افزایش وحشتناک قیمت اسنپ روی دلار را کم کرد!

قیمت مناسب اسنپ در کنار راحتی استفاده از این سرویس، از جمله مهم‌ترین دلایل محبوبیت آن میان مردم بود و همین هم باعث شد که اسنپ به قول معروف ره صد ساله را یک شبه برود و خیلی زود بزرگ‌تر از چیزی شود که شاید حتی تصورش را هم نکرده بود. اما حالا ظاهرا قیمت اسنپ به پاشنه آشیلی برای این سرویس تبدیل شده و اکثر مسافران از آن ناراضی هستند.

در چند ماه اخیر، رفتار اسنپ به گونه‌ای بوده که انگار دنبال بهانه می‌گردد تا قیمت‌ها را افزایش دهد! مدتی می‌شود که هنگام گرفتن اسنپ، با هشداری مبنی بر افزایش قیمت‌ها مواجه می‌شویم. در روزهای نخست، کمتر شاهد این اعلان بودیم اما حالا در اکثر مواقع با نمایش یک پیام به خودشان اجازه می‌دهند تا قیمت را بالاتر ببرند! انگار که بدون اجازه شما، خود اسنپ تیک گزینه عجله دارم را زده و قیمت را بالا برده تا حدی که حداقل در تهران، با دیدن قیمت‌های اسنپ هوش از سرتان می‌پرد. فکرش را بکنید که برای یک سفر کوتاه و نهایتا یک ساعته در پایتخت، باید مبلغی بیش از ۱۰۰ هزار تومان را بپردازید! تازه اگر مسافت شما کمی طولانی‌تر باشد، به‌راحتی قیمت‌های بالاتر و نزدیک به ۱۵۰ تا ۱۷۰ هزار تومان را هم می‌بینید!

در این گرانی افسارگسیخته و شرایط بد اقتصادی، مردمی که به اسنپ عادت کرده بودند، حالا به دنبال جایگزینی برای آن می‌گردند! برخی همچون من که اکثر مواقع از اسنپ استفاده می‌کردم و راضی هم بودم، حالا هفته‌هاست که دیگر از این سرویس استفاده نمی‌کنم و به سمت استفاده از خودروی شخصی و وسایل نقلیه عمومی روی آورده‌ام. برخی از مردم نیز راه‌های دیگری را امتحان می‌کنند. مثلا بخشی از مسیر را پیاده می‌روند و سپس اسنپ می‌گیرند تا قیمت آن پایین‌تر باشد و یا حتی دیده‌ایم که اشخاصی به صف‌های تاکسی می‌آیند و به دنبال کسی می‌گردند که به مقصدشان نزدیک باشد تا بتوانند کرایه بالای اسنپ را با وی تقسیم کنند! مورد هم داشته‌ایم که با دیدن قیمت وحشتناک اسنپ، کلا قید مسیر را زد و ترجیح داد که در خانه بماند!

بحث افزایش قیمت‌های اسنپ به روزهای اخیر مربوط نیست که بخواهیم افزایش عجیب و غریب نرخ ارز (!) را دلیل آن بدانیم. برای اثبات این موضوع، گوشی شخصی که یک مسیر مشخص را تقریبا هر روز طی می‌کند، برداشتم و به بخش سفرهای اسنپ آن رفتم تا روند قیمت‌گذاری این سرویس را برای مسیری کاملا یکسان در ماه‌ها و حتی سال‌های گذشته ببینم.

برای آنکه عدالت رعایت شود، یکی دو ماه اخیر را فاکتور گرفتیم تا مبادا کسی افزایش نرخ دلار را دلیل گران شدن کرایه‌ها بداند. دوست عزیز ما در روز 26 مهرماه 1401 یک مسیر مشخص و معمولی را با قیمت 63500 تومان طی کرده بود.

قیمت اسنپ

وقتی کمی به عقب‌تر رفتیم، قیمت‌ها به طرز چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کرد. مثلا در ۱۴ شهریور یعنی تقریبا ۴۰ روز قبل‌تر، کرایه مسیر در همان ساعت، 47500 تومان بود؛ یعنی 16 هزار تومان ارزان‌تر!

کمی پایین‌تر رفتیم و به اواسط تیرماه رسیدیم. شاید باورتان نشود ولی در اولین روزهای تابستان، همین مسیر با قیمت 39500 طی شده بود! یعنی حتی 8 هزار تومان کمتر از قیمت شهریورماه.

قیمت اسنپ

همین‌طور که به عقب می‌رفتم، به سفرهای این عزیز در سال گذشته رسیدم. جالب است بدانید که همین مسیر در مردادماه 1400، با قیمت 26000 تومان انجام شده بود! یعنی با یک حساب کتاب ساده می‌توان به تقریبا 2.5 برابر شدن قیمت اسنپ در یک سال رسید! همه این‌ها در حالی است که دلار در مرداد 1400 وارد کانال 26 هزار تومان شد و در مرداد 1401 و اصلا تا اوایل پاییز 1401 قیمت دلار در حدود 28 هزار تومان بود. یعنی بدون افزایش خاصی در نرخ ارز و تقریبا ثابت ماندن قیمت دلار در طول یک‌ سال، قیمت اسنپ 2.5 برابر شد…!

جامعه در وضعیت خوبی قرار ندارد و گرانی بی‌داد می‌کند اما اینکه بدون افزایش نرخ دلار و در شرایطی که یک سال با دلار 26-27 هزار تومانی سر کردیم و حتی نرخ بنزین هم تغییری نداشته اما قیمت اسنپ به وضوح 2.5 برابر شده، نشان می‌دهد که وقت اعتراض رسیده و باید از این سرویس بپرسیم که چرا قیمت‌ها را افزایش داده است؟! شاید اصلا وقتش شده که از اسنپ استفاده نکنیم تا بلکه کمی هم به فکر مسافران در این اوضاع بد اقتصادی باشد و کمتر جیب‌شان را بزند.

شما حتی اگر قیمت اسنپ را به دلار هم محاسبه کنید، باز هم شاهد افزایش آن هستیم. یعنی در مرداد سال گذشته یک سفر معمولی در تهران 1 دلار هزینه داشت اما حالا همان سفر و در شرایطی که قیمت دلار هم افزایش چشم‌گیری داشته، با 1.5 دلار انجام می‌شود؛ این یعنی رشد قیمت بیشتر از تورم است!

واقعیت این است که وضعیت قیمت اسنپ برای مسافران اصلا قابل قبول نیست. تصورش را بکنید که برای رفت و برگشت به یک مکان تفریحی در تهران که فقط کمی از شما فاصله داشته باشد، باید بیش از 150 هزار تومان پول اسنپ بدهید! یا اگر بخواهید به مرکز شهر بروید، حداقل باید 250 تا 300 هزار تومان برای رفت و برگشت با اسنپ کنار بگذارید…!

قیمت اسنپ آن‌قدر بالا رفته که در نوبت عصر، رانندگان تاکسی‌های شهری هم قید حضور در خط‌شان را می‌زنند و بجای مسافران خطی خودشان، در اسنپ فعالیت می‌کنند! برخی راننده‌ها نیز سر مسیر ایستاده و با نشان دادن قیمت اسنپ برای مقصد خط خودشان، مسافران را با قیمت‌های بالاتر از نرخ مصوب جابجا می‌کنند!

اگر قیمت را بالا برده‌اید که درآمد رانندگان اسنپ خوب باشد و آن‌ها راضی باشند، باید بدانید که مسافران ناراضی هستند؛ اصلا چرا کمیسیون را کمتر نمی‌کنید که هر دو طرف راضی باشند؟!

نظر شما چیست؟ آیا متوجه افزایش قیمت اسنپ در ماه‌های اخیر شده‌اید؟

29 دیدگاه
 1. سید می گوید

  انگار حساب کتاب بلد نیستین!! قیمتهای اسنپ اونقدر افتضاح هست که برا من راننده نمی صرفه برم و الان دقیقا دو هفته است نمی رم منتظرم ببینم سال جدید چیزی اضاف میشه برم یا خیر
  اومدین قیمت دلار و می گید مگه همه مثل شما دلار باز هستن؟؟
  قیمت قطعات و استهلاک و… منصفانه بسنجید بعد ببینید خود شما حاضرید یک ساعت دربست تحت اختیار دیگران باشید

 2. بهنام می گوید

  اژانس بگیر عزیزم
  تا قشنگ دولا پهنا باهات حساب کنن حال کنی

  1
  1
 3. فری می گوید

  والا چ بگم
  خودم ساکن یزدم و شاهد افزایش قیمت ها اسنپ شدم اما درک میکنم چون با ای گرونی ۱۰۰ تومن هیچی نمیشه اگه بدت میاد میتونی کلآ اپلیکشن اسنپو پاک کنی از گوشیت مثل من اما توهینم نکن

 4. محمد می گوید

  خود گویی و خود خندی عجب مرد هنرمندی

  یک ماشین بگیر یک روز با اسنپ کار کن بعد بیا قضاوت کن در ضمن به قول یکی از دوستان با مترو یا اتوبوس خط ۱۱ برین من که شخصا کرایه به صرفه نباشه نمیام بیرون قیمت قطعات رو برو تورمشو حساب کن کارگری منی که پشت ماشین میشینم رو حساب کن ۳۰۰میلیون وسیله نقلیه مو هم نگاه کن بعد اینجا نظر کارشناسانه بدین

  2
  3
 5. راننده اسنپ می گوید

  راستش رو بخواین خونه پر اسنپ اگه مرتب و بیش از ۱۲ ساعت بری! بهتر از کارگری هست همین! بعضی از مسافرا فکر میکنن از دماغ فیل افتادن!لغو سفر!تاخیر چند دقیقه ای!توقف های بی مورد و بدون اعمال توقف و بهشون بگی توقف بزن بعد کلی جرو بحث یه امتیاز منفی هم بهت میدن! قدرنشناسیشون!با کلی ترفند کرایه رو بالا کشیدن! و خیلیای دیگه!البته تقریبا ۲۰ درصد مسافرا اینجورین و اکثرا درک و شعورشان بالاست و درک متقابل دارن. ما راننده های اسنپ از مسافرای با درک و شعور تشکر میکنیم چرا که منتی روی هم نداریم ما به شما خدمات دهی میکنیم و شما هم هرچند واقعا با هزینه های تورم و استهلاک چیز دندون گیری نیست کرایه اسنپ رو پرداخت میکنین! ناگفته نماند اسنپ هم در حد توانش جوانب دو طرف رو مدنظر قرار میده که یه سری هم محدودیت ها دارد

  2
  3
 6. ابوالفضل خاکپور می گوید

  اولا که کرایه ها برای ماهم اصلا به صرفه نیست دیگه یه پفک شده ۲۵ تومن شما چیو میگید گرونه دوما هر شغلی اگه درامد خیلی عالیی داشته باشه چرخه ی اقتصاد میچرخه راننده خوب دراره دست زنو بچشو میگیره خریدای بیشتر انجام میده کاسبم سود میکنه اینا همه تاثیر دارن رو هم کارخونه دار تو تورم جنسش گرون میشه اما درامد کارگراش فرقی نمیکنه کسی میگه چرا واقا؟ یا فقط برای این قشر زحمت کش زبون دراوردید

  2
  2
 7. ابوالفضل خاکپور می گوید

  وقتی هزینه ی خورد و خوراک و اجاره خانه و..‌. بالا میره راننده باید از کجا جبران کنه ما اومدیم دوقرون پول حلال در بیاریم خدمت گذارو نوکر کسیم نیستیم هرکی اعتراض داره میتونه سه ماه بیاد کار کنه امورات خونشو با اسنپ بگذرونه بعد ازین حرفا بزنه من از نویسنده این مقاله دعوت میکنم که سه ماه هیچ کاری هیچ اسنپ انجام نده بعد بیاد بگه چی به چیه

  2
  1
 8. رها می گوید

  برنده و بازنده این افزایش کرایه کیه؟
  برنده :شرکت اسنپ؟
  بازنده: مسافر و راننده؟
  تورم ۱۰۰ درصد درست!
  افزایش کرایه صرف جبران گرانی قطعات و خدمات خودرو از طرف راننده!
  پرداخت کرایه از طرف مسافر با افزایش بیش از دو برابری
  و در نتیجه اسنپ بدون افزایش هزینه ها و تعدیل نکردن درصد ها ،درآمد اضافه کرد.
  عدد افزایش شک نکنید چند ده میلیاردی در روز ناشی از افزایش ها هست.
  لطفاً نگید که تشویق و جایزه و تخفیف به راننده و مسافر داده میشه که خیلی شوخی بی مزه ای!
  اینها رو گفتم که دخل خودتو میبینی خرج دیگران هم ببین و بدان که اگه منصفانه و یک طرفه قضاوت نکنی باعث میشی که فقط یه عده طماع به اسم شرکت ایکس و … بزرگ بشن و بعد هم جرات پیدا بکنن کلاه های بزرگتری از ملت بردارند و بزنن به چاک
  یکطرفه قضاوت نکن، جوگیر نشو، منصف و واقع بین باش ایرانی راننده و ایرانی مسافر

  1
  3
 9. امید می گوید

  امیدوارم در سال جدید مبلغ کرایه ها افزایش پیداکنه چون اینطوری اصلا نمیصرفه

  3
  10
 10. Ho33ein می گوید

  کرایه نسبت به شرایط اقتصادی وخرج خودماشین وزحمت راننده پایینه وفقط ازروی ناچاریه بخورونمیره،همه چی سوبله چوبله روزانه میره بالاهمه لالن،دوهزارکه به کرایه اضاف بشه همه زبون درازمیشن

  5
  17
 11. احمد می گوید

  متاسفم. نویسنده‌ی مقاله که با دیدن قیمتهای اسنپ هوش از سر مبارکش کامل پریده اگر هزینه‌های تعمیرات خودرو رو ببینه چه حالی بهش دست میده؟ آقا تعمیرکارها گوش میبرند قطعات بیش از حد نامرغوب و فیک و کیفیت راهها و سبک رانندگی اکثر مردم هیجانیه. دوست عزیز تو یک راننده اسنپ رو پیدا کن که از سطح درآمدش راضی باشه. ۱ هفته کار می کنه یک هفته وقت و پولش رو خرج ماشین. پول شما مسافران تو جیب راننده نمیره. تو جیب لوازم یدکی دزد و تعمیرکار کلاهبردار می‌ره. لطفاً بفهمید. این اراجیف رو ننویسید. همه جا کرایه های اسنپ گران شده بجز شیراز که کرایه های بهمن پارساله. اکثر مصرف‌کنندگان اسنپ و تپسی کسانی هستند که نون به نرخ روز میخورند بعد تو میگی راننده اسنپ خودشو جرواجر کنه که تو ۱۰ تومن کمتر بدی؟ خیلی پررویی.

  11
  38
 12. مهران می گوید

  اسنپ اصلا نمی صرفه فقط برای شرکتش خوبه درثانیه میلیاردی پارو می کنه، بااین وضع قطعه وتعمیرکرایه ها اصلا منطقی نیست…

  7
  24
 13. امیری می گوید

  راننده های اسنپ گرفتار طمع شدن …همین کرایه ها خوب بود اینقد غر زدن تا گرون شد ….خدا لعنتتون کنه به جیب مردم مثل بانک نگاه میکنن شما با پزشکی که مالیات نمیده فرقی ندارید

  ((((( دزد ))))

  42
  13
  1. حمید می گوید

   بدبخت گدا سوار میشی غر هم میزنی ولی خبری از استهلاک ماشین نداری همون پراید ک سوار میشی ۳۰۰ میلیون شدع اگه درک نداری ک کرایه ها هنوز پایینه بهتره با مترو بری ک برات ارزونتر درمیادش

   11
   43
   1. شهریار طهر می گوید

    امروز 29/12/401 ساعت 6 صبح اسنپ سرویسی که نرخ تاکسی ترمینال بوده 85 تومن رو من 38 برا من اورده که خود مسافر دیگه 40 داده بعد شما میگید چی؟؟؟
    یادتون رفته تا 4 روز پیش که اسنپ نبود این تاکسی‌های خط و تلفنی چه به سر مسافر میاوردند؟؟
    کافی بود یه بارش برف یا باران بود تا 10 برابر اونم با التماس ببرنتون چون هیچ در پیکری نداشت
    هنوزم تاکسیرانی با تاکسی اینترنتی مشکل دارند نتونستن با همین کرایه ها هم اسنپو قبول کنند…
    ما فقط بدیو میبینیم همین
    شما نویسنده مطلب بهتره که برا مقایسه اسنپ رو با تاکسی تلفنی یا تاکسیه خطی مقایسه کنید
    و در آخر بله اسنپ ره صد ساله رو یک شبه رفت ولی با برنامه ریزی سالیانه سال به مسافر راننده باج داد تا رقباشا حذف کنه بعد شروع کنه به درآمد خودش الان میگی گرونه اما چرا نگفتی اوایل سفرام رایگان یا با تخفیف بالا بود

  2. مهدی می گوید

   لازم نیست خودتو جر بدی و از دادن کرایه آتیش بگیری،پیاده گز کن یا با مترو برو تا لنگات باز بشن ضمنا تناسب اندام هم پیدا میکنی،مگه راننده اسنپ نوکر خان زاد شماست که با چندصد میلیون سرمایه و خودش شمارو مجانی ببره…

   5
   18
 14. صادق می گوید

  ساعت سه شبه من خوابم نبرده راننده اسنپم و استرس روزهای آینده رو دارم دینام ماشینم نیاز به تعویض داره و من کلا هفتصد هزار تومان پول دارم هر روز هم دارم جون میکنم تو خیابونا و گرونیه قطعات و مکانیکهای بی وژدان حالمو داره بهم میزنه بعد میای اراجیف منتشر می‌کنی افزایش افسار گسیخته کرایه!

  4
  35
 15. ‌ ‌ می گوید

  ملت چقد پررو شدن تو اوج گرما با این قیمت بنزین5هزار تومن کرایه میدن میرن اون سر دنیا انتظار دارن کولر هم بزنی

  8
  25
 16. شهریار خیبری می گوید

  با سلام و احترام؛
  بخدا قسم من هفته گذشته یه مسیر رو با تاکسی میخواستم برم که تاکسی میگفت۱۱۰ هزار تومن ولی اس۷نپ گرفتم ۱۹ هزار تومن،بنظر من این دوست عزیز در نوشتن این مقاله اغراق کردن

  7
  42
  1. مهدی می گوید

   درود بر شرف شما انسان با وجدان

   2
   6
   1. Ho33ein می گوید

    اگه آدم عاقلی باشی باکمی درک وتوجه به اینکه دوروبرت چی میگذره میفهمی کرایه اسنپ خیلی هم پایینه وفقط ازناچاریه،فهمت در حدی نیست که خودتو جای کسی بذاری پس قضاوت احمقانه نکن

    1
    7
 17. علی می گوید

  سلام من خودم راننده اسنپم البته شهرستان سفر درون شهری ۷۰۰۰ تومان راه دور ۱۰۰۰۰ که باورکنید با این تورم و گرانی وسایل خودرو اگه از رو اجبار نباشه بصرفه نیست.

  6
  40
  1. علی اکبر هدایتی می گوید

   گرونی و تورم ک فقط برای راننده نیس
   برا همه مردمه
   حقوق بگیر همه چی براش گرون شده و نمیصرفه
   همه از رو اجبار کار میکنن فقط راننده اینجوری نیس شما طوری حرف زدین ک انگار فقط راننده بهش ظلم شده بقیه دارن کیف میکنن
   اسنپ الان خیلی گرون شده برا من مسافر اصن بصرفه نیس درصورتی ک قبلن بهتر بود من میخاستم برم بیرون استفاده میکردم ک دیگه چند وقته استفاده نمیکنم

   33
   9
   1. Mohammad می گوید

    منظور دوست ما اینکه با توجه به افزایش قیمت ها و قیمت های اسنپ ،استهلاکی ک ماشین داره اصلا به صرفه نیست.

    شما هم درست میفرمایید
    گرانی برای همه هست ولی استهلاک ماشین شما به اندازه ی راننده اسنپ یا تاکسی هست؟

    4
    26
   2. علی می گوید

    ۵۰۰۰ت میدی ، میری اون سر شهر ، این زیاده ، اگه زیاده برو بمیر ..والا….

    4
    12
 18. مهدیس می گوید

  اسنپ دیگ شورشو دراورده
  خیلی گرون کرده بصرفه نیس واقعن

  31
  17
  1. ولی اله یاسبلاغی می گوید

   با سلام خدمت دوستان
   شما هم اگه یک روز بیکار بودید با ماشین شخصی خودتون برید و مسافر اسنپی ببرید تا بدونید این کار فقط مال کسانی که چاره‌ای ندارن

   7
   45
   1. احمد می گوید

    من پاره وقت توی استپ هستم و کرایه هاش واقعا اینقدر که شما میگید گرون نیست شما همون مسیری رو که با استپ و به صورت دربستی میرید اگه با تاکسی برید تازه از چند کورس رفتن که بگذریم خیلی بالاتر در میاد و اصلا اینجا به هزینه بالای ماشین از جمله موارد مصرفی خودرو از اوایل تابستان اصلا اشاره نشده از اول سال چقدر قطعات ماشین افزایش قیمت داشته لطفا انصاف داشته باشید و تاکید کنم من به ناچاری و اینکه حقوقم کفایت هزینه هام رو نمیده میام اسنپ والا اصلا نمیصرفه

    6
    16
  2. مهدی می گوید

   مجبور نیستی اسن بگیری،راه بهتری را انتخاب کنید

   4
   6
نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.