چگونه در یک گوشی اندرویدی جدید از حریم خصوصی خود محافظت کنیم؟

اندروید یک سیستم عامل بسیار خوب است و طیف گسترده‌ای از امکانات مفید را به همراه دارد. اما مانند هر سیستم عامل دیگر اگر مراقبت‌های لازم را انجام ندهید، به اندازه کافی قادر به محافظت از حریم خصوصی شما نخواهد بود.

اگر رمزعبوری که انتخاب می‌کنید، “۱۲۳۴” یا “password” باشد، دقیقا مشابه این است که هیچ پسوردی ندارید و در این مورد هیچ وصله امنیتی هم نمی‌تواند سطح مناسبی از حفاظت و امنیت را برای‌تان تامین کند. به طور کل لازم است که از حریم خصوصی خود بر روی گوشی جدیدتان به خوبی محافظت کنید و همچنین اطمینان داشته باشید که اطلاعات موجود در گوشی فعلی شما هم امنیت لازم را داشته باشد.

برای شروع، هنگامی که گوشی جدیدتان را برای اولین بار روشن می‌کنید با گزینه‌ای به نام قفل صفحه نمایش روبه‌رو می‌شوید. حتی اگر از این که کسی گوشی شما را بردارد و پیام‌ها، ایمیل‌ها و تاریخچه مرورگر شما را نگاه کند ناراحت نمی‌شوید، بهتر است بدانید که یک دستگاه بدون قفل رویای هر سارقی است و یقینا دوست ندارید که کار دزدها را در این زمینه آسان‌تر کنید. بنابراین در اولین قدم اطمینان حاصل کنید که اطلاعات شما در دستگاه اندرویدی امنیت کافی را دارد و برای هر کسی که آن را در دست بگیرد قابل دسترسی نخواهد بود. قفل کردن گوشی با استفاده از الگو یا پین کد می‌تواند کمی خسته کننده باشد؛ اما بسیاری از دستگاه‌های جدید سنسور اثر انگشت دارند که علاوه بر آسانی در کاربرد، امنیت کافی را برای‌تان ایجاد می‌کند. همچنین اگر یک دستگاه اندرویدی مجهز به اندروید ۶ یا بالاتر دارید، می‌توانید دسترسی‌های اپلیکیشن‌ها را به آسانی مدیریت کنید. هردفعه که نرم‌افزار جدیدی را نصب می‌کنید، از شما درباره تمام یا بخشی از دسترسی‌های آن سوال می‌شود. به علاوه هر وقت که بخواهید می‌توانید از طریق منوی تنظیمات مربوط به اپلیکیشن‌ها دسترسی‌ها را تغییر دهید.

از آن‌جایی که اغلب اپلیکیشن‌ها برای کار کردن حداقل به برخی از دسترسی‌ها نیاز دارند، قبل از اجازه دادن به آنها اطمینان حاصل کنید که با این کار حریم خصوصی شما در معرض خطر قرار نخواهد گرفت؛ به‌خصوص هنگامی که اپلیکیشن نصب شده توسط توسعه‌دهنده ناشناس تولید شده باشد. این موضوع به معنای آن نیست که همه توسعه‌دهندگان ناشناس قصد دارند اطلاعات شما را به افراد دیگر بفروشند، اما به عنوان مثال اگر بازی Angry Birds بخواهد به مخاطبین شما دسترسی داشته باشد مطمئنا برای‌تان تعجب‌برانگیز خواهد بود. هر چند که همه ما شاید به طور کامل به فکر حفاظت از حریم خصوصی نباشیم اما هنگامی که یک اپلیکیشن ناشناس اجازه دسترسی به دیتا را می‌خواهد باید فکر کنیم و بدانیم که واقعا چرا به این دسترسی نیاز دارد.

در نهایت این را بدانید که اگر یک دستگاه اندرویدی از برنامه‌های غیر رسمی و سرقت شده پر شده باشد، حفاظت از حریم خصوصی در آن بسیار سخت است؛ همچنین که استفاده از این نوع اپلیکیشن‌ها کاری غیر قانونی است و به نوعی دزدی محسوب می‌شود. لازم است بدانید که بسیاری از اپلیکیشن‌های سرقت شده و غیررایگان که هک شده‌اند، دارای بدافزارهای مختلفی هستند و اطلاعات کاربران را به راحتی سرقت می‌کنند.

فروشگاه گوگل‌پلی و سایر فروشگاه‌های قانونی اپلیکیشن هم به صورت کامل از برنامه‌های مخرب در امان نیستند، اما این موضوع بسیار نادر است و اگر نگران امنیت اطلاعات خود هستید، اپلیکیشن‌ها را فقط از فروشگاه‌های قانونی نصب کنید.

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم