5 روش برای خنک کردن یک لپ‌تاپ داغ

لپ‌تاپ‌ها به سبب شکل، اندازه، نوع طراحی، قطعه‌های به کار گرفته‌شده در آنان، و باتری بزرگی که دارند، همواره گرم می‌شوند. اگر بیش از اندازه به کار گرفته شوند، بدنه آن‌ها داغ می‌شود، کارکردشان کند می‌شود و با گذر زمان، بی‌گمان آسیب می‌بینند.

چه شما کسی باشید که نشانه‌هایی از خطر داغ شدن لپ‌تاپ خود دریافت می‌کند چه خیر، بهتر است که چند روش پیشگیرانه زیر را برای خنک نگه داشتن آن به کار بندید.

با ما همراه باشید.

۵ روش برای خنک نگه داشتن لپ‌تاپ

۱. تنظیمات مصرف برق را از high performance به balanced یا power saver تغییر دهید

به دنبال این بهینه‌سازی، در پی بهره‌برداری از کارکرد اپلیکیشن‌ها، تنها به اندازه درخور نیاز برای راه‌اندازی و پیشبرد آنان به دستگاه برق‌رسانی می‌شود، تا از کارکرد بیش از اندازه پردازشگر پیشگیری شود.

اگر می‌خواهید بازی کنید یا هر کار دیگری که توان زیادی را از دستگاه برای کارکرد می‌طلبد، می‌توانید به چیدمان high performance بازگردید.

برای بهینه‌سازی مصرف برق در ویندوز ۱۰ گام‌های پیش رو را بردارید:

  • به Start بروید.
  • به Settings بروید.
  • به System بروید.
  • روی گزینه Power & sleep کلیک کنید.
  • در بخش Related settings بر روی لینک Additional power settings کلیک کنید.

برای بهینه‌سازی مصرف برق در مک گام‌های پیش رو را بردارید:

  • روی آیکون Apple در بالا و چپ نمایشگر کلیک کنید.
  • سپس System Preferences را برگزینید.
  • از آنجا روی آیکون Energy Saver کلیک کنید.

اکنون چیدمان درخور نیاز خود را برگزینید.

۲. از یک اسپری برای پاک کردن گردوغبار روی تهویه‌های لپ‌تاپ بهره ببرید

بی‌گمان پس از چند بار جابجایی لپ‌تاپ یا رها کردنش در یک مکان، گردوغبار روی دریچه‌های خنک کننده آن (fan) می‌نشیند. با دستیابی به یک قوطی اسپری هوای فشرده، که بهای اندکی دارد و به راحتی در بازار یافت می‌شود، می‌توانید از دردسرتان کم کنید. تنها نیاز است که لپ‌تاپ خود را خاموش کنید، و سپس به کمک آن دریچه‌ها را پاک کنید.

۳. از پد خنک کننده لپ‌تاپ بهره ببرید

پدهایی که تنها دارای دریچه هستند، می‌توانند جریان هوای پیرامون لپ‌تاپ شما را افزایش دهند، ولی بهره‌وری از یک یا چند فن روی آن‌ها، می‌تواند به روند خنک شدن سرعت بخشد و بازخورد بهتری را در پی داشته باشد.

۴. فضای کاری خود را تا اندازه نیاز خنک نگه دارید

کامپیوترها نیز به مانند انسان‌ها در مکانی که دارای سیستم تهویه مطبوع باشد، بهتر کار می‌کنند. دمای بیشتر اتاق‌های سرور یا مرکزهای داده روی ۷۰ درجه فارنهایت ( نزدیک به ۲۱ درجه سانتی‌گراد) یا کمتر هماهنگ شده است. به کارگیری این اندازه دما برای دفترهای خانگی، درخور سفارش بسیاری است.

۵. اگر با کامپیوتر خود کاری ندارید، آن را خاموش کنید

رها کردن سیستم قابل حملی به مانند لپ‌تاپ که با خطرهای بسیاری به مانند دگرگونی دما، تابش نور خورشید بر آن، برخورد با چیزها و دیگر روبه‌رو است، به تنهایی کار نادرستی است، چه بسا آنکه روشن هم باشد و بی‌دلیل از باتری آن کاسته شود و گرفتار دمای تولیدشده از خود باشد.

جمع‌بندی

به کار بردن چند نکته‌ای که در بالا گفتیم، دمای ۱۸۱ درجه فارنهایت (۸۳ درجه سانتی‌گراد) یک لپ‌تاپ کهنه را به ۱۰۶ درجه (۴۱ درجه سانتی‌گراد) کاهش یافت. این یعنی پس از یک ساعت بهره‌وری از یک پد خنک کننده لپ‌تاپ و پایین آوردن دمای اتاق تا ۶۸ درجه، گواه ۴۱% ناهمسانی رو به رشد بودیم.

به دور از همه رویکردهای سیستمی، مراقب پیش‌آمدهای ناوابسته به پیرامون خود که می‌توانند به لپ‌تاپ شما آسیب بزنند نیز باشید؛ از آنان می‌توان به گذاشتن پتو روی لپ‌تاپ، بغل کردن آن، روی شکم یا پا نشاندن آن (بدن دمای زیادی تولید می‌کند)، و دیگر چیزها یاد کرد.

نمایش نظرات (3)