7 دلیل برای آنکه از واتساپ استفاده نکنید!

پس از آنکه وایبر، وی‌چت و تلگرام در ایران فیلتر شدند و پیام‌رسان‌های داخلی نیز نتوانستند آنگونه که باید و شاید در ارائه خدمات به کاربران موفق باشند، بسیاری از ایرانی‌ها به استفاده از واتساپ روی آوردند. واتساپ شاید در جهان معروف و پرطرفدار باشد اما قطعا در ایران انتخاب اول کاربران نیست، در حال حاضر هم به اجبار فیلترینگ، کاربران ایرانی از واتساپ استفاده می‌کنند، دلیل آن نیز مشخص است، واتساپ هیچ مزیتی نسبت به دیگر پیام‌رسان‌ها ندارد، حتی از نظر امکانات و راحتی استفاده نیز در رتبه پایین‌تری نسبت به تعداد زیادی از پیام‌رسان‌ها قرار می‌گیرد و به همین دلیل با وجود استفاده کاربران از این پیام‌رسان، انتقادها از امکانات واتساپ بسیار است.

اگر شما هم کاربر واتساپ باشید، حتما ایراداتی که قصد برشمردن آن‌ها را داریم، به این پیام‌رسان وارد می‌دانید، پس با این مقاله و مهم‌ترین دلایلی که شما را مجبور می‌کند تا از واتساپ استفاده نکنید، همراه ما باشید. اگر وقت کافی برای خواندن مقاله را ندارید، توصیه می‌کنم ویدئو اختصاصی و خنده‌دار ما را ببینید:

اعلام حذف شدن یک پیام از طرف شما

واتساپ پیام‌رسانی است که به شما قابلیت تصحیح اشتباه‌تان را نمی‌دهد، در اکثر پیام‌رسان‌های مشهور جهان، قابلیت حذف پیام وجود دارد، این قابلیتی بسیار کاربردی است که اجازه می‌دهد اگر متن پیامتان صحیح نیست یا اشتباه املایی دارید، آن را تصحیح کنید، همچنین گاهی اوقات برای ارسال عکس یا یک فایل، دچار اشتباه می‌شوید و عکس، فیلم یا فایل اشتباهی را ارسال می‌کنید، در این صورت با حذف پیام همه چیز به حالت اول باز می‌گردد و می‌توانید مجددا برای ارسال فایل تلاش کنید.

البته در واتساپ می‌توانید پیام خود را حذف کنید، اما طرف مقابل چت شما خواهد فهمید که پیامی از طرف شما ارسال و حذف شده است، تجربه نشان داده است که این اتفاق حس بسیار بدی را برای هر دو طرف ایجاد می‌کند، در واقع حس کنجکاوی برای طرف مقابل چت و حتی گمان بد در مورد پیام شما که حذف شده است، می‌تواند رابطه دوستانه یا کاری شما را تحت تاثیر قرار دهد، ضمن اینکه به صورت کلی دلیلی ندارد که واتساپ به همه اعلام کند که شما پیامی را ارسال و حذف کرده‌اید، در واقع اشتباه شما را به همه جار خواهد زد. واقعا هدف از این کار بیهوده و اعصاب خردکن واتس‌اپ مشخص نیست!

فاجعه در ارسال فایل

اگه بخواهید از واتس‌اپ برای ارسال فایل استفاده کنید، به یک بازی پیچیده، اعصاب خردکن و در نهایت پشیمان کننده وارد خواهید شد. واتس‌اپ با وجود چند میلیارد یوزر، محدودیت‌ها و ضعف شدیدی در ارسال فایل به ویژه فایل‌های سنگین‌تر دارد و آنقدر برای آپلود فایل شما را معطل می‌کند تا در نهایت از ارسال فایل پشیمان شوید. حتی اگر با فرض محال توانستید یک فایل را با واتساپ ارسال کنید، هیچ اطمینانی وجود ندارد که طرف مقابل شما بتواند فایل را دانلود کند. در واقع هم برای دانلود و هم برای آپلود فایل در واتس‌اپ مشکلات بسیاری را باید تحمل کنید. بهتر بگوییم، واتساپ قابلیت ارسال فایل ندارد، اگر این گونه به واتساپ نگاه کنید، بهتر است!

نسخه وب وابسته به گوشی

وابستگی بیش از حد واتساپ وب به تلفن همراه و واتس‌اپ نسخه موبایل موجب شده استفاده از نسخه تحت وب این پیام‌رسان دشوار و گاهی غیرممکن شود. برای اتصال به واتساپ وب، باید نسخه موبایلی واتساپ را در تلفن همراه خود داشته و آن را روشن کنید و آنلاین باشید. این وابستگی چندین مشکل برای کاربر ایجاد می‌کند، اول آنکه باید گوشی موبایل خود را به اینترنت متصل کنید و در صورتی که کارتان با واتساپ زیاد باشد، شارژ گوشی‌تان کاهش پیدا می‌کند.

مورد دوم آن است در مواقع خاص مانند زمانی که شارژ گوشی‌تان تمام شده و به شارژر دسترسی ندارید یا اینترنت موبایل شما به هر دلیلی قطع است یا تلفن همراه به هر دلیل خراب شده است و نیاز دارید تا به واتس‌اپ وصل شوید، این امکان از شما گرفته خواهد شد. در واقع یکی از مهم‌ترین دلایل نیاز کاربران به نسخه وب در زمانی است که به هر دلیل به واتساپ گوشی موبایل خود دسترسی ندارند، اما این پیام رسان در چنین حالتی امکان اتصال شما به نسخه وب واتس‌اپ را نمی‌دهد.

نبود کانال، قابلیت‌های کم برای گروه

در واتساپ نمی‌توانید کانال ایجاد کنید، همین یک مورد باعث می‌شود تا واتساپ سه هیچ از پیام‌رسانی مانند تلگرام با کانال‌های بسیار زیادی که دارد، عقب بماند. همچنین ایجاد گروه نیز در این پیام‌رسان فضیلتی ندارد، امکاناتی که در واتساپ برای مدیریت گروه دارید با دیگر پیام‌رسان‌ها فاصله بسیاری دارد. به عنوان مثال مدیر گروه نمی‌تواند یک پیام را پین کند، باید برای آنکه پیام مورد نظر توسط همه خوانده شود، چندین بار آن را ریپلای کند یا از کاربران بخواهد پیام را ریپلای کنند تا افرادی که بعدا وارد گروه می‌شوند پیام را ببینند. همچنین در این پیام‌رسان نمی‌توانید سوپر گروه با تعداد بیش از 100 عضو را ایجاد کنید.

واتساپ

نمایش شماره تلفن به همه!

همه در یک گروه واتساپی می‌توانند شماره شما را ببینند، این یعنی عدم توجه به حریم خصوصی، در واتساپ چیزی به نام آی‌دی معنا ندارد، شما نمی‌توانید بدون دادن شماره، از طریق واتساپ با کسی ارتباط برقرار کنید. حتما برای ایجاد یک چت باید شماره طرف مقابل را داشته باشید، یا آنکه برای ارتباط با هر شخصی باید شماره خودتان را به آن فرد بدهید.

این مشکلی است که در تمام پیام‌رسان‌‌های مشهور حل شده و شما با داشتن آی‌دی می‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید، در این حالت نیاز نیست برای ارسال یک پیام یا حتی یک سوال کوتاه، شماره شما دست غریبه‌ها بیفتد.

جستجو بسیار ضعیف

یکی دیگر از ضعف‌های بزرگ واتساپ مربوط به گزینه سرچ و قابلیت جستجوی یک پیام در میان صد‌ها یا هزاران پیامی است که ارسال کرده‌اید. واتس‌اپ کلا کلمه سرچ شده را پیدا نمی‌کند، اگر کلمه‌ای را جستجو کنید؛ آن کلمه در پیام‌های شما هایلایت می‌شود اما به عنوان نتیجه سرچ با پیام Not Found! مواجه خواهید شد. در واقع نمی‌توانید میان پیام‌های پیدا شده با آن کلمه بالا و پایین کنید و در این حالت پیدا کردن کلمه مد نظر بسیار دشوار خواهد بود. همچون بخش ارسال فایل، بهتر است به طور کلی فکر کنید که واتساپ قابلیت جستجو ندارد.

اشتراک اطلاعات شخصی کاربران با فیسبوک

فیسبوک به عنوان مالک واتساپ قانون جدیدی برای این پیام‌رسان وضع کرده که خبر آن چند روز پیش منتشر شد، داستان از این قرار است که واتساپ در بروزرسانی بعدی خود اطلاعات تمام کاربران خود را با فیسبوک به اشتراک خواهد گذاشت، البته واتساپ برای این کار یک تائیدیه از شما خواهد گرفت و در صورت عدم توافق شما با این تائیدیه، دیگر نمی‌توانید از واتساپ استفاده کنید، در واقع برای استفاده از واتساپ مجبور هستید تا با قانون اشتراک اطلاعات با فیسبوک موافقت کنید. انتشار این خبر موجی از انتقادات را به این پیام‌رسان روانه کرده و بسیاری در حال کوچ کردن از واتساپ هستند، البته مدیران واتساپ پس از مواجهه با انتقادات سنگین کاربران فعلا برنامه بروزرسانی خود و اشتراک اطلاعات با فیسبوک را به تعویق انداخته‌اند اما در هر صورت این اتفاق یک روزی رخ خواهد داد.

واتساپ

ممکن است شما دوست داشته باشید
18 دیدگاه
 1. رضا می گوید

  جناب صانعی من ایده هایی برای نوشته هایی در این حوزه دارم. چطور می تونم با شما مطرحش کنم؟

  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، از قسمت ایمیل ایده‌هاتون رو مطرح کنید، بررسی میشه

   موافقم ۱
 2. ناشناس می گوید

  به هر حال فیسبوک از اول قصد توسعه رو نداشت و صرفا می خواست مشکل الگوریتم فیسبوک مسنجر رو حل کنه. پس نباید اینطوری نقدش کرد

 3. یاسین می گوید

  اره اصلا امنیت نداره چند روز پیش روی دلم پیام داده ببخشید وارد حریم خصوصی شما شده ام من محمد هستم از بنگلادش!!
  ولی فیلتر نیست یکی خوبیش اینه ولی امنیت خیلی قابل ضعفی داره و اینکه فقط توی واتساپ وب فقط با دستگاه می تونه فعالیت داشته باشه

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
 4. کاربر واتساپ می گوید

  برنامه ایده آلی نیست واتساپ:

  همانطور که خودتون گفتید:شماره رو به همه نشون میده،مشکل در پاک کردن پیام ها در گروه و پی وی دوستت،عدم امکان ایجاد کانال،لیمیت پایین برای حداکثر تعداد اعضای گروه ها و مشکلات دیگر…

  در ضمن،اشاره کردید که پیام ها وقتی پاک میشن ردی از خودشون باقی میزارند ولی جالب اینه که جدیده نسخه ای جدید از واتساپ اومده که توسط برنامه نویسان چینی طراحی شده ، خود منم از این برنامه دارم، از امکانات این برنامه:پاک نشدن پیام های حذف شده دیگران برای خودمون ، پاک نشدن استاتیو های دیگران برای ما ، سین و تیک نخوردن پیام ها و استاتیو های دیگران برای خودمون و … هست ، که البته شاید چیزی خوب واسه خودمون باشه ولی فرض کنید یکی از دوستانتون از این نسخه واتساپ در حال استفاده هست … این یعنی یه فاجعه!!! پیام هایی که تو گروه ها و پی وی ایشون حذف میکنید در واعق حذف نمیشن و شما حتی نمیتونید ببینید که اون فرد پیام شمارو دیده یا نه…
  پیشنهاد میکنم به جای واتساپ از برنامه هایی که دارای قابلیت End to End واقعی و امنیت بالاتری هستند استفاده کنید.
  با تشکر از مطالب مهم و کاربردیتون🌺🌺

  موافقم ۲
 5. روح می گوید

  باز نزدیک انتخابات ریاست جمهوری شد، شما یاد عوض کردن سیستم پیام رسان رایج عموم مردم افتادید

  سیستم اطلاعات کشور باید جدا احمق باشه فکر کنه این موضوع طبیعیه!

  میریم که یک دور دیگه کشور رو به آتش بکشیم! سلام بر بایدن!!!

  موافقم ۳
  مخالفم ۱
 6. آرش می گوید

  واستاپ مثه سرطان میمونه
  راستی اقای صانعی، مشکل ساکت کردن اعلان هارو نگفتی
  ما دهنمون سرویس شد تا بتونیم خفش کنیم نوتیف نده
  از تو تنظیمات گوشی خاموش که کنی خودش دوباره روشنش میکنه بی پدر

  موافقم ۶
  1. سعید صانعی می گوید

   بله این مشکل رو هم خیلی‌ها دارن (:

   موافقم ۲
 7. Pouya می گوید

  واتساپ و تلگرام و بقیه نرم افزارا همشون از اطلاعات یوزراشون استفاده میکنن
  حالا یکی مث واتساپ و فیسبوک صادقانه میگه
  یکی مث تلگرام نمیگه

  موافقم ۱
  مخالفم ۱۲
 8. علی می گوید

  من گپ نصب کردم . خوبه
  صوتی به پای واتساپ میرسه

  موافقم ۴
  مخالفم ۹
 9. علیرضا می گوید

  گوشی بنده چند روزی از کار افتاد و تاچ آن خراب شد .
  واتساپ رو نمی توانستم در کامپیوتر استفاده کنم .
  از ایتا و تلگرام و گپ در کامپیوتر استفاده می کردم .
  هنوز تاچ گوشی را عوض نکرده ام ولی حتما از واتساپ استفاده نخواهم کرد .

  موافقم ۱۴
  مخالفم ۴
 10. رضایا می گوید

  اینکه دلیت شدن نوشته هارو نشون میده خیلی مزخرفه
  ولی کیفیت چت تصویریش خوبه
  مصرف نتشم از چت تصویری اینستاگرام بهتره
  امنیت هم که کلا مهم نیست چون همه نرم افزارا یکین

  موافقم ۷
  مخالفم ۱۲
  1. مجید می گوید

   سلام امنیت مهم نیست! اتفاقا امنیت حریم خصوصی خیلی خیلی مهم است . که واتساپ حریم خصوصی نقض می کند . واتساپ نا امن است وقابل شنود در مورد امن ترین به نظرم سیگنال امن ترین پیام رسان جهان است برید صحبت های ریچارد اسنودن افشا کننده امنیتی آمریکا به صراحت گفته فقط سیگنال پیام رسان امن قبول دارد .خود اسنودن فقط از سیگنال استفاده می کند . واتساپ هم مال فیس بوک است جاسوسیه چون در مارکت های ایرانی است .

   موافقم ۳
   مخالفم ۲
   1. طاها می گوید

    ضمنا افشاگر امنیتی معروف، ادوارد اسنودن هست نه ریچارد اسنودن… زیاد مهم نیست البته… صرفاً خواستم اصلاح کرده باشم…

  2. طاها می گوید

   اتفاقا از کل این مقاله تنها موردی که باهاش مخالفم همین مورد اوله!
   قبول دارم که تا چند دقیقه بعد از ارسال پیام و یا تا زمانی که فرد مخاطب پیام رو ندیده، بهتره که امکان حذف اون وجود داشته باشه و نشونه‌ای هم باقی نمونه… اما در مورد پیام‌های قدیمی و به خصوص بعد از دیده شدن پیام توسط مخاطب، این که امکان حذف پیام بدون باقی گذاشتن هیچگونه ردی وجود داشته باشه، خودش یه ایراد به حساب میاد و موضوعی هست که باعث انتقاداتی نسبت به بعضی پیام‌رسان‌ها مثل تلگرام شده که همچین قابلیتی دارن…

   فکر می‌کنم منطقی‌ترین کار این باشه که تا پیش از دیده شدن پیام، امکان حذف کردنش بدون باقی‌گذاشتن رد و نشونه وجود داشته باشه اما پس از دیده شدن پیام توسط مخاطب، یه آثاری از پیام حذف شده به نحوی باقی بمونه تا جلوی سوء استفاده گرفته بشه…

   اگر دوست داشتید میتونید مقاله‌ی انگلیسی زیر رو بخونید (کمی طولانی هست) که انتقادات منطقی‌ای رو نسبت به قابلیت حذف سرتاسری تلگرام مطرح کرده:
   https://techcrunch.com/2019/03/25/going-going-gone/

   موافقم ۱
   مخالفم ۱
   1. مجید می گوید

    سلام طاها سعی نکن از واتساپ طرفداری کنی وگرنه صد ها مقاسه لینک سایت بز متخصصان امنیت ثابت می کنم واتساپ نا امن وقابل شنود است حتی با حکومت ایران همکاری دارد . تمام اطلاعات شماره تلفن ومحل زندگی همه ذخیره می کنه امن ترین پیام رسان داخلی فقط سیگنال است برو صحبت های اسنودن بشنو خود در دستگاه آمریکا کار کرده گفته واتساپ فیس بوک نا امن است .گفته فقط سیگنال و وایر قبول دارد از لحاظ کد گذاری وامن بودن واتساپ آشغالی بیش نیست . کاربران ساده لوح مثل جناب العالی طرفدارش هستند

    موافقم ۳
    مخالفم ۱
   2. طاها می گوید

    در پاسخ به مجید عزیز (نمیدونم چرا گزینه‌ی ارسال پاسخ برای کامنت ایشون وجود نداره…)

    متأسفانه عرض بنده رو خوب نخوندید و منظورم رو نگرفتید…

    در ابتدای صحبتم اشاره کردم که از کل این مقاله و همه‌ی ادله‌ای که علیه واتساپ گفته، فقط با یکیشون مخافم… معنیش اینه که با بقیه موافقم و بنابراین اصلا دفاعی از واتساپ صورت نگرفته… این مطالبی که شما گفتید هم جزو همونایی هست که باهاشون موافق بودم… مگه من از امنیت اطلاعات واتساپ دفاع کردم که شما درباره‌ی اون صحبت کردید؟ در مورد امنیت اطلاعات اصلا بحثی نداریم چون من هم با شما م,وافق هستم… خودم هم که هیچوقت واتساپ نداشته‌ام و ندارم…

    چیزی که من گفتم، در مورد قابلیت حذف پیام‌ها بدون باقی‌گذاشتن هیچگونه اثر بود… به یه سایت خارجی هم ارجاع دادم برای توضیحات کامل‌تر و دقیق‌تر… (پس فقط حرف من نیست)

    اول صحبت‌های همدیگه رو خوب و دقیق بشنویم… بعد به همدیگه بگیم «ساده لوح»

    موافقم ۱
 11. cyrus می گوید

  واتساپ اشغاله
  به زور فیلتر شدن تلگرام بالا اومده
  هرچند وقت هم هک میشه
  امنیتش در حد صفره

  موافقم ۵۳
  مخالفم ۶

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان