نمایشگرهای اولد سری آی‌فون‌ 14 اپل توسط سامسونگ، ال‌جی و BOE تولید خواهند شد

اگرچه اخیرا شایعاتی مبنی بر عدم استفاده از نمایشگرهای اولد ساخت شرکت BOE در سری آی‌فون 14 اپل از گوشه و کنار به گوش رسیده است؛ اما آخرین خبرهای منتشر شده ظاهرا نشان می‌دهند که اپل نمایشگرهای اولد مورد نیاز خود برای سری آی‌فون 14 را کماکان از 3 تامین‌کننده طرف قرارداد یعنی سامسونگ، ال‌جی دیسپلی و BOE خریداری خواهد کرد؛ سناریویی که طی سال گذشته در خصوص گوشی‌های سری آی‌فون 13 نیز عملیاتی شد.

این خبر از سوی یک آژانس تحقیقات بازار موسوم به Omdia (از طریق وبسایت IT Home) منتشر شده است. این موسسه در گزارش اخیر خود اعلام کرده که سری آی‌فون 14 اپل از جدیدترین پنل‌های اولد LTPS و LTPO تولید شده توسط شرکت‌های سامسونگ، ال‌جی دیسپلی و BOE استفاده خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، سامسونگ بزرگ‌ترین تامین‌کننده پنل‌های اولد مورد نیاز اپل طی سال جاری میلادی به‌شمار خواهد رفت. این کمپانی نمایشگرهای مورد استفاده در هندست‌های آی‌فون 14، آی‌فون‌ 14 مکس، آی‌فون‌ 14 پرو، آی‌فون‌ 14 پرو مکس و آی‌فون 13 طی سال 2022 را در اختیار غول کوپرتینویی قرار خواهد داد. در عین‌حال نمایشگرهای مورد استفاده در مدل‌های استاندارد آی‌فون 14، آی‌فون 13 و آی‌فون‌ 14 پرو مکس را تامین خواهد کرد. نهایتا شرکت BOE صرفا پنل‌های اولد مورد نیاز گوشی‌های آی‌فون‌ 14 و آی‌فون‌ 13 در سال 2022 را تولید خواهد کرد.

همچنین گزارش مذکور به چندین مشخصه کلیدی نمایشگرهای مورد استفاده در سری آی‌فون 14 اشاره نموده است. بر این اساس گوشی‌های آی‌فون‌ 14 و آی‌فون‌ 14 مکس مجهز به پنل‌های اولد با فناوری LTPS خواهند بود. به‌نظر می‌رسد که نمایشگر مورد استفاده در آی‌فون‌ 14 از نرخ نوسازی بالاتری نسبت به مدل نسل قبلی خود برخوردار خواهد بود؛ اما احتمالا برخلاف پنل‌های LTPO از قابلیت نرخ نوسازی متغیر پشتیبانی نخواهد شد. از جنبه طراحی نیز گوشی‌های آی‌فون‌ 14 و آی‌فون‌ 14 مکس کماکان از طراحی نمادین ناچ در قسمت فوقانی نمایشگر بهره خواهند برد.

رندر منتشر شده از طراحی احتمالی آی‌فون‌ 14 پرو مکس

در عین‌حال گوشی‌های آی‌فون‌ 14 پرو و آی‌فون 14 پرو مکس مجهز به پنل‌های اولد با فناوری LTPO خواهند بود. این پنل‌ها مشابه انواع به‌کارگیری شده در گوشی‌های آی‌فون‌ 13 پرو و آی‌فون 13 پرو مکس خواهند بود. اما در اینجا تفاوت عمده این است که اپل در هندست‌های جدید خود از الگوی طراحی 2 حفره‌ای استفاده خواهد کرد. این حفره‌ها به‌جای ناچ مورد استفاده قرار گرفته و از مولفه‌های سیستم‌ فیس آی‌دی روی نمایشگر و دوربین سلفی گوشی میزبانی خواهند کرد.

موسسه Omdia در گزارش خود پیش‌بینی‌ می‌کند که اپل احتمالا سرگرم توسعه فناوری جدیدی است که امکان انتقال ماژول تشخیص چهره فیس آی‌دی به قسمت زیرین نمایشگر تا سال 2024 را فراهم می‌کند. در آن زمان می‌توان 2 حفره تعبیه شده روی نمایشگر را به 1 عدد کاهش داد. در مورد سری آی‌فون 15 نیز انتظار می‌رود که اپل در تمامی مدل‌های این خانواده از جمله آی‌فون‌ 15 و آی‌فون 15 مکس از الگوی طراحی 2 حفره‌ای استفاده کند.

نهایتا موسسه Omdia پیش‌بینی می‌کند که اپل در سال 2022 تعداد 205 میلیون واحد پنل LTPO و LTPS را به تامین‌کنندگان طرف قرارداد خود سفارش دهد. در این میان سهم کمپانی‌های سامسونگ، ال‌جی دیسپلی و BOE از سفارشات اپل به‌ترتیب برابر با 60، 25 و 15 درصد خواهد بود.

منبع Gizmochina
نمایش نظرات (2)