مقایسه دوربین سامسونگ گلکسی نوت 10 پلاس با هواوی P30 پرو

دوربین بخشی بسیار مهم در بین پرچم‌داران امروزی است که سازندگان تلاش زیادی دارند تا با افزودن قابلیت‌های ویژه به آن، برتری محصول خودشان را به رخ رقبا بکشند.

حال در این مقاله به سراغ دو پرچم‌دار جدید کمپانی‌های اول و دوم بازار یعنی سامسونگ و هواوی آمده‌ایم تا ببینیم در بخش عکاسی با دوربین اصلی خودشان، چه چیزی در چنته داشته و در شرایط مشابه، عملکرد کدام‌یک بهتر است. پیش از این مقایسه دوربین گلکسی S10 پلاس و هواوی P30 پرو را انجام داده بودیم و از آنجایی که گلکسی نوت 10 پلاس داغ‌ترین ساخته کره‌ای‌ها محسوب می‌شود، این فرصت ویژه را در اختیارش گذاشتیم تا این بار به رقابت با P30 پرو بپردازد.

هر دو گوشی یک سنسور اصلی دارند که برای محصول هواوی نمونه‌ای 40 مگاپیکسلی (خروجی تصویر 10 مگاپیکسلی) با F/1.6 و 27 میلی‌متری است. سنسور اصلی پرچم‌دار سامسونگ 12 مگاپیکسلی با دریچه دیافراگم متغیر F/1.5 تا F/2.4 بوده و 26 میلی‌متری است. سنسور دوم گوشی‌ها، اولترا واید بوده که در P30 پرو یک نمونه 20 مگاپیکسلی و در نوت 10 پلاس 16 مگاپیکسلی است. لنز دوربین سوم هم عنوان تله فوتو را یدک می‌کشد و برای چینی‌ها یک نمونه 8 مگاپیکسلی و برای کره‌ای‌ها 12 مگاپیکسلی است. هر دو هم یک دوربین کمکی با نام TOF دارند که به آن‌ها در تشخیص بهتر عمق کمک می‌کند.

گفتنی است که این رقابت تنها برای عکاسی و دوربین اصلی گوشی‌ها در 16 بخش مختلف لحاظ شده است. سعی کردیم تا قابلیت‌های دوربین‌ها را نیز تا حد امکان به چالش بکشیم. پیش از شروع به موارد زیر توجه داشته باشید.

 • هر دو گوشی مود دستی یا پرو هم دارند اما عکس‌هایی که ما گرفتیم همگی در حالت اتوماتیک است.
 • نسبت تصاویر برای هر دو گوشی در حالت 4 به 3 در عکاسی تنظیم شده است.
 • عکس‌ها به‌صورت توالی زمانی و در حالت‌های مختلف گرفته شده‌اند، ترتیب چینش عکس‌ها نیز دقیقا به همین صورت بوده است.
 • گزینه‌هایی چون HDR و فلاش هم به‌صورت خودکار تنظیم شده تا همان حالتی باشد که 90 درصد کاربران بهره می‌گیرند.
 • با حرکت ماوس و یا انگشت خود (در صفحات لمسی) بر روی عکس، می‌توانید تصاویر را با یکدیگر مقایسه کنید.

سوژه اول: گدان‌های زیاد!

برای سوژه اول یک سری گلدان که اکثرا دارای برگ‌های سبز رنگ بودند، برای مقایسه در نظر گرفتیم. گلکسی نوت به پر رنگ‌تر نشان دادن رنگ سبز علاقه بیشتری از خودش نشان داده اما در کل کیفیت هر دو عکس گرفته شده مناسب است.

سوژه دوم: تابلویی در روشنایی متوسط

تصویر این تابلو در اتاقی با نور متوسط گرفته شده است. پی30 پرو کنتراست بیشتری را در تصویر ایجاد کرده و نوت 10 پلاس تصویر را سافت‌تر گرفته است.

سوژه سوم: برگ‌های خربزه در نور کم

این گلدان‌هایی که می‌بینید در حال پرورش خربزه هستند! تصویر در تراسی با نور کم و ابتدای شب گرفته شده است. اگر احساس می‌کنید نور عکس‌ها خوب است، بیشتر از همه به‌خاطر توانمندی گوشی‌ها بوده اما به‌نظر می‌رسد که مقدار نویز در عکس هواوی کم‌تر است.

سوژه چهارم: دومینو

این مهره‌های دومینو را به دو حالت چیدم. ابتدا عکسی دسته جمعی انداختم که هر دو گوشی بک گراند را به خوبی تار کردند، مقدار رنگ کِرِم در نوت کمی بیشتر است. در تصویر دوم هم به سراغ حالت ماکرو رفتم که طبق پیش‌بینی، پی30 پرو ماکروی بسیار بهتری داشت و گوشی سامسونگ قادر نبود در فاصله بسیار نزدیک (در حدود 2 سانتی‌متر) فوکوس کند.

سوژه پنجم: اتاق نیمه تاریک

تصویر زیر در اتاقی نیمه تاریک گرفته شده که تنها منبع نوری آن، پنجره‌ای از اتاق کناری بود. هر دو گوشی محیط را روشن‌تر از آن چیزی که چشم مشاهده می‌کند، گرفتند. قضاوت بین تصاویر کمی سخت است اما به‌نظر می‌رسد کنتراست نوت بهتر بوده اما نویز در عکس پی30 پرو بالانس شده‌تر است.

سوژه ششم: اسباب بازی

این تصویر از اتاق شلوغ دخترم گرفته شده و تمرکز بر روی خانه سازی است. هر دو گوشی تصویر خوبی شکار کرده‌اند اما نوت کمی سایه روشن‌های بیشتری در تصویر انداخته که سبب می‌شود عکس شارپ‌تر به‌نظر برسد.

سوژه هفتم: آفتاب از پشت پنجره

در این اتاق، نور خورشید از پشت پنجره به داخل تابیده و شاید برخلاف تصور، اتاق در حالت پیش فرض زردی زیادی داشت. نوت 10 پلاس این رنگ زرد را تا حد زیادی حذف کرد و در مقابل پی30 پرو به آن کمی غلظت هم بخشید! عملکرد دوربین‌ها در این صحنه تفاوت زیادی با یکدیگر داشت و می‌توان گفت هیچ‌کدام آن چیزی که بود، به تصویر نکشیدند اما محصول هوای شباهت بیشتری با حالت اصلی سوژه داشت.

سوژه هشتم: سیاهی شب!

این تصویر در تاریکی زیاد و با فضای گسترده‌ای گرفته شده است. به‌نظر می‌رسد که همچنان محصولات سامسونگ در بخش عکاسی شب نتوانستند پیشرفت محسوسی داشته و با آنکه میزان f محصول هواوی بیشتر است ولی تصویر یک‌دست‌تر و بهتری گرفته است.

سوژه نهم: خوراکی‌های رنگارنگ!

هر دو گوشی سوژه‌ها را خوب گرفته و کار قضاوت دشوار است، اما به شخصه احساس می‌کنم که نوت 10 پلاس ترکیب رنگی بهتری را از آب در آورده است.

سوژه دهم: زوم تا نوک قله!

در اینجا هدف بیشتر نشان دادن توانایی زوم گوشی‌ها بوده و برج میلاد را انتخاب کردیم. حالت اول اولترا واید است، سپس نرمال 1x و بعد از آن زوم اپتیکال 2x، عکس چهارم 5x، تصویر پنجم 10x و آخرین شات 50x که با توجه به توانایی زوم بیشتر پی30 پرو، می‌توان نتیجه را حدس زد. اما نگاهی به رنگ‌بندی عکس‌های گرفته شده و آسمان نشان می‌دهد که سامسونگ تصاویر را طبیعی‌تر گرفته اما خب در زوم‌های بالا، حرف چندانی برای گفتن ندارد.

سوژه یازدهم: گل صورتی!

در همان صحنه از یک گل و حالت نزدیک هم عکسی شکار کردم. لازم به یادآوری است که عمل فوکوس در نوت 10 پلاس خیلی سخت انجام شد (شاید به‌خاطر آنکه گوشی نمونه اولیه بوده). در اینجا غلظت رنگ برای محصول سامسونگ کمی بیشتر است.

سوژه دوازدهم: اولترا واید

از یک فاصله ثابت از طریق دوربین اولترا واید عکسی گرفتیم. محصول سامسونگ لنز وایدتری داشته و جزئیات بیشتری را شکار کرده است. بالانس نوری هم به‌نظر می‌رسد که کفه ترازو را برای گوشی کره‌ای سنگین‌تر نشان می‌دهد.

سوژه سیزدهم: فضای باز

این تصویر با دوربین اصلی گرفته شده و حالت اولترا واید نیست. کنتراست در پی30 پرو بیشتر است که سبب شده نقاط تیره‌تر بیشتری در عکس وجود داشته باشد اما گوشی سامسونگ عکس یکنواخت و سافت‌تری گرفته است.

سوژه چهاردهم: عکس پرتره

یکی از نویسندگان عزیز افتخار عکس پرتره دادند. توانایی تفکیک سوژه با محیط پشتی در هر دو گوشی عالی است و حتی می‌توان میزان تاری را پس از گرفتن عکس تغییر داد اما به‌وضوح محصول هواوی غلظت سبز را زیاد کرده که تا حدی تصویر را مصنوعی نشان می‌دهد.

سوژه پانزدهم: انعکاس

این تصویر یکی از آن عکس‌هایی است که قضاوت درباره انتخاب عکاس برتر سخت است. هر دو به‌خوبی سوژه را شکار کرده‌اند، انعکاس تصویرشان نیز به زیبایی بر روی میز افتاده و چون نور محیط هم خوب بوده، عکس عاری از هرگونه نویزی است.

سوژه شانزدهم: حالت HDR

این عکس را در حالتی گرفتم که بک گراند سوژه بسیار روشن بود و هر دو گوشی مجبور بودند تا به‌صورت HDR عکس بگیرند. با آنکه نوت سوژه جلویی را روشن‌تر گرفته اما توازن روشنایی در محصول هواوی بهتر بوده و بنابراین عکس متوازن‌تری را به نمایش می‌گذارد.

کدام گوشی عکاس بهتری است؟

عکس‌ها به پایان رسید و مطمئنا با مقایسه این تعداد تصویر که سعی شده همگی در شرایط کاملا برابر گرفته شود، بهتر می‌توان درباره توانایی دوربین هر کدام به قضاوت نشست. البته باید اشاره کرد که هر دو پرچم‌دار مود عکاسی حرفه‌ای نیز دارند که کاربر می‌تواند با کمی صبر و حوصله بیشتر، عکس‌هایی را شکار کند که به واقعیت نزدیک‌تر بوده و کیفیت بهتری هم داشته باشند، کاری که قاعدتا ۹۰ درصد افراد در حالت عادی انجام نمی‌دهند!

حال با توجه به تصاویر گرفته شده، به‌نظر شما کدام گوشی عکاس بهتری است و اگر بخواهید صرفا برای دوربین یکی از این دو را انتخاب کنید، نظر شما به کدام پرچم‌دار نزدیک‌تر است؟!

  
20 دیدگاه
 1. مصطفی می گوید

  P30پرو

  ۳۷
  ۹
 2. seedni می گوید

  طبق معمول سایت آیتی رسان هواوی برید بخرید

  ۱۰
  ۲۰
  1. صادق می گوید

   ظاهرا شما مقاله رو نخوندی داداش !

   ۲۴
   ۳
  2. سجاد می گوید

   واس کسی که می خواد عکس و ادیت کنه قطعا سامسونگ بهتره…تو حالت هایی که نور از پشت زیاد میاد جزئیات بیشتری نشون میده… تو عکاسی کلا نور ها طبیعی تره حتی پرتره هم گزینه ی بیشتری داریم… حتی شب شاید نویز بیشتر باشه ولی حالت شب نویز به شدت کم میشه با این تفاوت که با عکسی به شدت طبیعی تر روبروییم.. و فیلم برداری معرکه ای که داره تفاوت ها زیاده …به نظرم با اختلاف سامسونگ فوق العاده شده.

   ۸
   ۱۳
 3. Marvan می گوید

  P30 pro

  ۳۴
  ۱۲
  1. احسان می گوید

   P30pro

   ۲۸
   ۹
 4. Soheil می گوید

  نوت ۱۰ پلاس نسبت به اس ۱۰ پلاس رشد خوبی داشته . بنظرم بجز حالت تاریکی در باقی موارد گوشی سامسونگ بهتره

  ۱۶
  ۲۳
  1. سجاد می گوید

   مقایسه کن … تو کیفیت بهتر‌نشده… حتی پرتره اس ۱۰ بهتره.. البته اگه گوشی آپدیت هاشو نصب کرده باشه… ولی آپشن های نوت بیشتره تو نرم افزار عکاسی

   ۲
   ۴
 5. عکاس می گوید

  شواهدی از زوم و میکس تو بعضی عکسا می بینم چرا..

  ۳
  ۱۰
 6. علیرضا نیکخواه می گوید

  در زمینه عکاسی P30Proبهتره

  ۲۷
  ۹
 7. محسن می گوید

  P30

  ۱۹
  ۵
 8. ح می گوید

  بنظرم هوش مصنوعی هواوی بیشتر روی پر رنگ کردن رنگ ها بخصوص رنگ سبز کار کرده، برای همین در فضا باز عکس های بی نظیری داره،ولی در تصاویر بسته به ضعفش تبدیل میشه و باعث تاریک شدن و مصنوعی نشون دادن میشه، برای همین بشخصه برای عکس از چهره و یا فضای بسته همیشه هوش مصنوعی رو غیرفعال میکنم.

  در تصاویر شما هم این موضوع کاملا مشهوده،

  ۸
  ۵
 9. هایزنبرگ می گوید

  جاهایی که از پی‌سی ایراد گرفته شد ما چیزی ندیدیم، ولی جاهایی ک از نوت ایراد گرفته شد کاملا برای ما مشخص بود
  پی‌سی هنوزم امتیاز عکاسیش بالاترین نمره رو توی dxomark داره حتی بالاتر از نوت. و امتیاز کلی نوت بالاتر بودنش بخاطر فیلمبرداریشه

  درکل لنز ماکرو بهتر، حالت شب خیلی بهتر، اچ‌دی‌آر بهتر، و زوم مثال زدنی همه یه سرو گردن از نوت بالاتره
  حتی دوربین سلفی هم ک از عکسش ایراد گرفته بودین برای من بشخصه مورد پسند تر بود

  ۱۴
  ۸
 10. minax می گوید

  در بعضی موارد مثل عکاسی بهتر نیست از موبایلهای رده بالا در مقابل دوربینهای هم قیمت این گوشیها استفاده کنید؟ بهرحال صحبت از عکاسی است و نزدیک بودن کیفیت عکس گرفته شده موبایل با دوربین عکاسی بنظرم جالب و بهتر است

 11. Bashir می گوید

  اولا P30Pro خوبه حتی اگه خوبم نباشه نوت ۱۰ پلاس نمی تونه میت سی پرو رو شکست بده

  ۳
  ۳
 12. کاوه می گوید

  به دور از هر گونه تعصب میگم که دوربین p30 pro تو خیلی از بخش ها بهتر بود مخصوصا زوم…
  البته اینم بگم که اگه فقط به خاطر دوربین باشه p30 pro میخرم اما تو سایر موارد note 10 plus شاهکاره

  ۴
 13. فرزاد می گوید

  تو بخش ایرادات از پی ۳۰ منکه ایرادی ندیدم، پی ۳۰ سلطانه

  ۲
 14. محمد می گوید

  لطفا یکی جواب بده مگه note 10 هم زوم ۵۰ برابر داره؟
  زوم نوت چقدره لطفا بگید و اینکه صفحه نمایش p30 pro با نوت ۱۰ فرق میکنه این به چشم میاد یا نه چندان فرق نمیکنه؟

  ۱
 15. محمد می گوید

  کسی نیست جواب منو بده؟
  ایا دوربین نوت ۱۰ هم میتونه زوم ۵۰ برابر داشته باشه چون توی مقایسه انجام دادین؟
  و صفحه نمایش نوت بهتر از p30 pro هست ایا این در استفاده از گوشی به چشم میاد یا نه چندان فرقی نداره؟؟

  ۱
  1. پیمان گل‌کار می گوید

   نوت نمی‌تونه زوم ۵۰برابری بکنه و ما به صورت نرم‌افزاری خودمون انجام دادیم. نمایشگر نوت در کل بهتره اما اختلاف‌شون فاحش نیست

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم