مدیاتک چیپست پرچم‌دار Helio X30 را معرفی کرد

کمپانی مدیاتک در ماه‌های اخیر چند بار از چیپ پردازشی ۱۰ هسته‌ای خود با معماری ۶۴ بیتی صحبت به میان آورده و از ماه جولای ۲۰۱۶، کم‌وبیش اطلاعاتی را از آن منتشر نموده است. حالا در کنفرانس جهانی موبایل وقت آن رسیده بود تا به‌صورت رسمی Helio X۳۰ را معرفی کرده و جزئیات آن را منتشر کند. پیش از MWC ۲۰۱۷ اطلاعات چندانی از این پردازشگر در دسترس نبود اما اکنون این جزئیات در دسترس عموم قرار گرفته است.

Helio-X30-MWC-2017-announcement_3 مدیاتک چیپست پرچم‌دار Helio X30 را معرفی کرد
در خلال این رویداد، مدیاتک از اعلام زمان عرضه آن نیز غافل نشده و بیان کرده که این SoC در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۷ در اختیار سازندگان قرار خواهد گرفت. مدیاتک می‌گوید که Helio X۳۰ قدرتمندترین تراشه‌ای است که تاکنون ساخته و انتظار دارد تا در پرچم‌داران ۲۰۱۷ مورداستفاده قرار گیرد.

Helio-X30-MWC-2017-announcement_12 مدیاتک چیپست پرچم‌دار Helio X30 را معرفی کرد

پردازنده ۱۰ هسته‌ای ۶۴ بیتی مدیاتک براساس معماری «سه خوشه‌ای» ساخته‌شده و از تکنولوژی ۱۰ نانومتری بهره می‌برد. در بحث مصرف انرژی، این محصول کاهش ۵۰ درصدی را  نسبت به نسل قبلی یعنی Helio X۲۰ تجربه کرده و درعین‌حال ۳۵ درصد قدرتمندتر است. جفری جو می‌گوید:

Helio X۳۰ معماری ساخت، تولید و اتصال را با یکدیگر ترکیب کرده و تجربه‌ای بی‌نظیر را فراهم خواهد کرد.

Helio-X30-MWC-2017-announcement_6 مدیاتک چیپست پرچم‌دار Helio X30 را معرفی کرد

هسته‌های پردازشی این چیپست شامل دو هسته Cortex-A۷۳ با فرکانس ۲.۵ گیگاهرتز، چهار هسته Cortex-A۵۳ با فرکانس ۲.۲ گیگاهرتز و چهار هسته Cortex-A۳۵ با فرکانس ۱.۹ گیگاهرتز می‌شوند. مودم Helio X۳۰ از نوع Cat. ۱۰ ۵G LTE بوده و تجمیع سه مرحله‌ای برای دانلود و تجمیع دو مرحله‌ای برای آپلود در راستای استریم محتوا را در خود جای داده است.

Helio-X30-MWC-2017-announcement_4 مدیاتک چیپست پرچم‌دار Helio X30 را معرفی کرد

پردازنده گرافیکی PowerVR Series۷XT Plus نام داشته و فرکانسی برابر با ۸۰۰ مگاهرتز دارد. این GPU بسیار قدرتمند است که در عملکرد Helio X۳۰ بسیار مؤثر خواهد بود. همچنین پردازنده گرافیکی محصول جدید، ۶۰ درصد مصرف انرژی کمتری نسبت به نسل قبلی یعنی Helio X۲۰ دارد و بااین‌وجود، ۲.۴ برابر قدرتمندتر است. تکنولوژی CorePilot ۴.۰ مدیاتک با سیستم دیکودینگ ویدئو ۱۰ بیتی HDR ۱۰ همراه شده که نقش به سزایی را در کاهش مصرف انرژی ایفا خواهد کرد.

چیپ مجتمع جدید، دو ISP ۱۴ بیتی دارد که امکان پشتیبانی از دو سنسور ۱۶ مگاپیکسلی را برای دوربین فراهم کرده و عملکردی حرفه‌ای خواهد داشت. به‌عنوان‌مثال، از لنزهای واید-زوم برای ایجاد عمق در تصویر و نیز فوکوس سریع و کاهش نویز تصویر در شرایط نوری ضعیف پشتیبانی می‌کند.

Helio-X30-MWC-2017-announcement_11 مدیاتک چیپست پرچم‌دار Helio X30 را معرفی کرد
باید اشاره کنیم که تکنولوژی‌هایی چون ClearZoom و TNR نیز تحت پشتیبانی بوده و نیز یک VPU داخلی در آن وجود دارد که همراه با ISP مدیاتک بانام Imagiq ۲.۰ کار می‌کند.

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم