیارهای صوتی مورد نظر خود بهره‌برداری نمایند. در تراشه پیشرفته‌تر QCC5141، دستیار صوتی از مشخصه فعال‌سازی صوتی پشتیبانی می‌کند. این مشخصه پیش‌تر در انحصار دستگاه‌های مجهز به تراشه H1 اپل نظیر دومین نسل ایرپاد و ایرپاد پرو بود.

منبع Neowin
ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان