کمپانی کوالکام بالاترین سهم از بازار چیپست اسمارت‌فون‌ها را طی سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۷ کسب کرد

پیش‌تر اشاره شده بود که سال ۲۰۱۷ تا چه اندازه برای کمپانی طراح تراشه کوالکام پرتنش بوده است. به لطف تعدادی از پرونده‌های شکایت مطرح شده از سوی اپل علیه شرکت کوالکام و بالعکس، به احتمال زیاد کوالکام در سال آینده تراشه مودم گوشی‌های آی‌فون مدل CDMA را تامین نخواهد کرد. شرکت مدیاتک در سال ۲۰۱۸ چنین نقشی را ایفا می‌کند؛ در حالی‌که کمپانی اینتل قطعات موردنیاز اپل برای هندست‌های مدل GSM را تامین خواهد کرد.

با نزدیک شدن به پایان سال، کوالکام یک پیشنهاد خرید غیرقانونی را از جانب شرکت برودکام دریافت کرد. این پیشنهاد به واقع یک منازعه حقوقی بوده که به دنبال جایگزینی هیئت مدیره کمپانی کوالکام است. حتی با درنظر گرفتن کلیه نقاط منفی در طول سال، کوالکام همچنان به نقش آفرینی در بازار تراشه و چیپست گوشی‌های هوشمند ادامه داد.

طی سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۷ این کمپانی توانست ۴۲ درصد از درآمدهای حاصل از بازار چیپست اسمارت‌فون‌ها را به خود اختصاص دهد و این میزان بالاتر از سهم ۴۱ درصدی این کمپانی طی دوره زمانی مشابه در سال گذشته است. چیپست‌های سری Ax شرکت اپل با تصاحب سهم ۲۰ درصدی از بازار، این کمپانی را در جایگاه دوم قرار دادند که البته نسبت به سهم ۲۱ درصدی سال گذشته کاهش یافته است.

qualcomm-e1514623931888 کمپانی کوالکام بالاترین سهم از بازار چیپست اسمارت‌فون‌ها را طی سه‌ماهه سوم سال 2017 کسب کرد

شرکت مدیاتک سه‌ماهه سوم امسال را با سهمی ۱۴ درصدی از بازار تراشه‌های اسمارت‌فون به پایان رساند که این کم‌تر از سهم ۱۸ درصدی این کمپانی طی سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۶ است. سهم سامسونگ از بازار تراشه‌های موبایلی نیز از ۸ درصد در مدت مشابه سال گذشته به ۱۱ درصد در سال جاری رسیده است که رشدی ۳۸ درصدی را نشان می‌دهد. برند تجاری‌ های‌سیلیکون شرکت هواوی نیز طی سه‌ماهه سوم امسال سهمی ۸ درصدی از بازار را تصاحب کرد که نسبت به آمار مربوط به مدت مشابه سال گذشته حکایت از رشدی ۳۳ درصدی دارد.

snapdragon-e1514573184895 کمپانی کوالکام بالاترین سهم از بازار چیپست اسمارت‌فون‌ها را طی سه‌ماهه سوم سال 2017 کسب کرد

اما در فاصله زمانی ماه جولای تا سپتامبر همه چیز در بازار تراشه‌ها به کام شرکت کوالکام نبود. در بخش چیپست‌های بالارده که در هندست‌هایی با قیمت ۴۰۰ دلار و بالاتر مشاهده می‌شوند، به واقع کوالکام شاهد افت سهم خود از بازار طی ۳ ماهه گذشته بود. به گفته موسسه Counterpoint Research، دلیل این موضوع آن است که چندین مشتری اسمارت‌فونی شرکت کوالکام در حال استفاده از “راهبردهای عمودی یا خودمحورتر” هستند. نمونه‌های مناسبی از این مسئله را می‌توان در مدل‌هایی پیشرفته شامل کمپانی هواوی با چیپست‌های کایرین، شرکت اپل با چیپست‌های معروف سری Ax و کمپانی سامسونگ با تراشه‌های اگزینوس مشاهده کرد.

Shobhit Srivastava، تحلیلگر تحقیقاتی موسسه Counterpoint Research می‌گوید:

بازیگران خود محور نظیر سامسونگ، اپل و هواوی طی چند سال گذشته به‌طور فزاینده‌ای به استفاده از چیپست‌های بومی در گجت‌هایشان روی آورده‌اند؛ در نتیجه سهم ترکیبی چیپست‌های این ۳ تولیدکننده بزرگ از ۲۰ درصد در سال ۲۰۱۵ به حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است. این مسئله موجب زیان دیدن برخی بازیگران فرعی از قبیل شرکت مدیاتک به‌صورت عمده و شرکت‌هایی نظیر مارول، برودکام و سایر کمپانی‌ها شده است؛ تا حدی که آن‌ها را وادار به خروج از چنین فضایی کرد.

به‌طور کلی برای سه‌ماهه سوم سال ۲۰۱۷ درآمد بازار چیپست‌ها با رشدی ۱۹ درصدی در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته از مرز ۸ میلیارد دلار فراتر رفت. به گفته نیل شاه، رئیس موسسه تحقیقاتی Counterpoint Research، تمرکز در حوزه صنعتی از سمت تعداد هسته‌های مورد استفاده در هر تراشه به سمت تجاربی جدید که با استفاده از پردازنده‌های اختصاصی به‌دست می‌آیند، جابه‌جا شده است. همچنین وی می‌گوید:

اپل و هواوی هر دو اقدام به عرضه چیپست‌هایی با واحد پردازش عصبی اختصاصی (NPU) به منظور اهداف جانبی مرتبط با پردازش هوش مصنوعی نموده‌اند.

از نظر موسسه Counterpoint، این رویه طی چند سال آینده همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد.

یه نظری بده!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از دیدگاه شما سپاسگزاریم