afrak

اپل پتنت فناوری پیشگیری‌ از وقوع تصادفات جاده‌ای را ثبت کرد

با نزدیک شدن به موعد معرفی سری آی‌فون‌ 14 اپل بار دیگر شاهد شکل‌گیری بحث‌های پرسروصدا در بازار هستیم. اخیرا پیرامون ایربادهای بی‌سیم نسل آینده اپل موسوم به ایرپادز پرو 2 گمانه‌زنی‌های متعددی مطرح شده است. بر اساس پیش‌بینی‌ها این گجت‌ در اواخر سال 2022 معرفی خواهد شد. اکنون احساس هیجان در میان طرفداران پر و پاقرص این برند موج می‌زند و آخرین گزارش منتشر شده نیز به این وضعیت دامن زده است.

بر اساس شایعات، اپل در حال ارتقاء گجت‌های ایرپادز با برخی ویژگی‌های مرتبط با سلامت نظیر ابزار نظارت بر ضربان قلب است. با توجه به جدیدترین پتنت اشتراک‌گذاری شده توسط اپل (به نقل از وبسایت Slashgear)، غول کوپرتینویی امیدوار است که ایرپادز در راستای کاهش تصادفات در جاده‌ها یا اماکن ساختمانی پر سروصدا به کاربران کمک نماید.

بر اساس مجموعه پتنت‌های ثبت شده در دفتر ثبت اختراعات و نمادهای تجاری ایالات‌متحده (USPTO)، اپل به یک سیستم صوتی Contextual اشاره می‌کند. این سیستم به منظور اطمینان از شنیده شدن صداهای ضروری محیط پیرامون نظیر آژیر آمبولانس یا بوق خودروها توسط کاربران قادر به تغییر خودکار میزان بلندی صدا خواهد بود.

سیستم صوتی پس‌زمینه با استفاده از داده‌های GPS و سایر پارامترهای گردآوری شده توسط حسگرهای اسمارت‌فون یا اپل واچ کاربر مشخصا می‌تواند جهت و سرعت سفر وی را تعیین نموده و میزان بلندی صدا در ایرفون‌های سمت چپ و راست را تنظیم کند. به‌عنوان مثال داده‌های GPS نشان می‌دهند که کاربر در نزدیکی یک چهارراه شلوغ قرار دارد؛ اما از آنجایی که ایرپادز روی هر 2 گوش وی قرار گرفته است؛ لذا کاربر احتمالا هنگام عبور از تقاطع میزان ترافیک موجود در محیط پیرامون خود را تشخیص نمی‌دهد. در چنین شرایطی ایرپادز میزان بلندی صدا را کاهش داده یا پخش موسیقی را موقتا متوقف می‌کند. سپس در رابطه با وضعیت ترافیکی به کاربر هشدار داده می‌شود.

هنگامی‌که داده‌های GPS نشان‌دهنده قدم زدن کاربر در حاشیه جاده باشند؛ ایرپادز صرفا صدای ایرفون قرار گرفته در سمت جاده را کاهش می‌دهد. به‌عنوان مثال چنان‌چه جاده در سمت چپ کاربر قرار داشته باشد؛ ایرپادز تنها بلندی صدای ایرفون سمت چپ را تنظیم می‌کند. بدین‌ترتیب اپل با کاهش میزان بلندی صدای ایرپادز تضمین می‌کند که کاربران، صداهای هشداردهنده اضطراری در محیط پیرامون خود را خواهند شنید.

در عین‌حال هنگامی که ایرپادز یا سایر دستگاه‌ها، داده‌های خاصی را شناسایی نمایند؛ سیستم احتمالا صدای زنگ هشدار ذخیره شده در آی‌فون‌‌‌ یا اپل واچ را پخش نموده و از این طریق به کاربران هشدار خواهند داد. بر اساس محتوای پتنت ثبت شده، میزان بلندی صدای ایرپادز در شرایطی که کاربر نیازمند تمرکز است (نظیر محیط‌های خطرناک، موقعیت‌های شغلی و اماکن آموزشی) قابل کاهش یا حتی توقف است.

همچنین این پتنت به وجود حسگر خاصی اشاره می‌کند که به‌صورت هماهنگ با سایر حسگرهای آی‌فون‌ یا اپل واچ عمل نموده و از طریق نظارت بر موقعیت کاربر، اقدامات مناسب را اجرا خواهد کرد. شایان به ذکر است که این پتنت مشخصا نشان‌دهنده تعلق آن به ایرپادز نبوده و صرفا به یک دستگاه صوتی پوشیدنی اشاره دارد.

همچنین اپل پتنتی تحت عنوان “سیستم ایرباد بی‌سیم با قابلیت تشخیص موقعیت” را به ثبت رسانده است. این موضوع نشان می‌دهد که غول کوپرتینویی سرگرم توسعه یک سیستم تشخیص موقعیت بدنی برای ایرپادز است. این سیستم بر زاویه شیب سر و امتداد آن با اندام کاربر به‌صورت آنی نظارت می‌کند.

منبع Gizmochina
نمایش نظرات (2)
تسکو