وعده اینترنت رایگان برای دهک‌های پایین از طرف یکی از نامزدهای انتخابات

ابراهیم رییسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400، طی سخنرانی خود در مسجد دانشگاه تهران وعده داد: به جهت تقویت اقتصاد فضای مجازی، اینترنت را برای دهک‌های پایین رایگان خواهم کرد.

رییسی در جمع نمایندگان تشکل‌های دانشجویی اعلام کرد: علم و فناوری دانشگاه به عنوان پایه تحول باید در متن تحولات باشد، یکی از مشکلات ما در حاشیه بودن دانشگاه است که دولت من این نگاه را تغییر خواهد داد.

وی در خصوص نگاهش به فضای مجازی گفت: فضای مجازی بهترین ظرفیت برای نظارت ملت بر دولت است. اینترنت و فضای مجازی از مهمترین ساخته‌های بشر است که با سرعتی بیش از دیگر اختراعات و ابداعات، به لایه‌های زندگی مردم نفوذ کرده و آن را تحت تاثیر قرار داده است.

این نامزد انتخابات در سخنان خود تصریح کرد: زیرساخت‌های فضای مجازی باید متناسب با گستره آن توسعه یابند و در صورت اعتماد مردم این کار در دولت آینده پیگیری خواهد شد. فضای مجازی یک فضای مهم برای کار و درآمدزایی است و امروز کشورهایی مانند هند و پاکستان به مقدار پول نفت برخی کشورها از اقتصاد فضای مجازی درآمد کسب می‌کنند.

ابراهیم رییسی پیش‌تر در خصوص فضای مجازی گفته بود: ما در فضای مجازی عقب هستیم، زیرساخت‌ها مشکل دارد. من از جوان‌ها در منزل سوال می‌کنم، تاکنون چند بار شده که در حال انجام بازی‌های مربوط به خود به خاطر قطعی اینترنت حالتان گرفته شده است؟ پژوهشگران در هنگام کار پژوهشی خود ارتباطشان با کتابخانه‌ها در آن سر دنیا قطع می‌شود، این یعنی زیرساخت‌ها کامل نیست. ما در تولید محتوا در فضای مجازی مشکل داریم، حق بسیاری از خانم‌ها در این مسئله ضایع شده، حتی حق خانم خانه‌داری که به دنبال تولید محتواست، ضایع شده است.

همچنین چندی پیش وزیر ارتباطات در خصوص وعده‌های نامزدهای انتخاباتی در خصوص رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی و توجه به فضای مجازی اعلام کرده بود: این که برخی‌ها قبلا به حضور در شبکه‌های اجتماعی انتقاد داشتند اما حالا از همین فضا استفاده می‌کنند، اتفاق خوبی است. ما چهار سال بد و بیراه شنیدیم که چرا از شبکه‌های اجتماعی  استفاده می‌کنید و چرا در فضای مجازی حضور دارید اما حالا همان افرادی که منتقد ما بودند، از این فضا استفاده می‌کنند.

همچنین روحانی چند روز پیش در جلسه هیات دولت با انتقاد از سخنان نامزدهای انتخابات در مناظره‌ها به کنایه اعلام کرد: افرادی که در دولت یازدهم سینه به سینه من شده بودند که باید این شبکه اجتماعی و آن شبکه اجتماعی را فیلتر کنید، حالا طرفدار پهنای باند شده‌اند، این روزها چقدر پهنای باند خوب شده، قبلا پهنای باند همه را اذیت می‌کرد اما اخیرا همه طرفدار پهنای باند شده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید