ارسال گیرنده اینترنت به ایران توسط آمریکا

گزارش نیویورک تایمز از تلاش آمریکا برای ارسال گیرنده اینترنت به ایران!

یکی از خبرنگاران ارشد نیویورک تایمز، از تلاش آمریکا برای ارسال تجهیزاتی مانند گیرنده اینترنت به ایران خبر می‌دهد.

دیوید الیوت سَنگِر، خبرنگار ارشد نیویورک تایمز است که از سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا، اطلاعات موثق و خوبی ارائه می‌دهد.

او با توجه به این‌که خبرنگار و نویسنده کاخ سفید و امنیت ملی آمریکا و دارای 38 سال سابقه و جوایز مختلف در این حوزه است، منابع آگاه و معتبر متعددی در سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا دارد.

دیوید سنگر، در خبری در نیویورک تایمز از احتمال آن‌که آمریکا برای ارسال تجهیزات دریافت اینترنت، مانند گیرنده اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایران اقدام کند، گزارشی منتشر کرد.

مقدمه خبر: مسیر اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران

بیش از یک هفته از توییت ایلان ماسک در رابطه با ارسال اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایران می‌گذرد. این توییت دارای یک درخواست از آمریکا بود: تحریم‌ها را جهت ارسال تجهیزات اینترنتی به ایران لغو کنید! وزارت خزانه‌داری آمریکا خیلی زود پاسخ این درخواست را داد که می‌توانید شرح خبر آن را در مطلب اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران بخوانید.

طبیعتاً واکنش‌های مسئولان به این اخبار مثبت نبود و عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اعلام کرد که راه‌اندازی و کارکرد اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران در آینده‌ای نزدیک، از نظر فنی «بعید» است و علاوه بر آن، استارلینک نیاز به اخذ مجوز دارد. پس از آن هم وبسایت رسمی استارلینک فیلتر شد تا مخالفت دولت با راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای در ایران مشخص شود.

بر خلاف وزیر ارتباطات فعلی، وزیر سابق، یعنی محمد جواد آذری جهرمی، به نظر نمی‌رسد از راه‌اندازی اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران ناراضی باشد. او در پستی در تلگرام خود توضیحاتی در خصوص نحوه کارکرد استارلینک داد و گفت: «برای حضور در شبکه فیلترگریز، نیاز به نصب آنتن‌های استارلینک در همه جا نیست.»

پس از گمانه‌زنی‌های فراوان، به نقل از یک منبع معتبر، ایلان ماسک گفت که استارلینک در ایران فعال است، ولی نیاز به گیرنده اینترنت ماهواره‌ای دارد و هرکسی که بتواند این گیرنده‌ها را به ایران برساند، آن‌ها قابل استفاده خواهند بود.

آمریکا در پی ارسال تجهیزات و گیرنده اینترنت ماهواره‌ای به ایران

پس از آن‌که برای همه آشکار شد برای دریافت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران، نیاز به گیرنده وجود دارد و دولت ایران هم طبیعتاً اجازه ورود این گیرنده‌ها به کشور را نخواهد داد، نیویورک تایمز خبری مبنی بر تلاش آمریکا برای ارسال این تجهیزات به ایران منتشر کرد. طبق این گزارش، دولت بایدن بعد از لغو تحریم ارسال فناوری به ایران، تماسی با شرکت استارلینک برقرار کرد که مکالمات رد و بدل شده در این تماس، آشکار نیست.

نویسنده نیویورک تایمز، یادی از ارسال اینترنت استارلینک به اوکراین می‌کند و آن را با وضعیت ایران مقایسه می‌کند. پس از قطع اینترنت در اوکراین توسط نیروهای روسیه، مردم، نظامیان و حتی وزیران و سیاست‌مداران اوکراین هم به سرعت به گیرنده و سایر تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای استارلینک دسترسی پیدا کردند و اتصال آن‌ها با اینترنت برقرار شد؛ ولی نکته‌آی که در این گزارش مورد اشاره قرار می‌گیرد، آن است که خود دولت اوکراین مشتاق وارد شدن استارلینک و کیت تجهیزات آن به این کشور بود، درحالی که در ایران این‌طور نیست.

نیویورک تایمز در این گزارش، دقیقاً به همان خبر و نقل قولی از ایلان ماسک که ما هم خبر آن را در مطلب «به نقل از یک منبع معتبر، اینترنت استارلینک در ایران فعال است!» در آی‌تی‌رسان کار کرده بودیم، اشاره می‌کند. در خبر مذکور اشاره کرده بودیم که طبق گفته این منبع، آمریکا در پی ارسال تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای به ایران است، ولی هزینه، برنامه‌ریزی و تدارکات زیادی می‌خواهد که شاید آن‌ها را از این کار منصرف کند. حالا طبق این گزارش، گویا تدارکات این کار ممکن است به سازمان اطلاعات آمریکا سپرده شود.

راه‌های ممکن: قاچاق یا ارسال با پهپاد!

دیوید سنگر با تکیه بر منابع خود در سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا گزارش می‌دهد که علائمی وجود دارند که نشان می‌دهند دولت آمریکا قصد دارد به گونه‌ای این تجهیزات اینترنت را به ایران برساند؛ یا از طریق قاچاق کردن آن همراه با کالاهایی دیگر، یا ارسال آن با پهپاد! این دو راه، راه‌هایی هستند که تا کنون بررسی شده‌اند و احتمال پیاده‌سازی آن‌ها وجود دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH