Image Not Found

تاثیر ویروس کرونا بر بازار زبان‌های برنامه نویسی

برای اولین بار از مارس 2015 زبان برنامه‌نویسی C، جاوا را به عنوان محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی در فهرست شاخص محبوبیت زبان‌های برنامه‌نویسی سازمان TIOBE کنار زد.

TIOBE حدس می‌زند که ممکن است همه‌گیری کووید19 پشت این اوج‌گیری باشد. در حالیکه صاحب‌نظران تصدیق می‌کنند که شیوع ویروس، ممکن است تنها یکی از دلایل مختلف باشد، سازمان TIOBE اظهار می‌دارد که برخی از زبان‌های برنامه‌نویسی با شیوع ویروس به رتبه‌های بالاتر رسیده‌اند.

اخیرا C و ++C به دلیل آنکه در دستگاه‌های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. این در حالی است که زبان‌های پایتون و R  نیز که در داده‌کاوی کاربرد فراوانی دارند، برای یافتن پادزهر ویروس، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آیا C می‌تواند رتبه برتر را حفظ کند؟

پل جانسون، مدیرعامل شرکت TIOBE معتقد است که زبان برنامه‌نویسی C می‌تواند حداقل نیمی از سال، صدرنشینی خود را حفظ کند. زیرا او در آینده نزدیک گرایش بازار را به سمت جاوا نمی‌داند. جدول TIOBE از موتورهای جستجوگری مانند Google , Bing , Yahoo برای تخمین تعداد مهندسین ماهر، دوره‌های آموزشی و فروشندگان تولیدات مربوط به زبان‌های برنامه نویسی استفاده می‌کند.

فهرست 10 زبان برنامه‌نویسی برتر TIOBE در ژوئن 2020 :

Not Found

این در حالی است که همین جدول برای سال گذشته، زبان جاوا را در صدر جدول نمایش می‌داد. زبان ++C نیز به دلیل کاربرد همیشگی در برنامه‌های سیستمی و همچنین ابزار مهندسی و پزشکی و نیز با توجه به میانی بودن این زبان و اجرای تقریبا سریع، جایگاه خود را در جدول حفظ کرده است.

پیش‌بینی آینده

واضح است که استفاده از اسمبلی و زبان ماشین برای نیازمندی‌های­ سخت‌افزاری به علت پیچیدگی و نیاز به زمان تولید بالا در حال منسوخ شدن است. توجه به سطح پایین بودن زبان برنامه‌نویسی C و در نتیجه سرعت بالای اجرای آن و نیاز حیاتی ابزار پزشکی به سرعت و واکنش لحظه‌ای، نشان می‌دهد که استفاده از این زبان برنامه نویسی امری اجتناب‌ناپذیر است.

باید منتظر بود و دید که آیا با پایان دوران همه گیری ویروس کرونا دوران حکومت زبان C نیز به پایان خواهد رسید یا خیر.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
TCH