پاسخ به 15 پرسش پرتکرار پیرامون طرح رجیستری موبایل که شاید سوال شما هم باشند!

طرح رجیستری موبایل یکی از بزرگترین طرح‌های وزارت ارتباطات بود که پس از ده سال سرانجام در سال 96 اجرایی شد و توانست تاثیر قابل توجهی در وضعیت قاچاق تلفن‌های همراه داشته باشد، بر اساس آمار با اجرای طرح رجیستری چیزی در حدود 80 درصد واردات گوشی به سمت مبادی قانونی هدایت شد. رجیستری گوشی در مبادی ورودی اتفاق می‌افتد و خریداران صرفا باید پس از خرید تلفن همراه، گوشی رجیستر شده خود را فعال کنند، اما بسیاری برای فعال سازی رجیستری موبایل خود با مشکل مواجه می‌شوند.

مشکلات مربوط به طرح رجیستری عموما به بخش فعال‌سازی سیم‌کارت برروی گوشی مربوط است، در طرح رجیستری خریداران باید گوشی خود را در سامانه همتا ثبت و پیامک فعال‌سازی را دریافت کنند که گاها فعال‌سازی گوشی در طرح رجیستری با مشکل مواجه می‌شود.

با توجه به دیدگاه‌های دریافت شده از کاربران در مطالب مربوط به طرح رجیستری در آی‌تی‌رسان قصد داریم تا در این مطلب به پاسخگویی سوالات پرتکرار شما بپردازیم.

لازم به ذکر است اگر به سوالی پیرامون این طرح برخورد کردید که در این مقاله و مقالات دیگر ما نبود لطفا ابتدا مارا در اینستاگرام فالو کرده و سپس از طریق دایرکت مطرح کنید تا پاسخ دهیم. به دلیل واضح بودن سوالات و پاسخ‌ها، سوالات کاربران عینا تکرار و پاسخ به صورت کوتاه در ادامه خواهد آمد:

در صورت نیاز به مشاوره رایگان در رابطه با رجیستری می‌توانید پیج ما را در اینستاگرام (itresancom@) فالو کرده و به ما دایرکت بدهید.

1- آیا من باید گوشی خودم را رجیستر کنم یا فروشنده؟

پاسخ: وظیفه رجیستری گوشی بر عهده شما و فروشندگان نیست، رجیستری گوشی در گمرک و مبادی ورودی به کشور رخ می‌دهد و گوشی‌هایی که به صورت قانونی به کشور وارد می‌شوند، همان ابتدا در سامانه همتا ثبت شده و رجیستری خواهند شد.

اما پس از خرید گوشی نیاز است تا رجیستری آن فعال شود، در واقع تنها کاری که شما یا فروشنده باید انجام دهید، فعال سازی رجیستری گوشی است.

2- فعال‌سازی رجیستری گوشی هزینه دارد؟

پاسخ: خیر، فعال‌سازی رجیستری گوشی کاملا رایگان و ساده است و همه می‌توانند این‌کار را انجام دهند، بنابراین اگر فروشنده‌ای خواست برای فعال‌سازی رجیستری از شما هزینه دریافت کند، قبول نکنید، گوشی را خریداری کرده و سپس خودتان با ثبت کد گوشی در سامانه همتا، فعالش کنید. دریافت هزینه برای فعال‌سازی گوشی غیرقانونی است.

3- روش فعال‌سازی رجیستری گوشی چگونه است؟

پاسخ: بسیاری با فعال کردن گوشی در طرح رجیستری مشکل دارند اما در واقع این کار بسیار آسان است. برای فعال‌سازی باید کد IMEI گوشی را در سامانه همتا ثبت کنید. کد IMEI گوشی بر روی یک برچسب در جعبه گوشی مشخص است، نکته مهم آن است که IMEI به تعداد درگاه‌های سیمکارت گوشی خواهد بود، یعنی یک گوشی دوسیمکارته، دو کد IMEI دارد.

بهتر است با گوشی #06#* را شماره‌گیری کنید، با این کار کد IMEI برای‌تان به نمایش در‌می‌آید. کد به نمایش درآمده را با کد موجود بر روی جعبه گوشی مطابقت دهید.

حال شماره #7777* را شماره‌گیری کنید، در صفحه به نمایش درآمده گزینه 2 یعنی فعال‌سازی را انتخاب کنید، در صفحه بعدی کد IMEI گوشی را وارد کرده و ارسال را بزنید، در صفحه جدید باید شماره موبایلی که می‌خواهید گوشی با آن فعال شود را وارد کرده و در مرحله بعد کد 6 رقمی فعال‌سازی که بر روی جعبه یا کارت گارانتی وجود دارد را وارد کنید.

در قسمت بعد اطلاعات وارد شده، یک بار به نمایش درمی‌آید، اطلاعات را چک کرده و در صورت تایید، عدد یک را ارسال کنید. در نهایت پیام فعال‌سازی گوشی برای شما ارسال می‌شود.

اگر با این روش فعال‌سازی گوشی در طرح رجیستری مشکل دارید، می‌توانید از طریق اپلیکیشن همتا یا سایت این سامانه نیز این کار را انجام دهید.

4- رجیستر کردن سامسونگ و آیفون فرقی دارد؟

پاسخ: تفاوت خاصی وجود ندارد. دلیل جدا کردن مقالات مربوط به این بحث به دلیل عدم آشنایی کاربران برای تطبیق آموزش‌های مربوط به هر برند است. البته دسترسی به IMEI هر گوشی نیز متفاوت است.

5- آیا گوشی دو سیم‌کارته را باید دوبار رجیستر کنیم؟ رجیستر برای هر اسلات سیم‌کارت لازم است؟

پاسخ: برای فعال‌سازی گوشی‌های دو یا چند سیم‌کارته کافیست که کد فعال‌سازی برای اسلات اول استفاده شده و نیازی به فعال‌سازی اسلات‌های بعدی نیست. اگر پیامکی پیرامون عدم فعال‌سازی دریافت کردید وضعیت سیم کارت را در سامانه همتا چک کنید.

6- با فعال سازی گوشی این پیام برای من ارسال می‌شود” شناسه قانونی نمی‌باشد” باید چکار کنم؟

پاسخ: متاسفانه گوشی شما از به صورت قاچاق وارد شده و فروشنده بایستی گوشی را پس بگیرد. می‌توانید گوشی را به فروشنده پس داده و پول خود را دریافت کنید. اگر فروشنده از عودت پول خودداری کرد به تعزیرات شکایت کنید.

اگر گوشی مورد نظر قبل از طرح رجیستری خریداری و استفاده شده باشد نیز به پیام‌ها توجه نکنید.

7- برای من یک گوشی از خارج از کشور ارسال شده، برای فعال‌سازی آن در طرح رجیستری باید چه کاری انجام بدهم؟

پاسخ: اگر دوستان شما در خارج از کشور یک گوشی را خریداری کرده و برایتان ارسال کرده‌اند، یا خود شما مستقیما از سایت‌های چینی یا سایتی مانند آمازون یک گوشی خریداری کرده‌اید و گوشی با پست بین‌الملل‌ برای‌تان ارسال شود، گوشی در گمرک توسط مامورین کشور رجیستری خواهد شد و هنگامی که گوشی به دست شما می‌رسد، تنها باید حق ورودی و هزینه رجیستری را به پست پرداخت کرده و مانند روالی که در بالا توضیح داده شد، رجیستری گوشی خود را فعال کنید.

8- اگر خودم در سفر به خارج از کشور یک گوشی خریداری کنم، چگونه رجیستری می‌شود؟

پاسخ: پاسخ به این سوال کمی دشوار است؛ زیرا قوانین رجیستری برای گوشی مسافری چندین مرتبه دست‌خوش تغییر شده، در گذشته مسافرانی که برای خود گوشی خریداری کرده بودند، هنگام ورود به کشور در فرودگاه به صورت حضوری گوشی خود را در باجه‌های مخصوص، رجیستری می‌کردند و سپس می‌توانستند از گوشی استفاده کنند. در حال حاضر و بر اساس آخرین قوانین، به علت شیوع ویروس کرونا و جلوگیری از تجمع مسافران، رجیستری به صورت غیرحضوری انجام می‌شود.

معاون فنی گمرک در خصوص آخرین قانون رجیستری گوشی مسافری اعلام کرد: بر اساس پیگیری‌های صورت گرفته، فرایند رجیستری تلفن همراه از اول دی ماه 1399 به صورت غیر حضوری صورت می‌گیرد، به این ترتیب تنها وظیفه مسافران در فرودگاه احراز هویت است که این کار با دستگاه‌های بارکدخوان تنها در یک دقیقه انجام خواهد شد.

در طی این فرایند پیش‌بینی شد که اظهارنامه مسافری توسط آژانس‌های مسافری در هواپیما توزیع و تکمیل شود، در این اظهارنامه باید مشخصات گوشی از جمله شماره IMEI درج شده باشد. در ادامه این فرایند نیروهای گمرک، گوشی و پاسپورت را بازدید خواهند کرد و بارکد پاسپورت و IMEI گوشی را با دستگاه بارکدخوان به سیستم منتقل می‌کنند. احراز هویت مسافر با این کار به اتمام می‌رسد و او تا یک ماه زمان دارد تا با ورود به سامانه گمرک نسبت به رجیستری گوشی خود اقدام کند.

9- هزینه رجیستری گوشی چقدر است؟

پاسخ: اگر گوشی تلفن همراه را خود به صورت مسافری وارد کشور کنید یا از طریق پست برای شما ارسال شود، هزینه‌ای معادل با 20 تا 25 درصد قیمت روز گوشی، از شما دریافت خواهد شد.

10- آیا می‌توان یک گوشی رجیستری نشده خریداری کرده و بعد خودمان آن را رجیستر کنیم؟

پاسخ: خیر، گوشی که به کشور وارد شده و رجیستر نشده باشد غیرقانونی است، البته برخی از افراد به صورت غیرقانونی و با دریافت هزینه بالا، گوشی را رجیستری می‌کنند اما بهتر است به سراغ اینگونه راه حل‌ها نباشید، زیرا اعتباری به این روش‌ها نیست و ممکن است در آینده تمامی گوشی‌هایی که به صورت غیرقانونی در طرح رجیستری فعال شده باشند با مشکل مواجه شده یا از شبکه خارج شوند. بهتر است گوشی رجیستری شده و قانونی خریداری کنید.

11- اگر گوشی پس از یک ماه ورود به کشور رجیستر نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

پاسخ: شبکه گوشی شما غیر فعال شده و عملا متحمل ضرر خواهید شد. به هیچ وجه این موضوع را تست نکنید چرا که در صورت غیرفعال شدن شبکه مشکلات زیادی خواهید داشت و شاید دیگر نتوانید گوشی خود را رجیستری کنید.

12- آیا می‌توان از گوشی رجیستر نشده استفاده کرد؟

پاسخ: بله، رجیستری تنها مربوط به سیمکارت شماست، اگر گوشی رجیستری نشود، سیمکارت آن بعد از یک ماه غیرفعال شده و شما نمی‌توانید با کسی تماس بگیرید یا از نت همراه استفاده کنید، اما دیگر بخش‌های گوشی به طور کامل قابل استفاده خواهد بود، همچنین می‌توانید گوشی را با وای‌‌فای به اینترنت وصل کنید.

قاچاق گوشی مسافری

13- رجیستری گوشی دست دوم به چه صورت است؟

پاسخ: اگر گوشی رجیستر نشده باشد که بهتر است قید معامله را بزنید، اما اگر گوشی رجیستر شده باشد تنها کافی است در سامانه همتا مالک آن را تغییر دهید، اینکار باید توسط فروشنده (مالک اصلی) صورت بگیرد.

14- من مدتی پیش گوشی دست دو خریداری کرده‌ام. حال وقتی سیم کارت ایرانسل را درون اسلات اول می‌اندازم آنتن دچار قطع و وصلی می‌شود ولی در اسلات دوم مشکلی ندارد، آیا مشکل از طرح رجیستری است؟

پاسخ: در طرح رجیستری دو حالت بیشتر وجود ندارد: اولا گوشی به طور قانونی وارد شده و رجیستر شده است و بدون مشکل بایستی فعال باشد. در حالت دوم اینکه گوشی قاچاق بوده و رجیستر نشده و صرفا یک‌ماه بدون مشکل فعال خواهد بود و بعد از آن به طور کلی غیرفعال می‌شود! به معنای دیگر در طرح رجیستری تعارفی وجود ندارد، اگر بنا بر قطعی باشد انجام می‌شود و قطعی مرحله‌بندی‌شده در کار نیست، پس اگر در آنتن خود دچار مشکل هستید، مشکل از طرح رجیبستری نیست.

15- من گوشی سامسونگ خریدم و از سیم یک استفاده می‌کردم چند روز پیش خواستم از سیم‌کارت دوم استفاده کنم که موقع شماره گیری پیام “در شبکه ثبت نشده است” به نمایش درآورد. برای رجیستر کردن هم کد فعال‌سازی یک بار مصرف گوشی را ندارم چکار کنم؟؟

پاسخ: مابقی اسلات‌های سیم‌کارت به تبع سیم کارت اولی فعال می‌شوند، طبق گفته مسئولین وزارت ارتباطات در گوشی‌های چند سیم کارته عملیات رجیستری صرفا برای یک اسلات انجام می‌شود و نیازی به این کار نیست که همه را فعال کنید. اما اگر گوشی شما قدیمی است و به هر شکل سیم‌کارت دوم آن فعال نشده، موقع ثبت‌نام در سامانه همتا می‌توانید هر دو سیم را فعال کنید.

در صورت نیاز به مشاوره رایگان در رابطه با رجیستری می‌توانید پیج ما را در اینستاگرام (itresancom@) فالو کرده و به ما دایرکت بدهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
608 دیدگاه
 1. حمیدرضا روستایی می گوید

  سلام من یه گوشی ایفون دست دو خریدم
  بعد مالک اصلی گوشی سیمکارتی که باهاش ریجستری کرده رو سوزنده
  ولی اپل ایدی با رمز داره
  من اگه بخوام ریجستریش رو به نام خودم کنم چکار باید بکنم؟

  1. سعید صانعی می گوید

   شما باید از سامانه همتا اقدام کنید، ببین در سامانه همتا نسبت به این که سیمکارت سوزونده شده ایرادی گرفته میشه یا خیر، اگر ایراد نگرفتن که هیچی، اگر ایراد گرفتند با پشتیبانی خود همتا صحبت کنید

   1. S.spl می گوید

    سلام داداش
    روزت بخیر
    میگم که در خارج از کشور ، اگه روی یه گوشی رجیسترنشده ، سیم کارت ایرانی بذارم ؛ میتونم از اون سیم کارت استفاده کنم یا باید حتما رجیسترشده باشه ؟

    1. سعید صانعی می گوید

     خیر، گوشی باید رجیستر شده باشد

 2. علی می گوید

  سلام خوبین ببخشید من یک سوعال دارم من تبلت لونو دارم از وقتی خریدم هودودن ۵ ماه میشه از وقتی خریدم سیمکارت روش ننداختم فقط رم انداختم اگر سیمکارت بندازم میتونم ریجستر فعال کنم فروشنده گفت ریچستر شده و فقط باید فعال بشه من سیمکارت ننداختم ایا محلتش تموم شده یا اگه سیمکارت بندازم میتونم فعالش کنم راستی یک سعال دیگه اگر دریچسترو فعال نکنیم چه اتفاقی میفته لطفا جواب بدید ممنون میشم خیلی عشقید

  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، باید سیمکارت داخلش بندازید تا در سامانه همتا ثبت بشه، البته الان مهلت تبلت‌های لنوو گذشته ولی شما تست کنید ببینید میتونید با سیمکارت زندگ بزنید یا اس‌ام‌اس بدید یا خیر

 3. ثنامحمدی می گوید

  سلام برام ی گوشی از خارج آوردن ریجستری نشده سی روز شده و خاموش نشده شنیدم تا آذر خاموش میشه کارتون دفترچه هم نداره وقتی خاموش شد برای سیمکارتم مشکلی پیش نمیاد ؟میتونم از وای فا استفاده کنم وبه اپل وصل کنم برای برنامه ها ؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام معمولا یک ماه بعد آنتن میره
   سامانه باگ داره ولی نه دیگه به اندازه ۵.۶ ماه
   مشکلی برای سیم کارت یا گوشی پیش نمیاد
   فقط اون گوشی دیگه آنتن نمیده تو ایران
   همین
   باقی موارد مثل اپ و دوربین و وای فای و… اوکیه انگار که یه گوشی بدون سیم کارت دارین

 4. Kazi می گوید

  سلام وقت بخیر من یه گوشی از عراق خرید کردم و از گمرک رجیستر نکردم و قاچاق اومده اگه روی گوشی سیم انداحته باشم و بعد از یکماه رجیستر نکرده باشم میشه بعد مسدود شدن انتن گوشی با کارتن رو برد خارج و دوباره برگردوند و گمرک ثبت کرد؟جواب میده؟ممنون میشم کمکم کنید

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام طبق قوانین فعلی مشکلی نداره و میشه ثبت کرد

 5. Kazi می گوید

  سلام وقت بخیر من یه گوشی از عراق خرید کردم و از گمرک رجیستر نکردم و قاچاق اومده اگه روی گوشی سیم انداحته باشم و بعد از یکماه رجیستر نکرده باشم میشه بعد مسدود شدن انتن گوشی با کارتن رو برد خارج و دوباره برگردوند و گمرک ثبت کرد؟جواب میده؟

 6. مجید می گوید

  سلام .ی برد خریدم سامانه همتاش بنام طرفه .در چ صورت میشه ک من انتنم بپره بعدها؟؟ خواهشا جواب بدید زودتر

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام الان سخت گیری بیشتری دارن برای گوشی های تعمیری
   اگه اوکی بود و ارور نداد مشکلی پیش نمیاد فقط انتقال مالکیت بدین

   موافقم ۱
 7. علی می گوید

  سلام
  من گوشیو از عراق اوردم موقع اومدن شرایطم اورژانسی بود وقت اینکه برم گیت گمرکو نداشتم الانم گوشی بعد ۱ ماه انتن رفته

  الان ۳ ماه گذشته ببرم گوشیرو همراه خودم از مرز ورود خروج کنم میتونم دیگه بصورت قانونی ریجستر کنم؟ مشکلی که نیست؟ انگار تازه خریدم از مرز میام دیگه درسته؟
  عوارضشم میدم

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام در حال حاضر اوکیه و میتونید رجیستری کنید

   1. رضا خدایاری می گوید

    جناب منم همین مشکل رو دارم
    سوال خیلی مهم واسم اینه که اگه موقع خروج گوشی و کارتن گوشی رو با خودم ببرم ایا مامورین گیر میدن یا مانعی نیست برای همراه داشتن قوطی دستگاه؟
    و سوال دومم اینه
    اگه موقع ورود به ایران توی گمرک بخوام گوشیمو ریجستر و عوارضشو پرداخت کنم چون مهلت ۳۰روزه تموم شده چه میشه کرد تا سیمکارت دوباره فعال بشه و اس ام اس های لازم و یا کد های دستوری رو گوشی اجرا بشه؟
    ممنون میشم اگه راهنماییم کنین سپاس فراوان

    1. مجتبی مسکینی می گوید

     برای خروج مشکلی نیست
     موقع ورود هم در حال حاضر مشکلی نیست و میشه رجیستر کرد اما واقعا قوانین مدام دارن تغییر میکنن

 8. Nasi می گوید

  سلام خسته نباشید لطفا کمکم کنینن من گوشیم قبلیمودادم ب پدرم اولین بار سیمکارتی ک ریجستری شده باهمون سوزوندم دیگ بنامم نیس حالاهی پیام اخطارمیاد براش اون خط خاموشه دیگ بهش دسترسی نداریم راه حلی هس براش

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام سلامت باشید نه باید با همون خط روی گوشی دیگه انتقال مالکیت بدین

 9. علی می گوید

  سلام من از مغازه گوشی آ۵۱ خریدم موقع فعال سازی میگه imei قانوتی نیست واز فلان تاریخ سرویس نخواهد گرفت ولی کارت گارانتی داره وکد فعال سازی هم داره به نظرتون درست میشه یا دروغ میگه فروشنده ممنون میشم جواب بدید

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام اگه تاریخ شروع گارانتی برای ۳.۴ روز پیش هست، چند روز صبر کنید و بعد تست کنید

   موافقم ۱
 10. هومن می گوید

  با درود ،
  دو هفته پیش برای من گوشی آوردن ٫ تو فرودگاه اعلام کردیم بعدش کارهای گمرکی و رجیستریش رو هم انجام دادیم ٫ در آخر هم از همتا پیام اومد که شناسه دستگاه جزو شناسه های قانونیه. متاسفانه از امروز صبح می زنه Not Activated ! میشه راهنمایی کنید ، چیکار کنم.
  ممنون ازتون

  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، به پشتیبانی سایت همتا مشکلتون رو بگید

 11. Riza می گوید

  سلام من ی گوشی فروختم که انتقال مالکیت و کارتنش پیش خودمه ولی طرف هنوز پولشو کامل نداده.چطوری میتونم کاری کنم که سیمکارتاش قطع بشه و نتونه استفاده کنه؟

 12. علی می گوید

  سلام خسته نباشید من گوشی گرفتم از عراق بعد از اینکه از گمرک آوردم و اونا گفتن ثبت کردیم الان با پشتیبانی همتا که تماس میگیرم میگه ثبت نشده. من مسافر هستم و تا یکماه دیگه دوباره میرم عراق. اگر گوشی ثبت نشده باشه آیا آسیبی به خود سیستم گوشی وارد میشه؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام سلامت باشید
   نه هیچ مشکلی برای گوشی پیش نمیاد فقط آنتن نمیده همین
   تا یک ماه هم آنتن دارید و بعد میتونید برید عراق و دیگه اصلا نیازی هم به رجیستری نیست

   موافقم ۱
 13. شیوا می گوید

  سلام ببخشید من اربیل عراق زندگی میکنم پارسال گوشی سامسونگ خریدم ولی رجیستر نکردم تو این یه سال چندین بار اومدم ایرانو رفتم یعنی دیگه نمیشه گوشیو رجیستر کنم؟چون کلا سیمکارت توش نبود

  1. سعید صانعی می گوید

   اگر گوشی در شبکه فعال نشده باشه، یعنی در ایران با گوشی تماس برقرار نکرده باشید یا سیمکارت روش ننداخته باشید، میشه رجیستری کرد

 14. فرزاد می گوید

  سلام من چند وقت پیش یک گوشی نوکیا ساده ۲سیم مدل ۳۳۱۰خریدم از یکی که کنار صاحبش کد ریجستر رو زدم نوشته بود قانونی منم معامله کردم ولی بعد ۱۰روز قطع شد و پیام اومد این گوشی با ورود مسافری اومده و قانونی است ولی فعال سازی نشده چطوری شماره اون مالک اولی رو پیدا کنم ممنون میشم

  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، راستش راهی برای پیدا کردن شماره مالک گوشی ندارم ولی این مشکل رو میتونید از سامانه همتا پیگیری کنید و با پشتیبانیشون صحبت کنید، بهشون بگید که ابتدا گفته شده این گوشی ایراد نداره و به همین دلیل خریداری شده، حالا چرا ارتباطش قطع شده؟؟

 15. علی می گوید

  سلام من یه گوشی آیفون ۷کارکرده خریدم آنتن داره ولی نمی تونه انتقال مالکیت بده چه کار میشه کرد؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام انتقال مالکیت با شماره ای که مالک هست امکان پذیره با شماره دیگه نمیشه

 16. Reyhan می گوید

  سلام خسته نباشید
  من از خارج از کشور گوشی خریدم دو هفته پیش اما نمیدونستم قانون عوض شده و حضوری شده ،به نزدیکترین گمرک م رفتم گفتن فقط موقع ورود به کشور می‌شد رجیستر کرد،حالا موندم چکار کنم

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام سلامت باشید
   نمیتونید کاری کنید بهتره گوشی رو ارزون تر بفروشید و یه رجیستر شده بخرید

 17. سعید می گوید

  سلام وقت بخیر
  بنده گوشی شیائومی نوت ۹ خریدم ساخت هند
  برای ریجستری کردن مشخصات گوشی رو میزنه نوت ۹ پرو و ساخت چین
  برای ریجستر کردن آیا مشکلی پیش نمیاد ؟

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام وقت بخیر
   متوجه منظورتون نشدم
   اگه از داخل کشور خریدین که شما نمیتونید رجیستر کنید و فقط باید با کد فعالسازی، فعالش کنید که در این صورت اطلاعات گوشی قبلا ثبت شده و مشکلی نیست
   اگه از خارج از کشور خریدین توی فرودگاه باید ثبت می‌کردین که اگه اشتباه شده مشکل از مامور اونجا بوده و می‌شه از طریق همتا پیگیری کرد

 18. Yasin می گوید

  سلام من ۲۰ روزی میشه شیامی Poco m3 خریدم صبح دیدم انتنش پریده و هرکاری کردم آنتن نمیاد بعد یه پیام اومده که دستگاه زیر قانونی است اما فعالسازی نشده یعنی از ریجستری هست ممنون میشم جواب بدین؟

  موافقم ۲
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام با کد فعالسازی روی کارت گارانتی گوشی رو فعال کنید اوکی میشه

 19. سادات می گوید

  سلام. وقت بخیر. ببخشید من یه گوشی سال ۸۲ خریدم نوکیا ۱۱۰۰ از این قفس دیمیها بعد تا سال ۸۸ ازش استفاده کردم و گذاشتمش کنار الان لازمم شده روشنش کردم پیغام غیر قانونی بودن میده و میگه قطع میشه. از سامانه همتا هم پرسبدم میگن چون تو طرح ریجستری خاموش بوده هیچ کاریش نمیشه کرد خواستم ببینم راهکاردیگه ای نداره؟ این طرح جدید ۱۲ تیر شامل این گوشی هم میشه ممنون میشم راهنمایی کنید تا گوشیم قطع نشه و بتونم ازش استفاده کنم

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام نمیشه کاری کرد
   گوشی وارد شبکه نشده که رجیستر بشه خودتون هم نمیتونید رجیسترش کنید

   موافقم ۱
 20. امین می گوید

  سلام من گوشیم رجیستر و دوتا شناسه هم ثبت شده توی همتا. میخام سیم کارت دوم بزارم ، بزارم خودکار فعال میشه یا باید کاری کرد ؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   خودش فعال میشه
   اگه نشد وارد سامانه بشید و سیم دوم رو ثبت کنید

 21. Mohammad می گوید

  سلام من ۴ روز پیش یه گوشی سامسونگ خریدم با کارت گارانتی ۱۸ ماهه و کد فعال سازی روش ،چون موقع خرید سیمکارت همراهم نبود فروشنده گفت ببر خونه سیمکارت بنداز زنگ بزن فعالش کنم حالا از وقتی سیمکارت انداختم پیامک اومده که این دستگاه ثبت نشده و از تاریخ فلان سرویس نمیگیره به فروشنده گفتم میگه چند روز دیگه ثبت میشه حالا سوالم اینه همچین چیزی درسته؟ شناسه روی کارت گارانتی و جعبه و دستگاهم یکیه

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام با کد فعالسازی برای فعال کردن رجیستری اقدام کنید
   اگه تاریخ شروع گارانتی تازه هست حرفشون درسته و چند روز صبر کنید بعد تست کنید اوکی میشه
   نهایتا بعد از ده روز اگه اوکی نشد میتونید گوشی رو پس بدین

   موافقم ۱
 22. علی آذری می گوید

  سلام
  خسته نباشید
  من گوشیم حافظش ۲۵۶ هست میخوام بیام ایران
  میشه من اعلام کنم که گوشیم ۱۲۸ هست تا هزینه کمتری پرداخت کنم برا رجیستری یا امکانش نیست؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام سلامت باشید
   جعبه و سریال گوشی برای رجیستری لازمه

 23. سید مهدی می گوید

  سلام خیلی ممنون بابت اطلاعات جامع و کاملتون،
  یک سوال برای من پیش اومده، اگر کسی از خارج وارد کشور بشه با گوشی سامسونگ سریعا گوشیش نیاز ب رجیستر داره یا بعد از یک ماه ؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   همون موقع باید توی فرودگاه گوشی رو ثبت کنه
   در غیر این صورت دیگه امکان رجیستری نیست

 24. مسلم می گوید

  سلام.کارتن گوشیم رو گم کردم.گوشی از صفر دست خودم بوده.سامانه همتا هم اومد کارای رجیستری رو انجام دادم ومشکلی برای انتقال مالکیت ندارم.آیا موقع فروش مشکلی برام پیش میاد؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام میتونید انتقال مالکیت بدین اما در کل گوشی بدون کارتن رو به عنوان گوشی دزدی خریداری میکنن و قیمتش پایین‌تر هست

 25. سایه می گوید

  سلام.من حدود یک‌ماه پیش گوشی سامسونگ از فروشگاه معتبر خریدم و با imei روی جعبه فعالسازی انجام شد ولی بعد از ۳ هفته گوشی قطع شد و برام پیام اومد مبنی بر اینکه گوشی قانونیه ولی فعالسازی نشده.بعد از پیگیری متوجه شدم imei جعبه و کارت گارانتی هماهنگ بوده اما imei گوشی و جعبه هماهنگ نبوده.گارانتی مربوطه گوشی رو مجدد فعالسازی کرد.می خواستم بدونم حالا که imei جعبه و گوشی متفاوته،ممکنه که از نظر قانونی مشکلی برای من پیش بیاد؟مثلا فردی که جعبه ی من دستش هست با کد جعبه کار غیرقانونی انجام بده و تبعاتش به من برگرده؟یا هر مشکل قانونی دیگه ای؟
  نظر گارانتی اینه که از نظر قانونی تبعاتی برای من نداره و لازم نیست پیگیری یا شکایت کنم.

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام مشکلی که گفتین خیلی بعیده که پیش بیاد
   اما در هر صورت شما جعبه گوشی رو ندارین و این با گوشی دزدی تفاوتی نداره بهتره که گوشی رو پس بدین و دستگاهی بخرید که جعبه‌ خودش رو داشته باشه

   موافقم ۱
 26. فاطمه می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من حدوده یک ماهه گوشی نوت ده خریدم بعد کارت گارانتیش و کارت روش گم شده الان باید چیکار کنم سیمکارتام خاموش شدن روش

  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، یعنی در این یک ماه گوشی رو فعال نکرده بودید؟ خوب باید فعال میکردید، الان زنگ بزنید به پشتیبانی گارانتی گوشی‌تون، بگید که این مشکل پیش اومده، کد فعال سازی بهتون میدن، با کد imei گوشی باید وارد سامانه همتا بکنید تا رجیستر بشه

   موافقم ۱
 27. Hamed ri می گوید

  سلام من می‌خوام یه گوشی سامسونگ مال ۶ سال پیشو بخرم آیا این گوشی ها هم انتقال مالکیت میخواد

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   بله

 28. الا می گوید

  سلام من تقریبا ۱۰ روزه گوشی خریدم و فروشنده به من گفتن که بعد از ۱۵ روز یه کدی رو بزنم و یه سری مراحل رو انجام بدم
  الان ۱۰ روز شده اما هم انتن گوشیم رفته هم نمیتونم هیچ شماره ای بگیرم نه شماره تلفن نه اون کد یامثلا کدهایی که برای اینترنت میگرفتم همش میزنه در شبکه ثبت نشده الان باید چیکار کنم ؟؟؟

  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، گوشی که شما خریدید از ابتدا رجیستری نداشت؟ چون در این حالت الان انتنش رفته و دیگه نمیتونید کاری بکنید، برای رجیستری از ابتدا که گوشی وارد کشور میشه حدود یک ماه بدون رجیستری میشه با گوشی کار کرد اما بعد از اون از شبکه قطع میشه، الان هم به نظر میرسه همین اتفاق افتاده، با خود فروشنده تماس بگیرید و بهش بگید که گوشی این وضع رو پیدا کرده، البته اگر گوشی بدون رجیستر خریداری کردید و خودتون هم میدونستید، دیگه کاریش نمیشه کرد، فقط یک سری راه‌های غیر قانونی برای رجیستری گوشی باقی میمونه که بهتره سراغ اون روش‌ها نرید

 29. Sara می گوید

  سلام
  من گوشی جدید خریداری کرده ام و سیم کارتم را داخل گوشی جدید گذاشتم ،میخواستم بدونم دوباره میتونم سیم کارتم را به گوشی قبلی برگردونم و ازش استفاده کنم یا چون روی گوشی جدید با این شماره سیم کارت رجیستر شده اگه به گوشی قبلی سیم کارتم رو وارد کنم ،مشکل بوجود میاد ؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   اگه هر دو گوشی رجیستر شدن و مالکش خودتون هستید میتونید هر بار انتقال مالکیت بدین
   در کل مشکلی هم بوجود نمیاد

  2. سعید صانعی می گوید

   سلام، بستگی داره، گوشی‌های قدیمی که قبل از اجرای طرح رجیستری فعال بودند، نیازی به رجیستری ندارند و اگر گوشی قبلیتون از این مدل‌هاست میتونید بدون مشکل درونش سیمکارت بندازید، اما اگر گوشی قبلی‌تون رو بعد از طرح رجیستری خریدید، یعنی هنگام خرید رجیستریش رو فعال کردید دو حالت پیش میاد: یک- گوشی قبلیتون رو با یک سیمکارت دیگه فعال کردید و در حالا حاضر در سامانه رجیستری سیمکارت شما به گوشی قدیمیتون لینک نشده
   دو-گوشی قدیمیتون رو با همین سیمکارت فعلیتون فعال کردید و در سامانه رجیستری اون گوشی با این سیمکارت فعاله، در این حالت بدون مشکل میتونید سیمکارت رو به گوشی قبلیتون بندازید اما اگر حالت یک درسته باید در سامانه رجیستری، گوشی تون رو به سیمکارت فعلیتون متصل کنید تا بدون مشکل بتونید از سیمکارت استفاده کنید

 30. M.EBADI می گوید

  سلام وقت بخیر.
  ببخشید سوالی داشتم… من الان خودم یه گوشی دارم که با سیم کارتم ریجستر شده.
  برفرض اگر بخوام گوشی جدید بخرم و گوشیِ قبلی خودم رو هم داشته باشم، گوشی جدید رو می تونم با همین سیمکارتم ریجستری کنم؟ (سیم کارت رو در گوشی جدید قرار خواهم داد.) یا اینکه اگر برای کودکانم گوشی بخرم و نخوام که سیم کارتی در گوشی باشه، می تونم با سیم کارت خودم ریجستری کنم؟
  به طور کلی سوالم اینه که آیا می توان با یک سیم کارت چنتا گوشی رو ثبت و ریجستری کرد و سیم کارت فقط در یکی از گوشی ها موجود باشه؟ در این صورت چه اتفاقی برای گوشی های دیگه که سیم کارت درشون نیست میوفته؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام وقت بخیر
   رجیستری اصلا ارتباطی به سیم کارت شما نداره
   رجیستری یعنی گوشی قانونی وارد کشور شده باشه و عوارض و گمرکی و… اون پرداخت شده باشه
   در این صورت فرقی نمیکنه که چه سیم کارتی روی گوشی هست فقط بحث مالکیت گوشیه که برای یه سیم کارته و میشه به هر سیم کارت دیگری هم انتقالش داد
   و رجیستری هم فقط برای وقتیه که بخواید از خدمات سیم کارت استفاده کنید شما بدون سیم کارت می‌تونید تا هر زمان از گوشی استفاده کنید اما اگه رجیستر نشه بعد از یک ماه خدمات سیم کارت غیرفعال میشه انگار که گوشی آنتن نداره و بدون سیم‌کارته همین! باقی موارد اوکیه

   موافقم ۲
 31. امیر می گوید

  سلام یه ایفون ۱۲ پرومکس بدون رجیستر خریدم والان انتنش رفته چکار کنم برا رجیسترش

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام خودتون نمیتونید کاری انجام بدین

 32. E می گوید

  سلام‌من دیروز گوشی ای ۵۲ خریدم‌فروشنده گفت باید یک‌هفته استفاده کنی بعد میشه رجیسترش کرد اصلا چنین چیزی ممکنه؟ از همتا برام‌اس ام اس اومده که گوشی قانونی هست ولی فعال نشده به نطرتون گوشی مشکل داره قاچاقه . شاید فروشنده داره دروغ میگه واقعا نمیدونم‌چیکار کنم

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام اگه روی جعبه یا کارت گارانتی کد فعالسازی دارید، نگران نباشید. درست گفتن و چند روز صبر کنید بعد تست کنید اگه بیشتر از ۲ هفته گذشت می‌تونید به فروشنده اطلاع بدین و گوشی رو پس بدین

 33. Amir می گوید

  با سلام من میخواهم گوشی بخرم اما ریجستر نشدس ایا مشکللی براش پیش میاد؟؟

  1. سعید صانعی می گوید

   سلام، از زمانی که روش سیمکارت می‌اندازید تا یک ماه کار میکنه بعدش بخش تماس و سیمکارت مسدود میشه، یعنی نمیتونید زنگ بزنید، پیامک بدید و از اینترنت دیتا استفاده کنید، دیگر بخش‌های گوشی بدون مشکل کار میکنند

 34. هستی می گوید

  سلام با تغییر بورد شارژ گوشی کد imei اون عوض میشه؟

  1. سعید صانعی می گوید

   خیر

 35. مهدز می گوید

  سلام من دیروز یه گوشی از ۱۴۰ خریدم دارای گارانتی و برگه رجیستری شده میباشد کد کارتن با کد گارانتی و خود خود دستگاه هم یکی هست.ولی سیستم همتا میگه دستگاه قاچاق. پرسجو کردم میگن چون گوشی تازه وارد شده هنوز ثبت نشده ده روز صبر کن . بنظرتون چکار کنم برم گارانتی یا فعلا صبر کنم

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   اگه کد فعالسازی دارید چند روز صبر کنید درست میشه

   موافقم ۱
 36. امین می گوید

  سلام گوشی من ریجستر شده . مثلا اگه بخوام سیمکارتی که باهاش گوشیمو ریجستر کردم رو از گوشیم در بیارم و یه سیمکارت دیگه بزارم تو گوشیم مشکلی پیش نمیاد؟ باید انتقال مالکیت انجام بدم؟

  1. سعید صانعی می گوید

   در سامانه همتا میتونید چند سیمکارت رو به گوشی خودتون متصل کنید، با این کار مشکلی پیش نمیاد

 37. سعید می گوید

  سلام من گوشیمو فراموش کردم ریجستر کنم الانم تاریخش گذشته کدو کارتون وهمه چیزرو دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سعید صانعی می گوید

   از سامانه همتا اقدام کنید برای رجیستری کردن، اگر اجازه رجیستری نداد، با پشتیبانی خود همتا تماس بگیرید

 38. باران می گوید

  سلام ببخشید ممکنه گوشی ای جعبه نداشته باشه و مسافری اومده باشه و براش اینجا جعبه و کد درست بشه.

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   شناسه گوشی رو با چیزی که روی جعبه خورده چک کنید باید یکی باشن

 39. ارمان می گوید

  سلام خسته نباشید من میخوام یکی از سیم کارت های گوشیمو داخل تبلتم بزارم برای اینترنت شبانه که گوشیم داغ نکنه میخواستم بدونم الان منم باید ریجستری کنم؟ بعد اگه بکنم دوباره میشه برگرده به همون گوشیم؟

  1. سعید صانعی می گوید

   خیر تبلت‌ها فعلا رجیستری ندارند، البته تست کنید، احتمال ۹۰ درصد سیمکارت رو بزارید درون تبلت بدون مشکل کار میکنه، برای برگردوندن سیمکارت به گوشی هم مشکلی پیش نمیاد

 40. شيوا می گوید

  با سلام ببخشید خواهرم از امریکا برام گوشى آیفون آورده مى خوام بدونم طى چه مراحلى باید در فرودگاه اون رو احراز هویت و رجیستر کنه؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   یه سری بخش‌های مجزا در فرودگاه برای این کار هست (تا قبل از کرونا که بود) مراجعه کنه عوارض گوشی رو بده (۲۰ ۲۵ درصد از مبلغ روز گوشی) کد فعالسازی بگیره

 41. محمد می گوید

  سلام،
  من قراره یه ایفون ۸ دست دوم بخرم از کسی که ریجشتر نشده،
  ایا میتونم بخرم و تودم ریجسترش کنم؟و اینکه ایا انتقال مالکیت قبل از ریجستر ممکن هشت؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   اگه الان آنتن داره که خب یعنی رجیستر شده و فقط باید انتقال مالکیت بدین
   اگه آنتن نداره خودتون نمی تونید به راحتی این کار رو انجام بدین

 42. مرتضی علوی می گوید

  تنها خاصیت ریجستری اینه که گوشیا گرون شد. و جیب یه عده پر پول تر

  موافقم ۷
 43. زهرا حسینی می گوید

  سلام من گوشیم رو رجستری کردم ایفون ۱۱، بعد اگه من دوباه برم خارج و بربگردم هم نیاز به رجستری دگه دارد یا همون یک بار تومه؟؟؟

  موافقم ۲
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   همون یه بار اوکیه

   موافقم ۱
 44. اسماعیل می گوید

  سلام من گوشیو قانونی خریدم ولی موقع ک سیمکارت انداختم داخلش رجیستر نکردم الان گوشی شبکه نداره چکار باید کرد

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   اگه از جای معتبر خریدین روی جعبه یا کارت گارانتی کد فعال سازی هست از اون طریق اقدام کنید

 45. آیدا می گوید

  من از انگلیس به ایران اومدم ولی گوشیمو رجیستر نکرده بودم سی روز گذشته الان کلاً آنتن ندارم چی کار باید بکنم؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   باید موقع ورود به ایران این کار رو انجام میدادین الان می‌تونید از گمرک کارتون رو پیگیری کنید

   موافقم ۲
 46. حمیدرضا می گوید

  من یه سوالی داشتم میخواستم بدونم

  من میخوام گوشی بخرم .
  فروشنده به من گفت ریجستر شده .
  میخواستم بدونم فرق بین این که اون ریجستر کنه یا من خودم ریجستر رو انجام بدم چه فرقی داره ؟؟؟؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   شما خودتون نمیتونید رجیستر کنید
   رجیستری یعنی ورود قانونی گوشی به داخل کشور که اگه این شکلی باشه فقط باید از طریق کد فعالسازی فعالش کنید همین

 47. محمد می گوید

  سلام
  من گوشی رو بدون رجیستر خریدم از مغازه گوشی فروش
  و یک ماه فرصت امروز تموم شده
  ایا بعدا رجیسترش میکنن ؟
  و یه سوال دیگه ایا میتونم گوشی رو به فروشنده پس بدم با شکایت ؟
  (در صورتی که گوشی هیج وقت رجیستر نشه)

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام اگه اون موقع میدونستید که بدون رجیستری خریدین که هیچ کاری نمیشه انجام داد و معامله درسته
   در حال حاضر هم خودتون نمیتونید رجیستر کنید اما هستن کسایی که واستون انجام میدن هرچند توصیه میکنم اعتماد نکنید

   موافقم ۲
 48. علی می گوید

  سلام،من گوشیم رو ریست فکتوری کردم،آیا نیاز به رجیستری داره؟

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام ریجستری ارتباطی با گوشیتون نداره و با ریست فکتوری اتفاقی واسش نمیفته

 49. هانیه می گوید

  سلام من یه گوشی خریدم ولی دوتا گارانتی متفاوت رو براش فعال کردم‌یکی از گارانتیا با شماره خودم فعال شد ولی من حواسم نبود اون یکی گارانتی رو که با شماره خواهرم فعال شده بود رو یه بار دیگ با گوشیه خودم وارد کردم یه پیام دیگ اومد که باید کد فعال سازی رو از فروشنده دریافت کنید که همون شماره خواهر رو نوشته بود. مشکلی پیش میاد که با یه گوشی دوبار کد گارانتی رو وارد کردم؟؟؟؟؟

  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام خیلی متوجه منظورتون نشدم یعنی چی که دو تا گارانتی دارین؟
   در حالت کلی برای رجیستری یک بار اتفاق میفته و دفعات بعد میتونید انتقال مالکیت بدین و مشکلی نیست

 50. Amir می گوید

  سلام….
  اگر با اشتباه گوشی به یک سیم کارت دیگر ریجستر شود می شود این اشتباه را اصلاح نمود؟یا خیر

  موافقم ۱
  1. مجتبی مسکینی می گوید

   سلام
   گوشی رجیستر بشه یعنی به صورت قانونی وارد کشور شده و بعد از اون با چندتا کد دستوری می‌تونید به هر شماره‌ای که خواستین انتقال بدین

نوشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما پس از بررسی توسط تحریریه منتشر خواهد شد.