ایلان ماسک: درک زاکربرگ از هوش مصنوعی محدود است!

چند روز پیش ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت اسپیس‌ایکس و تسلا نگرانی‌های خود در مورد خطر و تهدید رو به رشد هوش‌ مصنوعی (AI) برای بشریت را ابراز نمود. ماسک در نشست فرمانداران ایالات‌متحده توضیح داد:

من زنگ خطر را به صدا در می‌آورم، ولی وقتی که ربات‌ها به خیابان بیایند و مردم را بکشند؛ افراد نمی‌دانند چه کنند، زیرا جالب به‌نظر می‌رسد.

درحالی‌که مهندس و سرمایه‌گذار معروف جهان سعی می‌کند بگوید باید برای هوش‌ مصنوعی میزان و تعدیل قرار داد، هر میلیاردر حوزه فناوری با وی هم‌عقیده نیست. به عنوان مثال مارک زاکربرگ، یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل فیس‌بوک، ترس ماسک را در یک جلسه زنده سوال و پاسخ فیس‌بوک رد کرد و او را «بسیار منفی‌باف» و «بسیار وظیفه‌نشناس» خطاب کرد. پاسخ کامل او به شرح زیر است:

من در این مورد خوش‌بین هستم … فکر می‌کنم می‌توانید چیزهای بهتری بسازید و جهان بهتر می‌شود به ویژه با هوش‌مصنوعی. آینده را روشن می‌بینم. فکر کنم افراد به شکل سرسختی در تلاش هستند تا طبل سناریو‌های آخر هفته را بکوبند. من نمی‌توانم درک کنم. بسیار منفی‌نگر و به نوعی غیرمسئولانه رفتار می‌کنند.

زاکربرگ افزود که هوش‌مصنوعی می‌تواند کیفیت زندگی را افزایش دهد یا ماشین‌هایی که تصادف نمی‌کنند را به ارمغان بیاورد.

اما ماسک واکنش سریعی نشان داده و گفت:

من با مارک در این رابطه حرف زدم. درک او از موضوع محدود است.

بسیاری از شرکت‌های دنیا با زاکربرگ هم‌فکر هستند؛ به‌طور مثال مایکروسافت برای حل کردن چالش‌ها و مسائل محیط زیستی زمین، هوش‌ مصنوعی را معرفی کرد. گوگل نیز به‌صورت خستگی‌ناپذیری بر روی برنامه آلفاگو دیپ‌مایند (DeepMind) کار می‌کند که تاکنون بازیکن شماره یک دنیا را شکست داده است. کورتانا و دستیار گوگل در شرایط مختلف به کمک شما می‌آیند، همگی این‌ها نمونه‌ای از هوش‌مصنوعی بودند. آیا نمی‌توان در این حوزه به مرحله‌ای رسید که بتوانیم هوش را محدود کنیم و در عین اینکه آسیب نرسانند از سود آنان بهره بگیریم؟

  

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم