پاسخ مسابقه هوشمندانه هشتم: 57600 کیلوبایت حافظه نیاز بود!

hooshmandaneh-answered-n

هشتمین مسابقه هوشمندانه هم به پایان رسید که با استقبال بسیار خوب شما عزیزان همراه بود. تا ساعاتی دیگر پای به هوشمندانه 9 خواهیم گذاشت. حال پاسخ هوشمندانه 8 چه بود؟

سوال هوشمندانه هشتم

میکروفون‌های ال‌جی G3  قابلیت ضبط صدا به صورت استریو را دارد. می‌خواهیم این گوشی را برای ضبط صدای یک کنفرانس خبری یک ساعته همراه خود ببریم. هر دو میکروفون این گوشی دارای کدک (codec) با فرکانس 4 کیلوهرتز هستند. هم‌چنین ما می‌خواهیم صدای ضبط شده این کنفرانس را با بالاترین کیفیت ممکن ضبط کنیم (بدون فشرده سازی). دقیقا چند کیلوبایت فضای خالی رو گوشی نیاز داریم؟ (یک بایت 8 بیت و یک کیلوبایت 8192 بیت است. در اندازه‌گیری نرخ نمونه‌گیر کدک A/D از قانون نایکوئیست استفاده شود.)

پاسخ هوشمندانه هشتم

طبق راهنمایی که در اینستاگرام منتشر شده 75 درصد راه حل به شما گفته شد و تنها ضرب  بازه زمانی را می‌بایست انجام می‌دادید.
قضیه نایکوئیست: نرخ انتقال دو برابر پهنای باند سیگنال است. پهنای باند سیگنال ما 4 کیلوهرتز است که بر اساس نایکوئیست 8 کیلوهرتز خواهد شد.  8 هزار پالس در ثانیه برابر 8 هزار نمونه در ثانیه و به معنای 8 هزار بایت در ثانیه و به عبارتی 1 بایت برای هر نمونه است. پس نرخ انتقال بر حسب بایت 8 کیلوبایت بر ثانیه خواهد بود. طبق داده سوال ما صدا را به صورت استریو ضبط می‌کنیم پس نرخ ما دوبرابر می‌شود: 16 کیلوبایت بر ثانیه.

16KBps x 3600 = 57600

جواب 57600 کیلوبایت است. دوستانی که 28800 به دست آورده بودند به احتمال زیاد ضبط استریو را حساب نکرده بودند.

برندگان هوشمندانه هشتم

با توجه به راهنمایی خوب صفحه اینستاگرام تمامی کاربران قادر به پاسخ دادن به این سوال بودند. اما با این حال تنها ۳ نفر از بین افرادی که جوابشان را برای ما ارسال کردند پاسخ صحیح را یافته بودند که به ترتیب امتیازهای زیر به آنها تعلق می‌گیرد:

کاربر با نام کاربری بهراد به عنوان نفر اول 100 امتیاز دریافت کرد.

کاربر با نام کاربری mnthunderbolt به عنوان نفر دوم 80 امتیاز دریافت کرد.

کاربر با نام کاربری eirajs به عنوان نفر سوم 60 امتیاز دریافت کرد.

فراموش نکنید امروز ساعت 12 ظهر مسابقه نهم هوشمندانه با یک سوال جذاب و متفاوت دیگر منتظر شماست.

جدول رده‌بندی مسابقات

[table id=6 /]

ممکن است شما دوست داشته باشید