آی‌فون‌ 15 اولترا اپل مجهز به دوربین جلویی دوگانه و درگاه USB-C خواهد بود

از زمان عرضه سری آی‌فون‌ 14 اپل هنوز مدت زیادی نگذشته است؛ اما انتشار شایعات پیرامون خانواده آی‌فون‌ 15 از مدتی قبل آغاز شده است. در این میان مهم‌ترین موضوع لو رفته احتمالا این است که میان مدل‌های بزرگ‌تر با قیمت‌‌گذاری گران‌تر و مدل‌های کوچک‌تر، تفاوت‌های قابل‌توجهی به چشم خواهند خورد. همچنین یک شایعه جدید به ویژگی دیگری اشاره دارد که موجب تمایز هرچه بیش‌تر این هندست‌ها از یکدیگر خواهد شد.

تنها تفاوت‌های کلیدی میان مدل‌های 6.1 اینچی آی‌فون‌ 14 پرو و مدل 6.7 اینچی آی‌فون‌ 14 پرو مکس به وجود نمایشگر بزرگ‌تر و باتری قوی‌تر در مدل دوم مربوط می‌شود. شایعات جدید به شکل فزآینده‌ای نشان می‌دهند که مدل ممتاز 6.7 اینچی آی‌فون‌ در سال آینده واقعا به‌عنوان یک محصول رده بالا روانه بازار شده و اپل به منظور انتقال این پیام به مخاطبان خود از نام آی‌فون‌ 15 اولترا برای این هندست استفاده خواهد کرد.

بنابراین اکنون این پرسش مطرح می‌شود که کدام مجموعه از ویژگی‌ها موجب تمایز مدل‌های آی‌فون‌ 15 پرو و آی‌فون‌ 15 اولترا از یکدیگر خواهند شد؟ بر اساس برخی شایعات تنها آی‌فون‌ 15 اولترا مجهز به لنز پریسکوپی با قابلیت زوم اپتیکال بهبودیافته خواهد بود. روز گذشته یک افشاگر با نام Majin Bu که به‌دلیل افشای اخبار مربوط به ابزارهای جانبی اپل به شهرت رسیده است؛ با انتشار پستی در توئیتر ادعا کرد که بر اساس اطلاعات دریافتی از منابع خبری انتظار می‌رود آی‌فون‌ 15 اولترا مجهز به 2 دوربین روی پنل جلویی خود باشد.

وی به هیچ‌گونه جزئیات خاصی پیرامون سنسور دوم اشاره نمی‌کند؛ اما حدس می‌زند که این دوربین احتمالا توانایی آی‌فون‌ در زمینه بزرگ‌نمایی را ارتقاء خواهد داد. از این گذشته این نخستین باری است که اپل برای آی‌فون‌‌های خود از 2 دوربین سلفی استفاده می‌کند. با این‌حال در مقطع کنونی توصیه می‌شود تا نسبت به صحت و سقم این خبر با دیده تردید نگاه کنید؛ چرا که امسال اپل به منظور افزایش میزان نور دریافتی توسط سنسور و ارتقاء قابلیت فوکوس خودکار از یک سنسور 12 مگاپیکسلی جدید بهره گرفته است. بعلاوه اکنون می‌دانیم که اپل در زمینه به‌کارگیری ویژگی‌های جدید در محصولات خود چندان سخاوتمند نیست. بنابراین فرضیه به‌کارگیری دوربین سلفی اصلی در کنار یک ماژول ثانویه طی سال آینده چندان باورپذیر به‌نظر نمی‌رسد.

بعلاوه امسال اپل در گوشی‌های آی‌فون 14 پرو و آی‌فون 14 پرو مکس خود به‌جای استفاده از ناچ از حفره‌های کروی و بیضی‌شکل بهره گرفته است. بر اساس اکثر شایعات مطرح شده، غول کوپرتینویی در مدل‌های سال آینده نیز از همین سبک طراحی استفاده خواهد کرد.

به گفته Majin Bu آی‌فون‌ 15 اولترا مجهز به پورت USB-C خواهد بود؛ اما این موضوع احتمالا در خصوص سایر مدل‌ها نیز صادق خواهد بود. همچنین این افشاگر ادعا می‌کند که ظرفیت حافظه در مدل پایه آی‌فون‌ 15 اولترا به 256 گیگابایت ارتقاء خواهد یافت؛ در حالی‌که مدل پایه آی‌فون‌ 15 پرو کماکان با حافظه داخلی 128 گیگابایتی روانه بازار خواهد شد.

مارک گورمن؛ خبرنگار نشریه بلومبرگ نیز دیروز اعلام کرد که اپل در عوض استفاده از عنوان “پرو مکس” برای برترین مدل آی‌فون‌ طی سال آینده از عنوان “اولترا” بهره خواهد گرفت. همچنین وی خاطرنشان کرد که آی‌فون‌ 15 اولترا از قالب طراحی جدیدی استفاده خواهد کرد. پیش از این نیز برخی شایعات منتشر شده نشان دادند که قیمت‌گذاری آی‌فون‌ 15 اولترا در مقایسه با آی‌فون‌ 14 پرو مکس افزایش یافته و این هندست از قابلیت‌های فیلم‌برداری بهتر و شارژدهی طولانی‌تر باتری بهره خواهد برد.

بنابراین صرفنظر از امکان تحقق نظریه به‌کارگیری دوربین سلفی دوگانه به‌نظر می‌رسد که خانواده آی‌فون‌‌های آینده اپل شامل مدل‌های آی‌فون‌ 15، آی‌فون‌ 15 پلاس، آی‌فون‌ 15 پرو و آی‌فون 15 اولترا خواهد بود.

منبع PhoneArena
پیام بگذارید