حجیم‌ترین هارد دیسک جهان با ظرفیت 20 ترابایت در پایان سال 2020 عرضه خواهد شد!

مراسم افتتاحیه کنفرانس Datasphere 2020 شرکت سیگیت فرصت مناسبی را در اختیار غول تولیدکننده حافظه‌های ذخیره‌سازی قرار داد تا این کمپانی بتواند از برخی محصولات جدید و فناوری‌های جالب‌توجه رونمایی کند. همچنین در این مراسم شرکت سیگیت خبر مهمی را موردتائید قرار داد: حجیم‌ترین درایو هارد دیسک دنیا با نام +Exos 20 در دسامبر سال 2020 عرضه خواهد شد. این هارد دیسک اینترنال نخستین درایوی است که با فناوری HAMR (که ظرفیت حافظه را افزایش می‌دهد) و تکنولوژی محرک MACH2 روانه بازار می‌شود. این فناوری با هدف حفظ سطح کیفی خدمات (SLA) در حافظه‌هایی با حداکثر ظرفیت 50 ترابایت طراحی شده است.

دکتر دیو موزلی؛ مدیرعامل شرکت سیگیت 2 اسلاید جالب‌توجه را به معرض نمایش گذاشت. یکی از این اسلایدها نشان می‌دهد که ذخیره‌سازی 1 پتابایت داده روی حافظه 18 ترابایتی در مقایسه با هارد درایوهای 8 ترابایتی موجب صرفه‌جویی حدودا 33 درصدی در هزینه تمام شده برای مشتری (TCO) خواهد شد. اسلاید دوم به مقایسه هزینه نسبی ذخیره‌سازی هر پتابایت داده روی هارد دیسک‌های 20 و 50 ترابایتی مجهز به فناوری HAMR می‌پردازد. محتوای این اسلاید نشان داد که به‌کارگیری سریع و مداوم هارد دیسک‌هایی با بالاترین ظرفیت ممکن در سیستم‌هایی با مقیاس فوق‌العاده بالا (Hyper Scale) به کاهش پایدار هزینه‌های آن‌ها کمک خواهد کرد.

با وجود چنین ذهنیتی شرکت سیگیت از پلتفرم ذخیره‌سازی نرم‌افزاری متن‌باز خود موسوم به CORTX با قابلیت پشتیبانی از حافظه‌های S3 Compatible و همچنین یک معماری مرجع با نام Lyve Drive rack رونمایی کرد. این معماری از حداکثر 106 عدد درایو (یا 2.12 پتابایت حافظه) در هر گره از رک پشتیبانی می‌کند.

در اوایل ماه جاری هر 2 کمپانی سیگیت و وسترن دیجیتال درایوهای هارد دیسک 18 ترابایتی خود مبتنی بر فناوری‌های CMR و PMR را عرضه کردند. یقینا جالب خواهد بود که ببینیم آیا کمپانی متخصص در زمینه پشتیبان‌گیری ابری با نام BackBlaze برای سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری خود از این درایوهای جدید با ظرفیت بالا استفاده خواهد کرد یا خیر. این پدیده کارآیی و قابلیت اعتمادپذیری درایوهای مذکور را نشان خواهد داد.

منبع Techradar
ممکن است شما دوست داشته باشید

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.