نسخه اصلاح شده طرح صیانت از کاربران فضای مجازی به مجلس می‌رود

پیش نویس طرح صیانت از کاربران و خدمات پایه کاربردی در فضای مجازی که چند هفته پیش با جنجال‌های بسیاری به مجلس رفت، با اصلاحات مختلفی همراه شده و مجددا برای تصویب در هفته جاری، روانه صحن علنی مجلس شد.

این طرح طی چند روز اخیر اصلاح و بازنویسی شده و برخی بندهای آن تغییر پیدا کرده است، در نسخه جدید این طرح، مرزبانی از فضای مجازی به ستاد کل نیروهای مسلح واگذار شد، همچنین مدیریت گیت‌وی به صورت کمیته‌ای و با ریاست مرکز ملی فضای مجازی صورت می‌گیرد، البته اصلی‌ترین وظیفه این کمیته، تامین امنیت داخلی گیت‌وی است و این کمیته حق تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و خدمات غیرمجاز را ندارد.

در طرح پیشین بندی به عنوان ممنوعیت تبلیغات در پلتفرم‌های خارجی بدون مجوز وجود داشت که در نسخه جدید، این بند تغییر کرده و اجازه تبلیغات در پلتفرم‌های خارجی بدون مجوز، صادر شده است، البته در این خصوص کمیسیون تنظیم مقررات شورای عالی فضای مجازی مسئولیت تنظیم مقررات و ضوابط آن را بر عهده گرفته، نظام صنفی رایانه‌ای نیز عضوی از این کمیسیون خواهد بود.

در بند دیگری از نسخه قدیمی طرح صیانت از کاربران فضای مجازی اعلام شده بود که ورود تجهیراتی که اپلیکیشن‌های ایرانی را به صورت پیش‌فرض نصب نمی‌کنند، ممنوع شود اما این بند نیز حذف شد. بندهای دیگری که شامل قانون ممنوعیت تبلیغ پلتفرم‌های خارجی و ممنوعیت ارایه خدمات بانکداری و دولت الکترونیک در پلتفرم‌های خارجی دارای مجوز بود نیز حذف شدند.

در نسخه جدید طرح صیانت از کاربران فضای مجازی، در برابر سوء مصرف کاربران از خدمات پایه کاربردی مجازی که ضوابط مقرر شده را رعایت می‌کنند، مصونیت قضایی ایجاد شده، همچنین مقرر شده تا فیلترینگ به عنوان آخرین راهکار مقابله با موارد غیرمجاز باشد، به این ترتیب فیلتر پلتفرم‌هایی که نمونه جایگزین ندارند تا زمان تامین نمونه داخلی، ممنوع شد.

در خصوص تولید و فروش فیلترشکن‌ها نیز در نسخه جدید طرح صیانت کاربران از فضای مجازی، استفاده از فیلترشکن و توزیع آن به صورت شخصی مانعی ندارد اما تولید و توزیع فیلترشکن به صورت تجاری جرم‌انگاری شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 دیدگاه
 1. علی می گوید

  آفرین به مجلس
  مجازی دیگه خیلی ولنگار شده
  باید یکی جلوشو بگیره

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
 2. ZAHRA می گوید

  چرا کارای کره جنوبی رو تقلید نمیکنیم همش شمالی
  خدایا بسه دیگه خسته شدیم

 3. جواد می گوید

  دستشون درد نکنه فقط یکم تایمشو بیشتر کنن ما کیف حلالشو ببریم 🙂

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.

اینستاگرام آی‌تی‌رسان